Thiknesser

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Zakk Wylde
Posty: 8
Rejestracja: 2013-10-10, 17:20
Lokalizacja: Los Angeles

Thiknesser

Post autor: Zakk Wylde » 2014-08-21, 21:13

Witam i z góry przepraszam za mało profesjonalnie zadane pytania.
Jaki jest odpowiednik polskiej nazwy urządzenia, które wpisałem w temacie? I kolejne, znacznie ważniejsze pytanie: Czym zastępujecie ową maszynę? Taka zabawka nie należy do najtańszych, a przecież kawałki drewna, które kupujemy są znacznie grubsze od docelowej grubości gitary. Będę bardzo wdzięczny za pomocne odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Crazy Horse I am!
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Post autor: lutnik.pl » 2014-08-21, 21:21

W sumie do tego wystarczy zwykła strugarka grubościówka. Taka strugarka nie jest zbyt droga.
To urządzenie to potocznie też strugarka grubościówka ale jak się fachowo nazywa ? nie mam pojęcia
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2014-08-21, 21:28

Po polsku to grubościówka (niektórzy mówią grubiarka).
Na forum znajdziesz informacje jak użyć do tego celu ręcznej frezarki. Są też grubościówki za całkiem nieduże pieniądze do dostania, jeszcze inni mają zaprzyjaźnionych stolarzy.
Poza frezarką są też ręczne strugi, ale otrzymanie za ich pomocą dwóch równoległych płaszczyzn wymaga sporego doświadczenia.
[E] Strugarko-grubościówka to maszyna kombinowana, posiadającą funkcję strugarki a po podniesieniu blatów również grubościówki. Są z reguły większe niż sama grubościówka i odpowiednio droższe w tej samej klasie jakości.
Zakk Wylde
Posty: 8
Rejestracja: 2013-10-10, 17:20
Lokalizacja: Los Angeles

Re: Thiknesser

Post autor: Zakk Wylde » 2014-08-25, 14:09

Czy pisząc "za całkiem nieduże pieniądze" miałeś na myśli grubościówki po 700-800 zł? (bo faktycznie jest to znacznie mniej niż wcześniej znalazłem np po 3-4 tys) Czy są jeszcze tańsze?

I czy taki sprzęt jest według was wystarczający? Tzn czy jest dokładny, nie psuje się i będzie służył przez ładnych parę lat? Dodam, że nie będę jej zbyt często używał.

Obrazek
Crazy Horse I am!
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Thiknesser

Post autor: Ender » 2014-08-25, 20:09

Dokładnie coś takiego miałem na myśli :) Za 3-4tyś. można już kupić maszynę do niedużego zakładu stolarskiego.
Te maszynki trzeba wcześniej obejrzeć i pomacać. Korbki oczywiście plastikowe, całość często niefachowo złożona przez obsługę sklepu, ale nie o to chodzi.

Sztywność blatu - czy nie ugina się pod palcami.
Dostęp do śrub regulacyjnych, bo regulację będziesz przeprowadzał co jakiś czas.
Parametry skrawania - jak szeroka i jak wysoka deska wejdzie. W grubość skrawania podawanej w instrukcji nie wierz. Ta największa wartość dotyczy wąskich pasków sosny ;)
Hałas, sposób usuwania urobku itd.
2 czy 3 noże. Więcej noży przy tej samej ilości obrotów i prędkości posuwu daje dokładniejszą obróbkę, a z reguły oznacza również szybszy posuw.
Przed włączeniem wyczyścić dokładnie wałek podawczy i odbiorczy, całą resztę zresztą też. Znajomy spalił gumy, bo nie zauważył na nich śladów smaru.
Do domowego majsterkowania i wystrugania paru desek na korpus raz w miesiącu zupełnie wystarczy.
No i po pracy możesz ją podnieść i schować do szafy, czego ja ze swoim stacjonarnym klamotem nie zrobię. Coś za coś :)
Zakk Wylde
Posty: 8
Rejestracja: 2013-10-10, 17:20
Lokalizacja: Los Angeles

Re: Thiknesser

Post autor: Zakk Wylde » 2014-08-25, 21:43

Wielkie dzięki za pomoc :)
Co do sprawdzania i oglądania w sklepie to może mi się nie udać. Nigdzie nie mogę ich znaleźć. Zostanie mi chyba internet. Nie masz jakiegoś konkretnego modelu do polecenia? Żebym w ciemno nie kupował :)
Crazy Horse I am!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Thiknesser

Post autor: poco » 2014-08-25, 23:02

Wystarczy zapodać na allegro i masz Dedrę http://allegro.pl/strugarka-grubosciowa ... 06823.html z wałkiem 330 mm i mocy 2000W.
Moc nie powala, ale małym wiórkiem na kilka przejść załatwisz sprawę.
Tutaj też http://olx.pl/oferta/strugarka-grubosci ... 2ee31b72ce
Narzędzia dla majsterkowiczów siłą rzeczy mają swoje ograniczenia i to trzeba brać pod uwagę przy zakupach.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