Brokatowanie pickguarda

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Recon
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-15, 23:21
Lokalizacja: Radom/Warszawa

Brokatowanie pickguarda

Post autor: Recon » 2011-10-15, 23:46

Witam, to mój pierwszy i mam nadzieję nie ostatni post na tym forum:) mam pewien problem - trochę modyfikuję gitarę i będzie na niej nieokreślonego jeszcze kształtu pickguard pełniący podobną funkcję co w stracie - miejsce montażu elektroniki. Do tej pory sprawa jest prosta, ale jako, że chciałem mieć 'wyjątkowe' wiosło, wymarzyłem sobie wygląd tego pickguarda inny niż oferują to firmy produkujące taki sprzęt. Na kształt sam dotnę, ale grafika - marzę o jednolitym czarnym brokacie, tak jak na jednej z gitar lukathera: http://www.vintageguitar.com/wp-content ... kather.jpg a najlepiej to widać tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=dTnQfdLbi0s chciałbym osiągnąć taki efekt w połączeniu ze światłem - i tu się pojawia pytanie jak to zrobić? Czy wchodzi w rolę zmatowienie płytki potem pomalowanie farbą brokatową i finalnie lakierowanie? Jeśli tak to jakiej farby i lakieru użyć? A może da się to zrealizować na folii?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-10-16, 03:12

Witanko !
Mi sie wydaje , ze to farba z dodatkami , uzywana w przemysle samochodowym. Na poczatek kolor (w tym wypadku czarny) z metalikiem specjalnego typu i na to lakier bezbarwny. Lakierowalem juz w ten sposob , chociaz musze przyznac , ze ten metalik do farby byl jakos mniej "ziarnisty". Rowniez Fender uzywal tego typu powlok , firmy DuPont o ile dobrze pamietam.
Recon
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-15, 23:21
Lokalizacja: Radom/Warszawa

Post autor: Recon » 2011-10-16, 12:26

Czyli po prostu czarna farba i domieszką brokatu? Proszę w takim razie o radę jakiej farby i lakieru użyć, mając na względzie to, że maluje plastik a nie drewno :) Oraz o technikę nakładania farb i lakieru tak by powierzchnia była gładka:)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-10-16, 16:26

Zasady lakierownia są takie same dla wszystkich pokryć, a jeżeli chodzi o ten brokat, to popytaj w sklepach z lakierami dla motoryzacji, bo tam maja też taki gruby brokat i tam podpowiedzą jak należy postępować przy tego rodzaju metalikach. Na pewno będzie potrzebny pistolet z odpowiednia dyszą do bazy, a bezbarwny , to już normalnie. Bez doswiadczenia lakierniczego sam tego dobrze nie zrobisz, na bank. Dlatego lepiej poradź się w zakładzie lakierniczym, ale u starego fachury, najlepiej mistrza w zawodzie. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2011-10-16, 16:34

Kiedyś się spotkałem z farbą olejną do modeli plastikowych, właśnie czarny metalic. Efekt znacznie mniej intenstywny niż na zdjęciu, ale gdyby rozcieńczyć i dosypać brokatu, mogłoby być dobrze... Musiałbyś poeksperymentować z proporcjami.
Plastik możesz maźnąć akrylem lub olejną. Zmatowisz plastik papierkiem, pryśniesz podkładem modelarskim w sprayu i na to farba z pistoletu, na koniec bezbarwnym dla ochrony.

Jeśli nie masz pistoletu - kupujesz pistolet modelarski za parędziesiąt złotych i butlę z powietrzem - jest to co prawda tylko namiastka, ale masz za kilkadziesiąt złotych znacznie lepszą powierzchnię niż spod pędzla.
Recon
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-15, 23:21
Lokalizacja: Radom/Warszawa

Post autor: Recon » 2011-10-16, 20:08

Jestem w posiadaniu aerografu modelarskiego właśnie :) Ale chyba faktycznie poradzę się kogoś w lakierniczym :) albo może zlecę to komuś(o ile nie zbankrutuje na tym interesie)
Pozdrawiam

Pawe
ODPOWIEDZ