bas elektroakustyczny

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Raphael
Posty: 50
Rejestracja: 2012-04-17, 08:16
Lokalizacja: Leszno

bas elektroakustyczny

Post autor: Raphael » 2012-04-18, 10:09

Witam kolegów.
łazi z mną projekt basu, tak na prawdę traktuję to jak swego rodzaju zabawę podobną do modelarstwa, którym kiedyś się parałem. Sam gram na basie elektrycznym obecnie na tanglewwod rebel 5. Jest to jedyny instrument seryjny do tej pory przy którym prawie nic nie robiłem, nie poprawiałem fabryki. Jedyne prace to polerka progów, ustawienie gryfu, korekta krzywizny gryfu trussrodem i poprawienie gniazda jack. czyli ogólnie rewelka. piszę o tym ponieważ bas który chcę wystrugać częściowo ma być oparty na tym basie mianowicie rozstaw strun i ilość, menzura, oraz grubość gryfu. w tanglewoodzie odpowiada mi gryf szczególnie ze względu na to, że długie lata plumkałem na akustyku i elektrykach gdzie rozstaw strun jest znacznie mniejszy i trudno mi sie przestawić.
A zatem zakładane parametry:
menzura 860mm
gryf kanapka jaworowo mahoniowy z trussrodem (podstrunnica jeszcze nie wiem)
progi boston 18% nikel silver h1.1 w2,5
rozstaw strun 9mmna siodełku
pudło ma zostać wykonane z obłogów mahoniowych (nie mam zielonego pojęcia co to za odmiana z resztą to mało istotne skoro zapłaciłem za towar na co najmniej 2 takie basy i akustyka pewnie jeszcze za 150zł.
chciał bym zatsosować blaszany strunociąg i ruchomy mostek rozwiązanie przypominające trochę gitary typu jazz lub gitane (jazz zelmera) oczywiści docelowo mostek zostane przyklejony ponieważ muszę w niego wpuścić sztabkę mikrofonu piezo.
pytania które mnie nurtują nadal:
materiał który zamówiłem na gryf (gryfy) to kantówka jaworowa roczna do dosuszenia (miesiąc w suszarni bezparowej powinien wystarczyć) o wymiarach 100 na 120 na 1060mm
niestety jeszcze nie doszła więc nie wiem jak dokładnie jest usłojona. zamawiałem w firmie drewbas tonewood która specjalizuje się w sprzedaży drewna rezonansowego poprosiłem o "najlepszy" kawałek jaki pan ma całość wyszła około 200zł dużo jeśli miał by z tego wyjść jeden gryf ale akby wyszły 4 to już całkiem fajnie, zobaczymy.
znalazłem info że jawor można ciąć zarówno prostopadle jak i równolegle do podtrunnicy, sam profil gryfu u nasady nie przekracza 20mm w tanglewoodzie i taki niski profil chwytni chciał bym zachować. Gryf do tego basu chciał bym przełożyć prostopadle do podstrunnicy dwoma lub trzema promieniami z tych obłogów mają one 4 lub 5 mm (nie jestem pewien) a zostały w stolarni u kolegi.Arkusze mają około 800 na 1200 mm 2 sztuki nie klejone - w całości są to 2 kolejne warstwy.
pytania dotyczące gryfu:
czy zmieszczę w takim niskim profilu trussroda dwuprętowego ? takiego jak tu http://guitarproject.pl/p/119/1531/pret ... nicze.html
zdaję sobie sprawę że 480 to nieco mało ale podstrunnica będzie wchodzić na pudło rezonansowe i może jednak dał bym krótką menzurę. mam co najmniej miesiąc żeby się zdecydować.
pytanie dotyczące obłogów mahoniowych czy lepiej płytę wierzchnią i tylną zrobić z jednego kawałka czy kleić i w miarę możliwości symetryzować rysunek słojów, włókna wzdłuż czy w poprzek gryfu, to samo co do boczków.
czy użebrowanie płyty rezonansowej wykonać z odpadów po gryfie czyli z jawora czy też np ze sklejki (mogę posklejać forniry egzotyczne i powycinać z tego będzie jak zagospodarować resztki.
łączenia płyty rezonansowej z boczkami oraz analogiczne na dole mogę zrobić na tym samym kopycie na którym będę giął boczki lepiej zrobić to z litego drewna, profilowanego forniru czy nacinanej na pile listwy jak w yamaha c-40 wszystkie opcje wykonalne.
kopyto będzie z płyt hpl/mdf wyfrezowanych i połączonych warstwowo grubości ok 30mm tak by móc przewiązywać sznurkiem i deseczkami profil do kopyta (opalarka wystarczy do ugięcia takiej obłogi?!?
na tę chwilę to wszystko mam nadzieję że wszystko jest w miarę klarowne
pozdrawiam Rafał
popik10

