O frezowaniu słów kilka

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: O frezowaniu słów kilka

Post autor: poco » 2016-07-16, 18:14

Molu, dobry patent znalazłeś.
Przy okazji tego patentu pokazane jest, jak obcym kawałkiem materiału zapobiec wyrywaniu na wyjściu freza z obrabianego materiału.
Po ilości postów widać , jak istotny jest to temat i zapewne koledzy pokażą jeszcze inne swoje podejście do problemu skutecznego i bezpiecznego frezowania.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: O frezowaniu słów kilka

Post autor: molu » 2016-07-16, 19:00

Patent z obcym kawałkiem jest powszechnie stosowany przy pracy strugiem ręcznym, podczas obróbki w poprzek włókien blisko krawędzi. Zmechanizowani go tylko podpatrzyli :).

T.
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: O frezowaniu słów kilka

Post autor: Victor » 2016-07-16, 20:41

A dla mnie ten uchwyt to taka powiedzmy ciekawostka, może dobre dla majsterkowiczów ale nie sądzę, że ktoś kto ma do przefrezowania 100 jakiś elementów sięgnie po coś takiego. Wszystkie listwy które są frezowane na wideo akurat są dość długie, spokojnie można je utrzymać bez żadnego uchwytu. Ja jestem ciekaw jak by się to sprawdziło z naprawdę małymi elementami, ale i tak myślę, że wolałbym to zrobić w taki sposób że: załóżmy iż mamy do frezowania kawałek 10cm na 10cm, z szerszej deski wycinamy 10x10 slot w którym umieszczamy element przeznaczony do frezowania. Deseczka powinna być tej samej grubości co frezowany materiał lub cieńsza, to umożliwi przytrzymanie elementu poprzez położenie kolejnej listwy na całość. Na pewno szybciej można wymienić element do frezowania, czy też go obrócić. Automatycznie mamy też zabezpieczenie przed wyrwaniem końcówki. Jeżeli miałbym do zrobienia tylko jeden taki element to użył bym dłuższej deseczki, obrobił trzy strony, odciął na żądaną długość i czwartą krawędź frezował posuwając jedną listwą a z góry przytrzymując drugą.
Uff, mam nadzieję, że da się zrozumieć te moje wypociny :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: O frezowaniu słów kilka

Post autor: PiotrCh » 2016-07-16, 23:31

Można jakkolwiek, byleby się pewnie czuć i wiedzieć co się robi. Viktor - jak się ma 100 elementów do frezowania to się kupuje cnc i nie bawi ręczną pracę;) Dyskusja wartościowa - mnie zmotywowała na tyle, że właśnie zostawiłem gryf do tenora w ściskach;)
pozdrowienia
Piotr
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: O frezowaniu słów kilka

Post autor: Victor » 2016-07-17, 00:14

Może i można kupić cnc, ale najpierw trzeba trochę tego przerobić w tradycyjny sposób, żeby na to cnc zarobić.
Przyznam się jednak, że nigdy nie miałem okazji obsługiwać cnc, lub chociażby obserwować.
Ciekawi mnie jednak którą metodą było by szybciej. Załóżmy, że dostajemy deski 20mm x 100mm x 1000mm i mamy otrzymać 20mm x 100mm z 100mm 100szt. wszystkie cztery krawędzie przefrezowane jakimiś tam profilem. Pomijamy zakładanie frezów, ustawienie, programowanie. Wiem, że nikt nie przeprowadzi "doświadczenia" ( :D ) ale może ktoś z was ma na tyle doświadczenia, że mógł by dać zdecydowaną odpowiedź.
ODPOWIEDZ