Się kręci, czyli pickupy

Tu można zareklamować swoje wyroby / pracownie / warsztaty / usługi.

Moderator: Jan

Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Się kręci, czyli pickupy

Post autor: Dariush » 2013-05-07, 21:50

Mam nadzieję, że dodaję temat w odpowiednim dziale. Chciałbym wrzucić krótką notkę o przetwornikach, które kręcę od pewnego czasu. W zeszłym roku w chwili natchnienia wpadłem na pomysł, aby standardowy nieco zmulony przetwornik mojego Telecastera zastąpić czymś nowym. Nie byłbym sobą, gdybym zastosował mojego motta 'zrób to sam' :)
Choć materiały nie były rewelacyjne a on sam umarł niedługo później to efekt przerósł moje oczekiwania. Teraz po jakimś czasie rozpracowywania tematu, myślę że mogę przedstawić efekty pracy.



Pierwsze za co się zabrałem to oczywiście Stratocaster. Najlepsza, najbardziej uniwersalna i najbardziej wygodna gitara pod Słońcem.

Obrazek

http://imageshack.us/a/img594/4513/s5000705.jpg

Tak wygląda gotowy set na rdzeniach Alnico 5, drut AWG 42, magnesy w wersji vintage staggered, przewody w bawełnianym oplocie. Specyfikacja to żadna tajemnica, przecież jest dostępna na tysiącach stron www. Wizualnie - może się podobać.

Pierwsze próby: brzmienie bardzo jasne, czasami trzeba aż skręcić treble bo potrafi zakłuć w uszy, aczkolwiek dla mnie jest super. Z czasem trochę kombinowałem z nawijaniem i przy tych samych parametrach jest góry troszkę mniej.
Porównanie do Fender Texas Special, subiektywnie przeze mnie i świetnego Krakowkego lutnika (chyba mogę zdradzić, Robert z Hathora), przełączając w 2 gitarach raz jedne raz drugie: wygrały nasze. Nie jest to kolosalna różnica, jest jednak coś takiego co każe zostawić włączoną gitarę z tymi pickupami. Wiadomo - ilu ludzi, tyle opinii, ale póki co jest naprawdę pozytywnie.

Następny w kolejce znalazł się Telecaster, ale wykonanie już takie z prawdziwego zdarzenia a nie z pudełka na płyty CD :)

Obrazek

http://imageshack.us/a/img27/4841/s5000877.jpg

To jest wersja artystyczna :) Zabawy barwnikami, przerobiony jest również temat "drewnianych" pickupów. Zdjęcia pokaże wkrótce. Naturalnie są jasnobrązowe.
Na zdjęciu pickup pod most, Hot Tele Pickup. Nazwa pasuje jak ulał, jest mocny, jest taki że słuchając go gęba sama się uśmiecha, szczególnie gdy ktoś potrafi grać.
Pierwszy klient który go otrzymał, skomentował jego działanie tak:
"Zamontowałem pickup no i trochę nie tego się spodziewałem... Czuję się oszukany...
Wiedziałem że będzie dobrze, ale nie sądziłem że aż tak."

Nie chcę, żeby to było odebrane jako bezczelna reklama, ale one po prostu świetnie grają. Nie są to bezszumowe pickupy. To typowe single, ale wykonane tak że nic nie gwiżdże a i sprzęganie jest ujarzmione. Mam rozpracowane modele do Strato, do Tele (gryf i mostek), pierwsze eksperymentalne egzemplarze do Tele Basu i jeden eksperymentalny humbucker do banjo. Okazało się że "wsadziłem diabła do tego instrumentu". Ponoć w końcu zaczął grać. Sprawy idą w dobrym kierunku, cały czas eksperymentuje a na najbliższą przyszłość mam przewidziane P90 i humbuckery gitarowe.


A jaki jest powód zamieszczenia tego tematu ? Jeśli jest ktoś zainteresowany przetestowaniem, to chętnie mogę podesłać. Będzie to też powód do mojego rozwoju.
Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Dariush » 2013-05-07, 23:10

A poniżej zapakowane do Telecastera. Mój jest pod mostkiem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Się kręci, czyli pickupy

Post autor: Andrzej » 2013-05-08, 07:50

Dariush pisze:
Pierwsze za co się zabrałem to oczywiście Stratocaster. Najlepsza, najbardziej uniwersalna i najbardziej wygodna gitara pod Słońcem.
No i już cie lubię . Mam takie samo zdanie o stratocasterach . Niedługo się do ciebie zgłoszę bo cały czas szukam jakiegoś mocnego singla mostkowego do stratocastera . Będą jakieś próbki dżwiękowe ? bo na razie możemy oceniać tylko wizualnie , ale wyglądają spoko .
Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Dariush » 2013-05-08, 09:22

darek pisze:A ten "telecaster" to nie jakiś fotomontaż ?
Nie, to prawdziwa gitara. Zdjęcie przesłał mi Łukasz, jeden z pierwszych klientów.

