Plan gitary

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Plan gitary

Post autor: molu » 2015-10-19, 19:30

Nie wiem czy ktoś jeszcze zagląda do tego wątku, ale może informacja, którą zamieszczę będzie w przyszłości przydatna. Do tej pory prawie wszystkie plany, które tworzyłem rysowałem w inkscape. Bardzo rzadko w corelu, tylko kiedy był wymóg cdra np do wycinania cnc. Jednak w większości przypadków inkscape i eksport do pdf. Zupełnie przypadkowo zaimportowałem pdfa z inkscape do illustratora (a później do corela) i jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że kółko, które w inkscape ma 100mm średnicy w illustratorze ma 99,8mm. Niby różnica niewielka, ale np przy robieniu elementów z metalu, pasujących na styk te kilka dziesiątych mm może mieć znaczenie. Okazuje się, że wyjaśnienie jest proste - tworząc obiekt w inkscape nadajemy mu wypełnienie (lub jego brak) i kontur. Kontur jest doliczany do rozmiaru elementu. Natomiast illustrator ignoruje kontur i bierze tylko wymiar ścieżki. Zatem - aby kółko z inkscape miało 100mm w illustratorze, to musi być większe o grubość konturu. Myślę, że poniższy obrazek dobrze ilustruje problem.

Obrazek

Trochę lipa, bo inkscape jest dość intuicyjny, a przede wszystkim darmowy. Jest na to sposób, ale opiszę go jak będzie zainteresowanie.

T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plan gitary

Post autor: PiotrCh » 2015-10-19, 23:46

Wniosek jest taki, żeby dobrze poznać i polubić jedno narzędzie - najlepiej freeware:) Takie niuanse są ważne dla tematu, warto pamiętać o tym, że konwersja pomiędzy środowiskami prawie zawsze przynosi niespodzianki i trzeba sprawdzać. Sam też parę razy naciąłem się na miny.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Plan gitary

Post autor: popik10 » 2015-10-20, 09:38

Wniosek?? Robić rysunki w jednym programie i eksportować docelowe formaty.
Otwieranie tego w czym innym niesie ze sobą niebezpieczeństwo przeformatowania. Ja na szczęście ograniczam się do ilustratora.
P
Dodam tylko (biorąc pod uwagę głównie cnc), że prowadzenie ścieżki w środku graficznej linii ma jak najbardziej sens. Ponieważ w maszynach ustala się tzw. offsety dla kompensacji niedokładności czy to frezów czy to samej maszyny, lub po prostu dodanie zapasu do gładkiego wykończenia krawędzi.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Plan gitary

Post autor: molu » 2015-10-20, 11:17

Eksportowanie docelowego formatu z inkscape nic nie pomoże - firmy nie przyjmują svg. Ale nawet jeżeli przyjmą to jest on ze "skazą", o której pisałem. Pora pomyśleć o przesiadce na inny program.

ps. jeżeli ktoś chce rysować plany i później je drukować to nie ma problemu, gorzej z cnc.

T.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Plan gitary

Post autor: molu » 2016-04-28, 11:31

Popełniłem dwa filmy w temacie rysowania planów gitary w programie Inkscape. Filmy przekręciłem w przyspieszonym tempie, więc nie są to może poradniki krok po kroku. Wiele rzeczy dzieje się naprawdę szybko i może nie wszystko da się obczaić z ekranu. Poza tym sporo używam skrótów klawiaturowych, a one nie są w ogóle widoczne. Zdecydowałem się na "speed drawing" ze względu na objętość czasową oryginałów (prawie 3h) oraz ilość pracy wymaganą do przygotowania typowych poradników z narracją. W planach mam kolejne części.
Chętnie odpowiem na pytania techniczne.





