Plany > poszukuję

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

popik10

Post autor: popik10 » 2011-12-15, 11:30

Macck daj mejla prześlę ci plany, a racze obrys.
Gwoli ścisłości -sam narysowałem zajęło mi to kilkanaście minut i prawa do tego mam ja.
W sumie to nie trzeba mejla
http://www.sendspace.com/file/i79y9t
Nie jest to może wzór dokładności ale masz jakąś bazę.
Pozdrawiam
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-15, 16:54

Dziękuję bardzo! Jest kilka różnic (kształt wnęki, główka gryfu )ale je sobie poprawię ;-)
Gryf... hmm wydaję mi się że wyprofiluję tak jak był mój "były" wizard w ibanezie... tylko radius będzie inny, ach mój gryf to mniej więcej deska była ;-)
Na stronie music mana jest w sumie częściowy rysunek korpusu ze schematami i pokazany fajnie jest kształt wnęki ;-)

Super! Są postępy hehe, dzięki Tobie będę mógł poprzenosić rozwalone na kilku kartkach kształty na bristol ;-)



Edit :
Koło mojego domu wiatr złamał klon kanadyjski, pójdę obejrzę drzewko a nuż klocek 75 cm na gryf się nada? Nikogo to drzewo nie obchodzi a że rośnie praktycznie na mojej drodze dojazdowej do lasu to że tak powiem sobie kawałek wezmę. Mam koło domu tartak więc zrobić deseczkę to nie problem ;-) :lol:
commel
Posty: 31
Rejestracja: 2011-11-26, 09:42

Post autor: commel » 2011-12-16, 07:48

Grubośc pióra ??? chodzi ci o stopkę gryfu i głębokość gniazda ?
Jesli tak to załóż ze gryf wystaje ok 6mm na deskę . Przy flojdzie nie ma potrzeby stosowania kata bo możesz "uciec" z mostem w głąb deski. Jeśli to bedzie most stały i nie TOM to ok 1" w zupełności wystarczy. Głębokość gniazda ok 20-21 mm grubość stopki ok 26mm, liczona w najwyższym punkcie radiusa podstrunnicy
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-16, 17:28

Dziękuje za dodatkowe informacje.
Dziś uciąłem obiecany klocek, no ale świeżak więc wilgotny. Zaniosę do tartaku żeby wyciosali mi deskę o przekroju kwadratu [-] .

Mam pytanie jak je ciąć? Od boku coś wyciągać czy rdzeń lepiej wykorzystać?
Potem sezonowanko, ale co się odwlecze to nie uciecze a myślę że lipę będzie łatwiej załatwić niż klon więc zajmę się korpusem.

Dostałem fajne plany Ibanezów, więc gryf raczej taki profl dostanie ze stopką music mana i taką główką, chyba że ogólnie poleci Petrucciowski ibanezik , ale wolę music mana bo jest bardziej oryginalny od ibanezów które są w większości prawie identyczne ...

Heh, znam już kształt wnęki ;-)
Obrazek

Boże dziękuję że zesłałeś mi poniższe zdjęcie - wyskalowany obrys to teraz nie problem :

Obrazek


A i kolejna sprawa

Obrazek


JAK ZROBIĆ TAKIE COŚ?!? :D :twisted: :twisted: :twisted: Muszę mieć taki lakier :D

Dobra już wiem, hehe biały podkład i humbrole pochlapane w wodzie na to lakier przeźroczysty... i tak chyba zrobię jak zrobię ;-)


Edit, Zakupiłem małą szlifierkę oscylacyjną mimośrodową.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-20, 22:42

Gitara przeniesiona na papier od góry w skali 1:1 ;-)

Nadal gnębi mnie grubośc gryfu na 1 progu i na ostatnim przed "zaokrągleniem"
oraz grubość podstrunnicy i gryfu w stopce.
Przepraszam że tak pytam o to co niby zostało powiedziane ale nie chcę popełnić żadnego błędu na samym początku > mierzymy 10 razy tniemy raz. Wolałbym wiecie jakieś pewne wymiary jeśli o stopkę i gryf chodzi ;-)
Profil sam ... no też nie wiem w sumie.
Jeśli np mierzmy grubość profilu to bez podstrunnicy?
Np na 1 progu gryf ma grubość 17mm bez podstrunnicy oraz 23mm z podstrunnicą.
Bardzo mi zależy na waszej pomocy w tej materii bo nigdy nie miałem music mana w rękach.

Mostek będzie najprostszy czyli http://www.gitarownia.pl/product-pol-29 ... Staly.html




Jak tworzymy radius? Naklejając "zradjusowaną" podstrunnicę czy trzeba również stworzyć radius na samym gryfie?

Nowy kolego, bardzo fajnie, że coś działasz w kierunku lutnictwa, ale wprowadzasz nam małe zamieszanie na forum. Jeden wątek nie służy do wszystkiego. O radius zapytaj w odpowiednim dziale i najlepiej w wątku o nim (po co znowu zakładać nowy jak już tyle razy o to pytano).
Kombinat
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-06, 20:25

Ok, nie chcąc robić problemów po drodze po prostu kupiłem radius blok

http://allegro.pl/blok-8cali-do-szlifow ... 71325.html

Kolejna porcja pytań, hmm ... nie wiem od czego zacząć ...

czy wg. was na pilarce można rozciąć równo klocek mahoniu 45mm na 2 częsci po 22mm ?

