Zbyt zeszlifowane drewno?

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Ravn
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-10, 22:47
Lokalizacja: Poznań

Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: Ravn » 2016-07-10, 23:35

Witam, mam nadzieję, że w dobrym dziale to napisałem :-D
Szlifowałem ostatnio gitę z korpusem lipowym i stała się rzecz niezbyt ciekawa, a mianowicie to:
DSC03087.JPG
Pytanie do was jest takie czy mogę jakoś owy defekt ,,naprawić" czy pozostaje mi jedynie modlić się o przebaczenie?
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: poco » 2016-07-12, 02:25

"To", to jest zbyt mało, aby dokonać sensownej oceny.
Opisz bliżej, pokaż całość, aby można było umiejscowić problem, itd.
Wykonałeś operację szlifowania drewna korpusu gitary. Co chciałeś osiągnąć w tym działaniu, dlaczego szlifowanie, jakim papierem,... Pytań więcej się nasuwa, niż zapodałeś.
Gdybyś poczytał forum, to znalazł byś odpowiedź/-i związaną/-e ze swoim działaniem.
Pokaż problem szerzej, a wyjście się zawsze znajdzie, bo nie Tobie pierwszemu coś nie tak poszło.
Pamiętaj zawsze o tym, żeby zawsze zacząć używać narzędzi o najmniej destrukcyjnym działaniu i takim ich doborze, żeby potem nie było problemów, a przeciwnie, zawsze dało się wrócić do początku.
Tutaj pośpiech nigdy nie jest wskazany. Wszak to nie łapanie pcheł! ;-)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Ravn
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-10, 22:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: Ravn » 2016-07-29, 21:43

DSC03121.JPG
DSC03122.JPG
Przepraszam, że tak późno, ale nie miałem kiedy napisać.
Tutaj wstawiam jeszcze jedno i całość. Chodziło mi po prostu o starcie czarnego lakieru do gołej deski, z początku ścierałem to ręcznie papierem grubości 180, ale pomyślałem, że przerzucę się na szlifierkę oscylacyjną. Całość nie wyszła źle, ale w tych miejscach zbyt mocno docisnąłem i tak oto skopałem. Zaczynałem od 180 i przeszedłem na papier grubości 240.
Miejsca te różnią się nie tylko lekko inną barwą ale i nie są tak gładkie jak reszta korpusu.
Niestety nie mogłem znaleźć nic na ten temat, dlatego pytam :/
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: molu » 2016-07-30, 07:51

Jakie wykończenie planujesz? Jeżeli kryjące to w ogóle nie ma sprawy. Zaszpachluj i tyle. Jeżeli transparent - możesz nakleić fornir na korpus. Wszelkie próby naprawy tego poprzez wstawki będą widoczne mniej lub bardziej, a może prawie wcale. To czy mniej czy bardziej zależy od umiejętności Twoich lub osoby, której to zlecisz.

T.
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: Paramonov » 2016-07-30, 12:17

Witam Chyba tam jest okleina. Przeszlifowałeś okleinę? Wydaje mi sie że przeszlifował ją producent więc nie mogła iść pod bezbarwny lakier dlatego polakierowali na czarno. Ty drugi raz to przeszlifowałeś mocniej. Teraz ja bym nie robił żadnych wstawek. Tylko na ta szlifierkę papier 60 zedrzeć do drewna i nowa oleina. Z resztą taj jest mało fajna. Na pewno w Poznaniu są zakłady okleinujące. Złożą formatkę z jakiegoś fikuśnego orzecha i do prasy. Albo samemu oklinować
https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?f=17&t=1652
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: Victor » 2016-07-31, 00:48

Nie wydaje mi się, że tam jest okleina. Na pierwszym zdjęciu widać kontynuację rysunku drewna na przeszlifowanym kawałku. Ciężko stwierdzić coś z całą pewnością tak ze zdjęcia, ale ja obstawiam zeszlifowanie wypełniacza porów.
popik10

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: popik10 » 2016-07-31, 17:38

Ewentualnie te jasne plamy to dopiero drewno. Ciemniejszy jeszcze lakier
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: szlifek » 2016-08-01, 12:56

Witam.
I to jest właśnie problem.
Albo do gołego drewna - albo zmatowić ( ale już za późno ).
I raczej nie bejcuj - wylezą okropne plamy.
Jak Kol. napisał - jak ma być kryte to sprawy nie ma - z transparentem jest.
Pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
Ravn
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-10, 22:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: Ravn » 2016-08-05, 20:12

Wielkie dzięki za wszelką pomoc, zeszlifuję całość tak jak te miejsca i zobaczę jak to wygląda. Najwyżej się zakryje i tyle.
Pozdrawiam
popik10

Re: Zbyt zeszlifowane drewno?

Post autor: popik10 » 2016-08-07, 07:04

Wygląda to na lipę bądź topolę. Jeśli to takie drewno to będzie piło bardzo dużo podkładu
ODPOWIEDZ