Strona 1 z 3

dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-20, 23:21
autor: Barti
Witam,
Od jakiegoś tygodnia szlifuje/dopasowuje gryf do podstrunnicy w moim pierwszym basie. Gryf pochodzi ze starej niemieckiej basówki Framus, a podstrunnica z mojego starego kontrabasu.
Początkowo używałem szlifierki oscylacyjnej, potem takiej ręcznej kostki do której mocuje się papier ścierny. Problem polega na tym, ze wciąż nie jest idealnie. A z tego co wyczytałem - to oba elementy muszą idealnie przylegać, "zasysać się".
U mnie jak dociskam rekami - są lekkie prześwity pod światło. Dopiero jak ścisnę paroma stolarskimi ściskami prześwitów nie ma, ale przy krawędziach wciąż wyczuwalne są lekkie nierówności.
Jakoś nie bardzo wiem czym i jak to poprawić... Ma ktoś jakieś pomysły?

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-21, 00:04
autor: PiotrCh
Barti - załączaj fotki - będzie łatwiej kolegom ogarnąć problem:)
Im dokładniej dopasujesz tym lepiej. Natomiast dobra technika klejenia i ścisku przy klejeniu sporo załatwi. Jak szlifujesz klockiem z papierem to zasada jest jedna - długość belki szlifująca musi być zgodna z długością fali - którą chcesz usuwać:) Więc odpowiednio długa sztywna belka (profil aluminiowy lub nierdzewka), a nie klocek:) Pomocna jest cyklina do zdzierania lokalnych górek (przyspiesza) Ja akurat obrabiam krótkie gryfy więc inna skala problemu - ale zasady są takie same;)

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-21, 22:02
autor: Barti
Dzieki Piotr,
Przetestuje profil aluminiowy i cykline i dam znac co z tego wyszlo.
Zalaczam trzy zdjecia, specjalnie nie sciskalem za mocno, zeby bylo widac szczeline.
Przy okazji, czy orientuje sie moze ktos, z jakiego drewna zrobiona jest ta podstrunnica (ma takie brazowo-brunatne podluzne plamki)
P.S. Sorki za brak polskiej czcionki...

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-21, 22:14
autor: PiotrCh
A powiedz, czy masz jakiś liniał do sprawdzenia prostoliniowości płaszczyzny na gryfie? Generalnie dobrze by było, gdyby był on prosty. Widzę, że został ślad starej podstrunnicy - nie zjechałeś jeszcze wszystkiego? Ja bym zrobił tak - na płycie wiórowej z okleiną (im grubsza tym lepiej) nakleił papier ścierny z rolki (90). Całość oczywiście dłuższa niż gryf. Domocował bym tę płaszczyznę ścerną do stołu i gryfem po niej jechał tak długo jak trzeba. Ma być płaszczyzna. Podobnie z podstrunnicą. W końcu się spasuje, a małe światło załatwią ściski. Potem trzeba szlifować podstrunnicę już doklejoną długim blokiem radiusowym.

Co to będzie za konstrukcja? masz jakiś projekt tej gitary?

Drewno... może buk?

edit:
z tym blokiem radiusowym to na wyrost, bo nie wiem co to za podstrunnica - może ma zmienny radius - więc lepiej nie popsuć.

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 10:42
autor: Victor
Ta podstrunnica to też obstawiam buczynę.

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 12:03
autor: Barti
Ten kawałek starej podstrunnicy zostawiłem, bo ten gryf jest jak na moje potrzeby dosyć cienki - chciałem zdjąć tylko tyle tej podstrunnicy ile muszę, a wizualnie to będzie nawet ciekawy efekt, oczywiście po usunięciu tych białych kropek wyznaczających progi...
Instrument, który robię to kontrabas elektryczny. Planuje mocno wklęsły, dość wąski korpus (coś w rodzaju takiej podłużnej jakby wanienki), który po przykryciu go od góry podstrunnicą utworzy coś w rodzaju pudła rezonansowego.
Czy mógłbyś, krótko opisać jak wygląda/jak zrobić taki liniał do sprawdzenia prostoliniowości płaszczyzny gryfu?
P.S. dzięki za informacje i patenty - sporo mi to rozjaśnia...

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 12:55
autor: popik10
Jeśli to buk, a na to wygląda to zrobił bym tę podstrunnicę od nowa z klonu. Nie wspominając o hebanie.
Do podstrunnic kontrabasowych nie używa się bloczków radiusowych tylko modeluje strugami. Bo często mają radius asymetryczny.
Czy mógłbyś, krótko opisać jak wygląda/jak zrobić taki liniał do sprawdzenia prostoliniowości płaszczyzny gryfu?
Sam liniał to np. splanowawny na krawędzi płaskownik alu. Lub jakiś inny metal. Ważne żeby był prosty i szeroki. Jest wtedy mniej podatny na ugięcia.

