Pierwsze lakierowanie. Jak uzyskać taki efekt ?

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

baniak923
Posty: 115
Rejestracja: 2010-03-31, 20:38
Lokalizacja: Twardogóra

Pierwsze lakierowanie. Jak uzyskać taki efekt ?

Post autor: baniak923 » 2012-02-16, 14:52

Witam.
Jakiś dłuższy czas temu zrobiłem gitarę. Grałem na niej i jakoś sie sprawowała. Nie pokrywałem jej jeszcze lakierem, zapewnie z powodu braku czasu bo jeszcze sie ucze i wracam ze szkoły ok 17 to już mi sie nie chciało.
Teraz mam ferie i wolny czas. Na razie zrobiłem test jak to może wyglądać w PhotoShopie i wyszło całkiem nieźle.

Obrazek

Jakieś tam pojęcie mam o lakierowaniu bo trochę czytałem. Ale o bejcowaniu nie wiem prawie nic.

Moje pytanie to co muszę zrobić żeby uzyskać taki efekt ? Jaką bejcę muszę kupić ? Czy mam jakieś dodatkowe czynności robić ? Czu zimna pogoda przeszkadza przy lakierowaniu ?
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-02-16, 17:17

Kup bejcę na spirytusie albo nitro , szybko schnie ( kilka sekund i alkohol lub nitro odparowuje) nie podnosi włosków i bardzo płytko penetrujące drewno . jak ci się nie spodoba to bardzo łatwo ją usunąć . A kolor musiśz sam wybrać jest tego multum . Ja używałem koloru "orzech " na spirytusie cena chyba 5zł . Naprawdę super sprawa . Ktoś na tym forum mi poradził i się nie zawiodłem . Musisz tylko pamiętać że każdy gatunek drewna inaczej się zabarwia tą samą bejcą gryf (KLON )wyszedł inaczej niż jesionowy korpus . Tą bejcę oczywiście można rozcieńczać ,nakładać kilka warstw . Jest bardzo wydajna i naprawdę płytko penetruje drewno (co jest ważne gdy ci się nie spodoba ) dosłownie usuwałem ją papierem 1000 . Te kolory to chyba grafit i palisander albo orzech. W sklepie powinny być próbki desek pomalowanych tą bejcą . Osobiście polecam spirytusową . Co do lakieru to myślę że SG najładniej wyglądają w półmacie ,albo całkiem matowe , może jakiś wosk lub olej ?Ale inni wolą nitro albo inny lakier musisz sam zdecydować .Wszystko jest rzeczą gustu. Im dokładniej wyszlifujesz drewno tym efekt będzie lepszy i odtłuść drewno zanim zaczniesz bejcować .
baniak923
Posty: 115
Rejestracja: 2010-03-31, 20:38
Lokalizacja: Twardogóra

Post autor: baniak923 » 2012-02-20, 15:45

Znacie może jakieś konkretne bejce ? Byłem u mnie w mieście ale mają tylko wielką butelkę za 27zł. Na Allegro pełno i nie wiem którą wybrać. Interesuje mnie bejca spirytusowa.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-20, 16:05

Podobny kolor daje heban
Pamiętaj tylko, że jak położysz jedną warstwę tak ciemnej bejcy na w miarę ciemny mahoń to może wyjść ci kolor wręcz czarny.
Masz jeszcze kawałki tego mahoniu?? Bo powinieneś sobie zrobić próbnik.
Taką bejcę jak już kupisz, to odlej z niej 30% i rozcieńcz spirytusem.
Potem podziel dobie to drewienko na kilka obszarów i każdy z nich pokryj o jedną warstwę więcej. Jak już skończysz i odparuje to pomaluj bezbawnym lakierem - choćby nitro.
To w przybliżeniu da ci pole do wyboru ile warstw trzeba nałożyć żeby osiągnąć efekt którego się spodziewasz.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-20, 16:11

Stosowane przez stolarzy bejce np. nitro firm ICA, Milesi, Sopur. Spirytusowe pewnie będą tych samych producentów. Nie podaję numerów wg palety barw, bo nie wiem wg której są klasyfikowane. Dlatego podaje tylko producentów, a wybór należy do "matejki". Wybór z palety barw zależy od Ciebie. Ponieważ bejce różnie zachowują się na różnych gatunkach drewna kupuj wg próbek widocznych przy ofercie. Stosuj się ściśle do zaleceń producenta, bo będą kłopoty. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