Wykonczenie olejem Tung

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Wykonczenie olejem Tung

Post autor: Fryta » 2017-05-24, 11:45

Witam,

szukałem na forum, ale nic w tym temacie nie znalazłem. jesli zle szukałem prosze o zwrócenie uwagi i usunięcie tematu.

Panowie, jak wykonczyc olejem TUNG gitare. Robiłem to dwa razy, nie jestem zadowolony z efektów, stad ten post.

Znalazłem taki fajny artykuł:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=38101

Czy warto cos do niego dodac ujac?
Chodzi mi o kwestje wypełniania porów. Jak duzo oleju uzywac?

do tej pory mam problemy z "poceniem sie" drewna olejem, przez dosc długi czas. Nie umiem tez dobrze wypełnic porów.

Poprosze o porady oparte na Waszym doswiadczeniu.
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: DR4MA » 2017-05-24, 12:50

Bo to trzeba dobrym olejem a nie z pod Frytek :P. U Ciebie idzie głównie na mahoń i jesion/wiąz/czy co tam jeszcze i tego raczej nie wypełnisz nakładając papierem ściernym tylko trzeba by wypełnić pory jeszcze przed olejowaniem. A pocenie masz zapewne przez nie dokładne wycieranie oleju. jak nakładasz olej to najcześciej (i tu pewnie zależy od producenta) nakładasz nie za wiele czekasz kilka/kilkanascie minut i wycierasz np. ręcznikiem papierowym do sucha, potem czekasz kilka/kilkanaście godzin i następna warstwa. :D
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: Fryta » 2017-05-24, 12:55

Znaczy ja robiłem tak:
1 warstwa 50/50 z terpentyna, nakładam, po 1H scieram nadmiar i 24H
2 warstwa 1/4 terpentyna z olejem, po 1H scieram nadmiar i 24H
3 warstwa czysty tung,po 1H scieram nadmiar i 24H
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: michqq » 2017-05-24, 14:38

Fryta pisze: Znalazłem taki fajny artykuł:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=38101
Czy warto cos do niego dodac ujac?
Ja myślę, że to nie to samo.
W przypadku takich przedmiotów jak osady broni palnej, trzonki noży czy meble, to chodzi o głęboką penetrację drewna olejem.
W przypadku wyrobów lutniczych (innych niż wiosła elektryczne) chodzi zaś o względnie płytką penetrację olejem, przykładowo nikt nie chce żeby olej przesiąknął całą płytę skrzypiec na wylot. Stąd w lutnictwie ważniejsze niż w przypadku broni jest gruntowanie drewna zapobiegające głębokiej penetracji, i oleje chyba należałoby stosowac gęstsze (mniej rozcieńczalnika dać).
Ponadto o ile mi wiadomo (ale ja na razie mało wiem) różne rodzaje drewna różnie piją olej, a w przypadku takich na przykład skrzypiec czy wiolonczel dąży się do tego żeby wierzchnia płyta świerkowa miała na koniec obróbki względnie podobny kolor jak spodnia płyta klonowa.

Tak więc świerk i klon trzeba odmiennie i umiejętne gruntować / nasączać / dać inną liczbę warstw / użyć innego stężenia olejów / niepotrzebne skreślić potrzebne podkreślić - żeby kolory się wyrównały.

Jak rozumiem w przypadku gitary elektrycznej jest łatwiej, bo to przesiąkanie w głąb nie jest problemem, a z kolei wystąpienie różnic kolorów różnych rodzajów drewna jest efektem który chcemy właśnie podkreślić a nie ukryć.
(Takie tam teoretyzowanie początkującego)

Ukłony.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
venn
Posty: 224
Rejestracja: 2015-05-28, 08:44
Lokalizacja: Sperrebotn, No

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: venn » 2017-05-24, 22:01

Jeśli chodzi o tung doswiadczenia nie mam , ale swoją 7 potraktowałem lnianym. Calość na sucho papierem 400 potem zagruntowałem szelakiem dwie cieniutkie warstway i potem na mokro od gradacji 600 do 2500 . Wcierałem małymi kawałkami i nadmiar od razu wycierałem do sucha papierem.Przerwa między gradacjami około 2 dni a i zdarzyło się więcej.
Być może skonczyłeś głaskanie przed olejem na zbyt niskiej gradacji. Z tego co pamiętam w postach zwracali Tobie uwagę ze za mało.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: PiotrCh » 2017-05-24, 22:59

