Szczelina gryf/korpus, jak zniwelować

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

brodaczus
Posty: 33
Rejestracja: 2009-07-21, 15:44

Szczelina gryf/korpus, jak zniwelować

Post autor: brodaczus » 2009-11-09, 17:04

Witam posiadam tę gitarkę mającą już swoje lata...

Obrazek

Gryf: Klon+Czarny dąb , wyścigowy
Korpus: prawdopodobnie Olcha

Niestety gryf nie jest od korpusu i vv ,jest szczelina ok 0,5mm...

Obrazek

Chciałbym ją zlikwidować i po przez wyfrezowanie wzdłuż srodka korpusu wnęki szerokości 90 mm lub wąski pas o szerokości 20mm. Czy ewentualnie wchodzą w gre jakieś inne gatunki drewna np tropikalne aby nadać trochę cięzkiego brzmienia? Gitare ma być w kolorze ja na zdjęciach więc można esperymentować. Brzmienie gitary mi bardzo odpowiada, niestety ma słaby sustain i muł przy tłumieniu strun...
Ostatnio zmieniony 2012-01-14, 18:19 przez brodaczus, łącznie zmieniany 1 raz.
a mama m
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2009-11-10, 22:47

Ciekawa robota sie szykuje, w MM petruciego sa takie wstawki mahoniowe do olchy ,czy lipy
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
brodaczus
Posty: 33
Rejestracja: 2009-07-21, 15:44

Post autor: brodaczus » 2009-11-11, 12:16

Mogłbys nieco przyblizyć artykuł o tym MM? gdyż szukam i nie moge znaleść. ..
a mama m
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2009-11-11, 22:06

takie coś znalazłem Tone Block, akurat nie od pietruchy

Obrazek
i to
Obrazek
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-11-12, 00:25

Co do zniwelowania szczeliny... Mozna wkleic drewno w korpus z tych (z tej ) stron gdzie sa szpary i jeszcze raz po wyschnieciu dofrezowac kieszen. Laczy sie to naturalnie z ponownym lakierowaniem korpusu , ale jak ma byc wykonane profesjonalnie to nie widze innych mozliwosci.
Tone block jest stosowany w wielu gitarach. MM posiadajacy taki patent byl prezentowany na Youtubie, brzmial niesamowicie !! Rowniez Furiosan zamowil u mnie wioslo polakustycznego fretlesa , ktory ma mahoniowy Tone Block. Z tym , ze moj wyrob ma komory akustyczne cale a nie tak frezowane jak na zdjeciu wstawionym przez Felixa...
brodaczus
Posty: 33
Rejestracja: 2009-07-21, 15:44

Post autor: brodaczus » 2009-11-12, 10:42

Ok ale ten tone block jest wklejony troche (0,5mm??) niżej niż głębokości wnęki na humbuckery żeby był to solidny jeden blok a nie po frezowaniu poprzecinany na 3 częci , jak mniemam? Jak z malowaniem mahoniu gdyż jego faktura różni sie od normalnego drewna, ma małe wnęki, trzeba bedzie kilka warstw farby nałozyć i papirem ściernym przetrzeć, wystarczy?
a mama m
luthnick
Posty: 23
Rejestracja: 2009-10-21, 20:24
Lokalizacja: Toru

Post autor: luthnick » 2009-11-13, 22:46

Brodaczus, firma "F" (vide Twoje foto) robi w ten sposób chyba wszystkie gitary, w ciągu ostatnich kilku tygodni trafiło w moje ręce parę "F" bassów i solówek do poprawy. Jak nie brak kąta na gryfie, odstające progi, to właśnie rozsychające się drewno. Rada Zenka S. jest najwłaściwsza 8) wklejki i malowanko :wink: A tone block w tej gitce to wiele wykonanej, nikomu niepotrzebnej roboty. Nie zaciemni brzmienia, "mięcha" też nie da, bo jakieś 80% brzmienia to elektronika i umiejętności wioślarza. Ten MM ma jeszcze komory i one dają "czadzik" brzmieniowy. Co do mahoniu, trzeba położyć jakieś dwie-trzy warstwy podkładu (szlif papierem 320-500) przy zewnętrznych warstwach poliestrowych na wysoki połysk (ostatnia warstwa szlif 800-1500 i polerka), a przy satynie 2 warstwy, szlif 350 i kolejna warstwa lub dwie, między kolejnymi warstwami szlif 600-800.
Miłej naprawy :wink:
jeste
brodaczus
Posty: 33
Rejestracja: 2009-07-21, 15:44

Post autor: brodaczus » 2009-11-14, 11:14

No własnie, tyle ze to nie jest F, stary gryf jest pana Wiącka ,bardzo dobrze wykonany , utzrymany, tylko troche podstrunnice wydarłem :wink: jak bede wymieniał progi w przyszłości to sie nią zajmę... przemyslałem sprawe faktycznie pewnie komory robią dużo no i jeszcze top. Zrobię wklejkę z tego samego drewna, tak bedzie najlepiej ...

Przetwornik przy mostku to Ścierański, brzmienie jego to rewelka jak na mój gust, jeszcze zobaczymy czy po reanimacji korpusu ,defekty z brzmieniem znikną po części...

Pozdros
a mama m
ODPOWIEDZ