Telecaster z jednego kawałka drewna.

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Telecaster z jednego kawałka drewna.

Post autor: Piniu » 2011-05-19, 08:57

Mam w planie zrobić sobie Telecaster-a. Ponieważ kawał drewna jesionowego, który posiadam jest bardzo duży zacząłem się zastanawiać jak to by było, jakby zrobić całość z jednego kawałka.

Czy ma ktoś takie doświadczenia z Tele?
Czy to jest dobry pomysł i się w to bawić czy dać sobie spokój i budować standardowo bolt-on ?
Awatar użytkownika
boguc
Posty: 28
Rejestracja: 2010-11-17, 19:39

Post autor: boguc » 2011-05-21, 10:33

Bał bym się czy ten kawał drewna się nie wypaczy
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-05-23, 07:09

Podstrunnicę można dać np klonową, nie ma problemu tylko czy jesionowy gryf nie będzie najsłabszym punktem tej konstrukcji.
K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2011-05-23, 19:15

Budować bolt on, reszta dechy starczy na 2 korpusy to i na klon i na osprzęt wystarczy
popik10

Post autor: popik10 » 2011-05-24, 10:43

Czekaj czekaj bo się pogubiłem, rozumiem ze to ma być NTB z jednego kawałka, tzn. te tzw. policzki też będą jednolitą deską z częścią główna??
Jeśli tak to musi to być cholernie dobry kawałek drewna.

Miałem taki przypadek. Chciałem zrobić NTB z litego kawałka mahoniowego, decha była po suszarni i chyba sezonowana w domowych warunkach 2 lata. Przed sezonowaniem przestrugałem płaszczyznę żeby mieć pewność że już nie pracuje.
Po rocznych oględzinach okazało się że jest łódka, kolejne struganie, i po roku znowu łódka. Po tych dwóch latach sezonowania dech poszła na listwy i one sklejone naprzemiennie żeby się równoważyły dopiero zapewniły odpowiednią stabilność.

Tu widać właściwą klejonkę.
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-05-26, 10:14

popik10 pisze:Czekaj czekaj bo się pogubiłem, rozumiem ze to ma być NTB z jednego kawałka, tzn. te tzw. policzki też będą jednolitą deską z częścią główna??
Póki co to tylko moje przemyślenia. Prawdopodobnie skończy się na tym,że jednak bolt-on zrobię. Za dużo niepewności. No i w sumie jak bym nie robił w całości to drewna na 2 korpusy starczy.

I jeszcze jedno pytanie - mam też dostep do kawałka modrzewiu. Też leżakowany jakieś 10 lat. Czy z tego drewna warto coś zrobić?
popik10

Post autor: popik10 » 2011-05-26, 11:04

łupki na dach :D
A na poważnie to świerk i jodła są dedykowane do instrumentów lutniczych i to też po selekcji.
Pewnie jak zrobisz to i zagra, ale warunki gęste słoje, równe przyrosty i małe nasycenie żywicą.
A z tym ostatnim w modrzewiu krucho. :D

Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-05-26, 12:47

Popik ma chyba rację. Tylko czemu chcesz robić bolt on, a nie set in?Czy to będzie miało swoje uzasadnienie w Twoich preferencjach dźwiękowych? Ale co tam! Zrobisz i jak mawia kombinat wszystkiego trzeba spróbować. :D Pozdrawiam "grzebajłów gitarowych", Ryszard
via vita curva est
K-man
Posty: 47
Rejestracja: 2010-12-11, 18:55
Lokalizacja: Sadyba

Post autor: K-man » 2011-05-30, 20:53

piniasty pisze:
popik10 pisze:Czekaj czekaj bo się pogubiłem, rozumiem ze to ma być NTB z jednego kawałka, tzn. te tzw. policzki też będą jednolitą deską z częścią główna??
Póki co to tylko moje przemyślenia. Prawdopodobnie skończy się na tym,że jednak bolt-on zrobię. Za dużo niepewności. No i w sumie jak bym nie robił w całości to drewna na 2 korpusy starczy.

I jeszcze jedno pytanie - mam też dostep do kawałka modrzewiu. Też leżakowany jakieś 10 lat. Czy z tego drewna warto coś zrobić?
he i jak zwykle wychodzi na moje :)
modrzew sobie odpuść, jak chcesz coś nietypowego to celuj w owocowe. Grusza ma świetne drewno
Awatar użytkownika
James_Bond
Posty: 27
Rejestracja: 2011-02-19, 02:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: James_Bond » 2011-06-01, 22:44

Swój ostatni wytwór zrobiłem z jesionowym gryfem i było ok.
Mam stary bas Mayonesa, też jesionowa szyjka i wszystko trzyma pion.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-06-06, 11:56

Więc decyzja zapadła. Okazało się,ze znajomy stolarz zajmował się kiedyś graniem i trochę tworzeniem gitar, do tego zna się na drewnie i mam od niego piękny klon falisty na gryf, tak więc będzie gryf klonowy a korpus jesionowy.
Połączenie gryfu z korpusem tak jak na schemacie - bolt-on. Ponieważ to będzie moja pierwsza gitara zrobiona nie będę się bawił w wklejanie, bo za mało doświadczenia mam na razie.
Znajomy udostępnia mi swój warsztat, także będzie fajnie. Przeróżne maszyny tam ma. Swoją pomoc też oferuje i na pewno z niej skorzystam.

Początkowo chciałem zrobić tylko korpus, a gryf kupić gotowy, ale jednak zrobię go sam, gdyż to wyzwanie jest, a po drugie - chciałbym zrobić bardziej wyścigowy profil i chciałbym, żeby cały był klonowy, ale to też nie jest pewne jeszcze, bo nie wiem czy sobie poradzę z tym.

No i nie wiem co z trusem, czy robić czy szukać gdzieś. Pewnie napiszecie robić, ale skąd mam mieć pewność,ze go dobrze zrobię :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-06-06, 12:09

Jak się zdecydujesz jednoznacznie i ustalisz co sam, a co z zakupów daj znać. Pomogę z trusem, nawet zrobię za darmo, a Ty zapłacisz za transport/ w postach na forum jest tyle informacji, że sam jesteś w stanie wykonać trusa/. Wybór należy do Ciebie. Daj czadu. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-06-07, 10:52

Dzięki Rysiu (jeżeli mogę tak napisać) - na pewno skorzystam z pomocy. Chciałbym to zrobić naprawdę dobrze.

Przy okazji: powiedzmy,ze zdecyduję się zrobić gryf z jednego kawałka (truss włożony od tyłu) to czy jest taka opcja,żeby regulacja trusa wychodziła przy główce czy wtedy już musi być przy korpusie?

EDIT: nie było pytania. Już widzę, że może tak być. Jeszcze znajdę jak to się robi dokładnie i gites majonez ;)
ODPOWIEDZ