?????????????
3 warstwa czysty tung,po 1H scieram nadmiar i 24H
nadmiar ścierasz po 1h? Po pierwsze jaki nadmiar? Przy olejowaniu nie ma nadmiaru. Wyciera się gitarę po polerowaniu suchą szmatką - a nie zbiera nadmiar. Po drugie czemu po godzinie? Nie kumam tej techniki olejowania. I grunt by się przydał czymś szybko schnącym (żelatyna, szelak).
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: Fryta » 2017-05-25, 10:40

PiotrCh pisze:?????????????
3 warstwa czysty tung,po 1H scieram nadmiar i 24H
nadmiar ścierasz po 1h? Po pierwsze jaki nadmiar? Przy olejowaniu nie ma nadmiaru. Wyciera się gitarę po polerowaniu suchą szmatką - a nie zbiera nadmiar. Po drugie czemu po godzinie? Nie kumam tej techniki olejowania. I grunt by się przydał czymś szybko schnącym (żelatyna, szelak).
no do tej pory robiłem tak, ze nakładałem olej papierem sciernym 1000 na mokro, wiec troche zostawało go na drewnie, wiec po godzinie scierałem to co zostało.

Jak Ty to robisz .... bo głownie o to chiodziłow moim pocie ... zeby sie czegos dowiedzec, niekoniecznie tego, ze ktos czegos nie kuma ]:P
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: PiotrCh » 2017-05-25, 11:26

Fryta:
Jak Ty to robisz .... bo głownie o to chiodziłow moim pocie ... zeby sie czegos dowiedzec, niekoniecznie tego, ze ktos czegos nie kuma ]:P
jedna zaleta tego forum - można się dowiedzieć jak inni to robią, a druga jest taka, że można się dowiedzieć jak należy/nie należy tego robić. Gitara nie powinna się pocić po olejowaniu i trzeba wyraźnie to zaznaczyć.

Pisz precyzyjnie - bo wielu Cię czyta:) Piszesz, że nakładasz olej i po godzinie ścierasz nadmiar:/ Mi wyobraźnia pracuje:)

Olej wciera się w minimalnych ilościach (nie ma nadmiaru) poprzez polerowanie i po skończeniu głaskania wyciera się deskę do suchutka. Czeka się (najlepiej dzień lub dwa) żeby choć trochę wyschła bieżąca warstwa i jedziemy dalej. Wcześnie gruntuje się drewno szelakiem lub żelatyną (kilka-kilkanaście%) - bo obie substancje szybko (w porównaniu do wszelkich olejów) twardnieją i odcinają drogę penetracji kolejnym warstwom - olejnym. I gitara nie będzie się pocić olejem.

Zaznaczam - że nie olejowałem gitary elektrycznej - bo nie robię gitar elektrycznych, ale olejowanie drewna to olejowanie drewna.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: Fryta » 2017-05-26, 05:40

Jest mozliwe uzyskanie od kogos instrukcji jak to robic? Krok po kroku ?
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Re: Wykonczenie olejem Tung

Post autor: Fryta » 2017-05-29, 08:11

OK, w sumie to faktycznie jkest dosc jasno. Moje watpliwosci dotycza wypełniania porów.
Do tej pory robiłem to tak, ze nakładałem olej papierem 1000 wodnym, co miało wytworzyc taka mieszanke oleju i drobin drewna, która wypełni pory.
Gdzies przeczytałem, ze nalzey przed pierwsza warstwą oleju zwilgnic powierzchnie, zmuszajac włókna do podniesienia, przeslifowac docelową gradacją, powtórzyc to dwukrotnie, a powstały w ten sposób pyłek zosrtawic i nanosic na niego olej szmatka, internsywnie wcierajac w drewno. Efekt ma byc ten sam.
Potem juz nakłada sie olej co 24h, minimum 3 warstwy.
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
ODPOWIEDZ