A próbki dźwiękowe oczywiście będą, tylko potrzebuję na to trochę czasu. Jak już mają być to trzeba to zrobić porządnie.
Póki co, po próbkę można zgłosić się do Krakowa :)
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2013-05-09, 21:17

hmm, ciekawe jak stoisz cenowo względem oryginałów lub innych konkurentów
Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Dariush » 2013-05-10, 10:37

120zł za jeden przetwornik. Czy to dużo czy mało, ciężko mi jeszcze ocenić.
Moją obecną praktyką jest wysłanie pickupa na mój koszt na czas testu a gdy pasuje, to wtedy rozmawiamy o rozliczeniu. Czasem cena trochę się zmienia w zależności od sytuacji. Gdy trochę ich sprzedam i wszystko będzie grało, to pewnie zrobię jakąś małą stronkę ze wszystkimi informacjami.

Tak mi się śmiesznie ułożyła sytuacja życiowa, że być może za pewien czas będą kręcone w USA. Ale na razie nie rozwijam tematu, aby nie zapeszyć :)
Darrex
Posty: 149
Rejestracja: 2013-03-20, 11:38
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darrex » 2013-05-10, 11:00

Dobra cena za dobrą ręczną robotę, sam poniżej takiej nie schodzę z pickupami :)
------
Darek
Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Dariush » 2013-05-11, 12:43

Wrzucam takie poglądowe zdjęcie etapów powstawania:

Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2013-05-11, 13:09

Łe czarnych nie robisz ;-) a cena za wersje leworęczną taka sama ?
Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Dariush » 2013-05-11, 14:11

Czarne też mogą być a robię tak bo to zawsze trochę inaczej :) Leworęczne to żaden problem i bez dopłat. Wszystko mam w proszku i robię jak trzeba na bieżąco :)
pickups
Posty: 180
Rejestracja: 2013-04-11, 18:59
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Post autor: pickups » 2013-05-12, 11:04

Dariush pisze:120zł za jeden przetwornik...
Rozumiem, że jest to kwota dla Ciebie.
No to policzmy, jaka byłaby cena w tym sfiskalizowanym kraju, gdyby ściśle stosować zasadę: „co cesarskie – cesarzowi…”
Działalność to opłata miesięczna ponad 800zł. Przy wykonaniu, załóżmy, 10 pickupów miesięcznie chciałbyś, by nabywcy sfinansowali ten koszt. Trzeba więc dodać do ceny przetwornika 80 zł. Chcąc odprowadzić VAT należy dołożyć kolejne ok. 50 zł.
A więc przy Twoich 120 zł przetwornik musiałby kosztować co najmniej 250 zł. Czy się mylę?
Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Dariush » 2013-05-12, 12:15

Jeśli zagłębiamy się w tematykę mojego zarobku jeśli Cię to interesuje, to mogę jako ciekawostkę napisać, że na pickupach w tym momencie nie zarabiam a nawet sumując wszystko, są to koszty które ponoszę. Dodatkowo, pickupy wysyłane do testów nie kosztują nic a ja pokrywam płatności związane z wysyłką. Pieniądze to nie wszystko drogi Pickups :)
pickups
Posty: 180
Rejestracja: 2013-04-11, 18:59
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Post autor: pickups » 2013-05-12, 13:23

Dariush pisze:Jeśli zagłębiamy się w tematykę mojego zarobku jeśli Cię to interesuje...
Absolutnie nie. Źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi skąd się biorą ceny i co ma na nie wpływ w tym kraju. Bo tego ludzie czasami nie rozumieją...
Życzę Ci dużego zarobku, bo każdy talent i twórcza praca powinna przynosić satysfakcję również finansową. Pozdrawiam.
Dariush
Posty: 127
Rejestracja: 2013-05-07, 20:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Dariush » 2013-05-12, 15:01

W porządku, rzeczywiście źle zinterpretowałem intencje, wybacz :) Tak jak napisałem, w tym momencie zdarza się że robię po kosztach, ale jak wszystko się ustabilizuje to fakt jest taki, że dobry pickup powinien kosztować koło 200pln.
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2013-05-12, 15:18

A co z humbuckerami?
ODPOWIEDZ