Rozjaśnianie drewna - biała bejca, ługowanie...?

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
jakze
Posty: 147
Rejestracja: 2020-06-21, 15:02

Rozjaśnianie drewna - biała bejca, ługowanie...?

Post autor: jakze » 2020-08-06, 23:38

Witam. Zamarzyłem sobie, aby w remontowanym przez mnie defilu jazz płyta wierzchnia była w kolorze naturalnym, ale żeby nie wyglądała zarazem jak meblościanka z epoki Edwarda Gierka. Dlatego aby zniwelować ten efekt postanowiłem rozjaśnić drewno. Nie wiem jednak jaka technika byłaby ku temu najlepsza. Kupiłem białą bejcę i zrobiłem próbę na mocno ściemniałej desce chyba sosnowej. Efekt jest jak na mój gust niezły, ale może są lepsze techniki o których nie wiem. Znalazłem w sieci informacje o ługowaniu drewna sodą kaustyczną parkietów itp, ale nie wiem czy można tej techniki użyć do rozjaśnienia pudła defila? Ma ktoś może jakieś doświadczenie w tym temacie i poradziłby coś?

Poniżej zdjęcie pudła defila i moja próbka rozjaśniania bejcą ściemniałej deseczki:
5.jpg
[Untitled].jpg


Pozdrawiam
popik10

Re: Rozjaśnianie drewna - biała bejca, ługowanie...?

Post autor: popik10 » 2020-08-07, 06:17

Nie ługowałem drewna więc w tym temacie nie pomogę. Weź tylko (a propos bejcy) pod uwagę rysunek drewna. Sosna miała dość mocny, tym bardziej ,że stary. Słońce jeszcze zwiększyło kontrast. A na jaworowym topie (chyba jaworowym) masz bardzo mdły. Uważaj żeby to nie była biała plama.
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozjaśnianie drewna - biała bejca, ługowanie...?

Post autor: jacek owsianowski » 2020-08-07, 21:02

Witam,moim zdaniem jest to sklejka ,po kolorze olchowa lub brzozowa .Sprubuj odszażacza do deski tarasowej lub perhydrolu,kturego polecił Ryszard do wywabienia plamy z potu na świerku .Ta gitara ma okło 50 -60lat i ten kolor to urok antyku ,pod olejm lub politurą było by wspaniale .Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Rozjaśnianie drewna - biała bejca, ługowanie...?

Post autor: Jan » 2020-08-08, 17:22

Są w sklepach ługi do bielenia (antykowania, postarzania) drewna gotowe produkty.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