A Piotrkowi chodziło o stół do planowania.
Prosta płaska płaszczyzna z naklejonym papierem

Pozdrawiam

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 14:11
autor: Barti
Myślałem o zrobieniu klonowej podstrunnicy, mam nawet przygotowany materiał, ale po namyśle zostawiłem to na kolejny projekt, jak bardziej ogarnę temat obróbki drewna.
Jak na mój obecny stan wiedzy i brak doświadczenia, robienie od podstaw nowej podstrunnicy to zbyt precyzyjna robota, tym bardziej że nie widzę takiej potrzeby - jeżeli projekt naprawdę będzie wystarczająco dobry, to mam jeszcze starą hebanową podstrunnice z poprzedniego kontrabasu.
Czy poprzez radius asymetryczny rozumiesz to załamanie między struną E i A??? Z mojego doświadczenia nie jest to dobre rozwiązanie - miałem tak kiedyś w starym kontrabasie, ale oddałem do lutnika, żeby zeszlifował bo było bardzo niewygodnie.

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 17:24
autor: Ender
Barti pisze:(...)Jak na mój obecny stan wiedzy i brak doświadczenia, robienie od podstaw nowej podstrunnicy to zbyt precyzyjna robota(...)
Tym bardziej zmieniłbym buczynę na coś innego. Sam bardzo lubię ten gatunek, ale bywa humorzasty jeśli chodzi o stabilność. Z tego samego powodu odradzałbym klon, do tych gatunków potrzebne jest doświadczenie.

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 19:13
autor: Piniu
jak piotry napisali - papier na stół i jechane. jak na poniższym zdjęciu ;) A buk na podstrunnice to kiepski pomysł.

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 20:00
autor: Barti
a w zasadzie jakie gatunki drewna nadaja sie na podstrunnice?
Wiem tylko o hebanie, ktory jest kosmicznie drogi i z rodzimych - o klonie.
Jak wyglada np. sprawa z jesionem - bo dostalem od brata ladny klocek?
Albo drzewa owocowe - np. gruszka czy sliwa? - pewnie za miekkie...???

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-22, 20:14
autor: popik10
Nie wiem czy są jakieś ograniczenia oprócz mechanicznych.
Drewno musi być twarde i stabilne. Dociskając struny cały czas narażamy je na uszkodzenia.
Jesion wydaje się być kiepski przez swoją strukturę. W mojej opinii jest zbyt porowaty i może z czasem przez to się bardziej poddawać.
Ja szukał bym materiału co do budowy właśnie podobnego do buka i klonu. Zwarty, jednorodny i twardy.
Pozdrawiam

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-26, 09:02
autor: Barti
Zakupiłem wczoraj 10 metrów papieru ściernego w rolce i zacząłem wielkie tarcie...
Postanowiłem też spróbować zrobić samodzielnie nowy gryf z klonu. Jak dobrze pójdzie to zastąpie nim ten gryf od basówki ze zdjęcia, który pierwotnie planowałem użyć.

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-26, 11:14
autor: poco
Skoro prowadzimy rozważania o materiale na podstrunnice, to proponował bym pomyśleć o jednym z najtwardszych dostępnych na rynku, a mianowicie o bambusie.
Prasowany bambus jest dostępny w postaci paneli podłogowych, a jena wychodzi gdzieś od 120 wzwyż za m2.
Mechanicznie- super /twardy jak sto dzikich, sprężysty,odporny na ścieranie/, cenowo- taniocha, obróbka -nie wiem /ale narządź :-D musi być ostry/, odporność na wilgoć -całkowita, odczucia estetyczne - sprawa prywatna, barwienie - trudne, klejenie -normalne, przenoszenie drgań - jak w hebanie, chyba /sądząc po twardości i sprężystości, a dodatkowo układ włókien zawsze wzdłużny/.
Reasumując, zalet wiele, ale mało informacji o wykorzystaniu tego surowca w produkcji instrumentów, jak i części do nich / można by robić podstrunnice,mostki, siodełka, kołki stroikowe/.
Na próby polecam galanterię kuchenną -deski do krojenia,łyżki itp.
Pozdrawiam, Ryszard

Re: dopasowanie gryfu do podstrunnicy

: 2015-02-26, 16:22
autor: Andrzej
Jest trochę o bambusowych gitarach .
https://www.google.pl/search?q=bamboo+g ... B480%3B320