Post autor: popik10 » 2012-04-18, 12:42

Czołem
odpowiadam
oczywiści docelowo mostek zostane przyklejony ponieważ muszę w niego wpuścić sztabkę mikrofonu piezo.
Nie klej mostka do pudła, piezo przyklej do mostka i poprzez strunociąg wejdź do pudła, nie będziesz dziurawił pudła.
czy zmieszczę w takim niskim profilu trussroda dwuprętowego ? takiego jak tu http://guitarproject.pl/p...y-lutnicze.html
Ten pręt to połączenie tak naprawdę płaskownika i pręta, wysokość ma może 8 mm nie pamiętam, ale się nada.
pytanie dotyczące obłogów mahoniowych czy lepiej płytę wierzchnią i tylną zrobić z jednego kawałka czy kleić i w miarę możliwości symetryzować rysunek słojów,
W zależności od możliwości, stosuje się i takie ie takie rozwiązania.
włókna wzdłuż czy w poprzek gryfu, to samo co do boczków.
Gryf wzdłuż boczki tak samo.
czy użebrowanie płyty rezonansowej wykonać z odpadów po gryfie czyli z jawora czy też np ze sklejki (mogę posklejać forniry egzotyczne i powycinać z tego będzie jak zagospodarować resztki.
Generalnie możesz zastosować jawor ale to co w wypadku gryfu jest zaletą tu jest wadą. Powinien być jawor z prostymi słojami, bez "rygla". W akustykach stosuje się ożebrowanie "iglaste" W kontrabasie też tak miałem, ale jednocześnie wzmocnienia deki spodniej jaworowe. Tak naprawdę powinieneś robić z takiego materiału z jakiego wykonana jest płyta. Broń Boże sklejka!!!!!
łączenia płyty rezonansowej z boczkami oraz analogiczne na dole mogę zrobić na tym samym kopycie na którym będę giął boczki lepiej zrobić to z litego drewna, profilowanego forniru czy nacinanej na pile listwy jak w yamaha c-40 wszystkie opcje wykonalne.
Zgodnie ze sztuką - gięta listwa lita lub nacinana listwa lita - generalnie sklejka w tej branży to ostateczność


kopyto będzie z płyt hpl/mdf wyfrezowanych i połączonych warstwowo grubości ok 30mm tak by móc przewiązywać sznurkiem i deseczkami profil do kopyta (opalarka wystarczy do ugięcia takiej obłogi?!?
Opalarka wystarczy, uważaj tylko żeby nie przepalić obłogu

Ufff - jak by co to jeszcze pytaj :lol:
Raphael
Posty: 50
Rejestracja: 2012-04-17, 08:16
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Raphael » 2012-04-18, 13:40

dzięki serdeczne
pudło i tak będę dziurawił w prawdzie z boku na preamp i jacka.Przy "słojowanie wzdłuż gryfu" chodziło mi o płytę rezonansową ale to głupie pytanie było... :oops:
co do użebrowania to myślałem że małe żółte rączki robią tak, bo tak taniej, to samo polmuzy.
mam jeszcze mnóstwo pytań, ale poszukam najpierw na forum co by nikogo nie denerwować że "już było opcja szukaj nie boli"
pozdrawiam Rafał
ODPOWIEDZ