T.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Plan gitary

Post autor: Waldzither9 » 2018-10-21, 15:00

Dopiero trafiłem teraz na ten wątek i nabrałem jeszcze większego szacunku do PiotraCh oraz innych forumowiczów za "kaganek oświaty".Ja CAD'a tylko spotkałem na swojej ścieżce kilkakrotnie, ale przy tematyce gitar rzeczywiście bardzo się przyda.Moje doświadczenie to z jednej strony CATIA wtedy jeszcze pod Linuksem, teraz chyba to Windows, pozwala ze zdjęć robionych specjalnym aparatem o dobrej soczewce i perfekcyjnie wyliczonym laserowo oddaleniem z tłem na którym znajdują się punkty kontrolne mające charakter siatki, zrobić rzuty trójwymiarowe, lub obraz 3D. Zdjęcie razem z odczytami lasera daje odnośniki co do proporcji, no ale o koszty profesjonalizmu lepiej nie pytać...
Ponieważ jestem użytkownikiem Linuksa to odkąd istnieje LibreOffice czyli odpowiednik Łindołsowego Office to w skład LibreOffice wchodzi LibreCAD.
Kiedyś nieopatrznie zaznaczyłem go do instalacji z repozytorium (co jest darmowe) no i jak już był to sprawdzałem jak działa, ale to były bardzo proste funkcje, posługiwałem się prostymi i łamanymi bez łuków, poza tym było to wiele wersji temu.Mam pytanie czy Piotrze nie testowałeś również LibreCAD (jest ponoć wersja pod Windows) ewentualnie może ktoś z forumowiczów testował w praktyce gitarowo-lutniczej LibreCAD'a?
tutaj strona oficjalna https://librecad.org/#download
poza tym w Linuksie programy instaluje się "z centrali" czyli z Repozytorium co jest czymś na kształt Biblioteki i w repozytorium po zaznaczeniu fifki instaluje się sam na kompie.Pytanie czy to dobrze działa i jest ergonomiczne? Przypuszczam że jeśli by działało to można by całą "kuchnię" opisaną przez Piotra z małymi modyfikacjami z powodzeniem użyć w LibreCAD.
pzdr Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plan gitary

Post autor: PiotrCh » 2018-10-21, 20:21

Oczywiście LibreCad będzie nadawał się do celów tworzenia planów instrumentów - ma wszystko czego potrzeba. Eksportuje rysunki do formatu DXF. No i jest za darmo:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Plan gitary

Post autor: Waldzither9 » 2018-10-23, 17:55

Po takiej zachęcie, próbowałem wgrać LibreCAD'a w swoim Manjaro, ale okazało się że jest konflikt z powodu Qt4 lub 5 no i wolałem nie forsować na siłę. Przeszedłem do Ubuntu wersja 18.04LTS i tu wgrał się szybko i od ręki działa, tutorial czyli instrukcja obsługi jest jednak chyba tylko po angielsku choć menu programu można ustawić na polski.
https://wiki.librecad.org/index.php/Lib ... le_formats
ściągnąłem z netu darmowy projekt gitary Parlor w formacie .pdf i próbowałem go zaimportować lub wczytać do CAD ale bez sukcesu.W necie znalazłem informację ,że do tego używa się konwertera pdf2CAD, ale na linuksa jest on prawdopodobnie płatny. Za to pod Windows może być łatwiej, ale nie sprawdzałem. Potrzebowałem przeskalować projekt aby przeliczyć jak by z 8 strunami i przy menzurze 50cm Parlor wyglądał.
Stanęło na tym że użyłem klawisza PrintScreen i zachowałem w formacie .png co jest standardem w LibreCAD i co bez problemu zostało zaakceptowane.Po otwarciu .png zachowałem go jako .dxf. Dalej będę się bawił później zgodnie ze wskazówkami z forum. Pierwszy krok wykonany.
Pzdr Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Plan gitary

Post autor: Waldzither9 » 2018-11-04, 09:22

Na Manjaro też działa i na "Łindąs"
Załączniki
Zrzut ekranu z 2018-11-04 09-17-56.png
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