Oczywiście w wykonaniu stolarza.

Kolejna sprawa. Jak zrobić: najpierw wyznaczyć trapez gryfu i oszlifować do takich wymiarów a potem to samo z podstrunnicą zrobić czy można jakoś wspólnie ?
Co z łączeniem? Wiem że muszę włożyć do gryfu jakieś tulejki. Czy robię to tak że na sam gryf bez podstrunnicy wierce otwory i wkładam tulejki i zaklejam?

I pytanie za 100 punktów

rowek na pręt można zrobić przed wystruganiem gryfu ? mam na myśli fakt że można by frezarkę prowadzić po obrobionej krawędzi mahoniu ...

I kolejne odnośnie pręta regulacyjnego.
W gitarze którą robię jest on z śrubą pod przetwornikiem.
Jak jest cały pręt zaczepiony , zablokowany i w których miejscach? Jak długi należy kupić do meznury 25,5" ?

I ostatnie (na razie) kupując progi do nabicia trzeba je jakoś wcześniej nagiąć? Przeczytałem że mają mieć promień gryfu no ale jak takie coś zrobić? Wbijam progi przykładając je np klockiem i uderzając młotkiem kilka razy z tego co wyczytałem. Ten zabieg można przeprowadzać przed wklejeniem podstrunnicy do gryfu?

Wiem że dużo tego ale nie daje mi to spokoju i mąci w głowie dość mocno a w google nie jest tak łatwo znaleźć jak nie wie się czego i pod jaką nazwą czy frazą szukać konkretnie.
Mam pewne cząstkowe informacje z obrazków ale to nie wystarcza.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-06, 23:06

Oglądałem juz popisy Juhy Ruokangas tylko że on ma tyle narzędzi do wszystkiego ... ba nawet wymienilismy sie wiadomością tyle ze facet ma za duzo na głowie , ale bardzo miły jest.

No oglądam oczywiscie tylko że
Macck napisał/a:
Jak jest cały pręt zaczepiony , zablokowany i w których miejscach? Jak długi należy kupić do meznury 25,5" ?

Wszystko pięknie widać na planach.

Problem jest rodzaju takiego że planów do music mana nie ma, a nie wiem jeszcze jaka gitara ma zaczepiony w ten sposób pręt regulacyjny (na opak) . Wtedy oczywiście pytania by nie było. ;-)

Dzięki za przydatne informacje!

Coby nie zakładac innych tematów.

Odnośnie zaokrąglania progów -
czym to można robić? Wiem że są pilniki ale .. sorry nie dam 100 zł za pilnik. Czytałem że można to robić papierem sciernym nawiniętym na kołeczek. Jak sprawuje się taka metoda?
Albo jakby wyfrezować taką małą rynienkę o srednicy progu i od góry zakładać?

I taki tam szablon ze sklejki.

Obrazek
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-12, 20:01

W roli przerywnika ;-)

Dzisiaj przyszedł mahoń i podstrunnice ) !
Wenge to zaiste Piękności!
W wolnej chwili koniecznie pójdę pociąć nareszcie to drewno co leży w pokoju obok i dosycha ;p
Nie mogę się doczekać ;-)
Na zdjęciu wspomniany wcześniej klocek 16" radius do szlifowania podstrunnic i progów.
(kliknij aby powiększyć)

Obrazek

Obrazek
donkirk24
Posty: 253
Rejestracja: 2010-04-18, 15:31

Post autor: donkirk24 » 2012-01-12, 23:11

Zamawiałeś podstrunnice u Rotera? z Alledrogo...
ja zamawiałem tam padouk, ale chyba coś mu kiepsko poszlo nacinanie rowków pod progi i znowu muszę kombinować...
Jak oceniasz swoje podstrunnice?
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-01-13, 07:07

Donkirk, a co jest nie tak z nacięciami?
donkirk24
Posty: 253
Rejestracja: 2010-04-18, 15:31

Post autor: donkirk24 » 2012-01-13, 14:28

Wiecie, może to po prostu takie złudzenie, niby zaufany lutnik, robi wyczesane wiosła, ale już nie bede tego reklamował, mam sporo drewienka, a z takim się nie spotkałem jeszcze i chciałem je po prostu kupić i trochę potrenowac na egzotyku:)
Przy następnej okazji już wyśle foty z prac nad gryfem
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 19:28

Co mam rozumieć przez kiepsko nacięte progi?

Klonowa faktycznie ma dziwne te progi tak jakby nacięte pod kątem do podstawy i z jednej strony węższy z drugiej szerszy- no ale dostałem ją za darmo więc tak czy siak jest mi ona zbędna. Natomiast do wenge mam tylko jedno zastrzeżenie , czy przypadkiem za głęboko nacięte są rowki. Fakt , pewnie jeszcze sporo tej podstrunnicy zeszlifuję tym klockiem ale dostałem jakiś kawałek drutu progowego i "nóżka" wchodzi jakby do połowy. Rowek w wenge ma jakby 2,9mm głębokości...
ODPOWIEDZ