Lutniczy headless

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

easylord
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-29, 06:05
Lokalizacja: Olsztyn

Lutniczy headless

Post autor: easylord » 2012-04-01, 19:45

Witam! na wstepie chciałem powiedzieć że jestem totalnym laikiem. Posiadam basik lutniczy, w tej chwili mam około 30lat. Było to moje pierwsze wiosło, mam je od 11-12lat, w raz z ubiegiem czasu (i moim dorastaniem) znudziły mi sie "szatany" na desce i postanowiłem je usunąć (jakies 3 lata temu). Rysunek zniknął a w raz z nim mój zapał :oops: Postanowiłem w tym roku go ogarnąć.
Całość jest wykonana z klonu. Przetworniki Ścierańskiego, naprawione przez Merlin Pickups.
Z mostów usunąłem rdze i resztki niklu.

Co bym chciał zrobić?

Wizję mam taką, żeby wybielić drewno ( może ktoś mi poleci jakiś impregnat, który podkreśli słoje, a za razem wybieli drewno). Problem mam ze znaleźieniem kremowych/beżowych puszek na pickupy. Wymyśliłem również żeby mosty zrobić na "złoto", pięknie by to wyglądało z wybielonym drewnem, tylko niebardzo wiem kto mógłby to zrobić?
Kolejne pytanie, czym pokryć podstrunnice? najlepiej czymś matowym.

Śruba w gryfie jest dokręcona maxymalnie, akcja strun nie jest zadowalająca.. co mógłbym zrobić zeby ją obniżyć?
Załączniki
mostek.jpg
mosty
gryf.jpg
tak wygląda gryf obecnie
stary2.jpg
po "zdarciu" szatana...;p stan z przed 3 lat
img354.jpg
tak wyglądał kiedyś
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-04-01, 21:02

Witamy się w innym dziale, to tak na marginesie i myślę, że się poprawisz.
Ad rem. Po co chcesz wybielać deskę, skoro jest w naturalnym kolorze super?
Rozjaśnianie wykonuje się nadtlenkiem wodoru, czyli perhydrolem, czyli woda utlenioną stężoną. :-P :-D
Osprzęt w kolorze złotym uzyskasz oddając go do galwanizacji, gdzie pokryją Ci go mosiądzem - chyba, że chcesz złotem ;-) lub tytanem :-D . Ja bym pozostawił chrom na osprzęcie ze względu na trwałość tego pokrycia. Przetworniki czarne będą dobrze komponowały się na jasnym tle deski, więc bym nie zmieniał. Gryf wymaga jednak inspekcji. Z tego co napisałeś wynika, że coś jest z nim nie tak. Spróbuj odkręcić nakrętkę regulacyjną, to odpowie na kilka pytań, a jeżeli będą kłopoty użyj środków ułatwiających odkręcanie - tylko ostrożnie z tłuszczem, bo trudno go zneutralizować w drewnie. Oby nie trzeba było odklejać podstrunnicy. Dalsze działania związane z akcją itd. będą uzależnione od stanu i możliwości użycia elementów regulacyjnych oraz oceny jakości gryfu /może potrzebny szlif progów, może wymiana, może szlifowanie podstrunnicy, może wymiana trussroda itd./ Wszystko-może. Dlatego zrób dokładna inwentaryzację i inspekcję części składowych i wtedy będzie wszystko jasne. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
easylord
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-29, 06:05
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: easylord » 2012-04-02, 07:21

"Po co chcesz wybielać deskę, skoro jest w naturalnym kolorze super? "
Może przesadziłem z tym wybielaniem, ale chciałnym uzyskać jak najjaśniejszy kolor, jak pokryłem deche bezbarwnym impregnatem 3 lata temu to kolor wpadł w delikantą żółć/pomarańcz.. Jest jakiś środek którego mógłbym użyć bez ryzyka zabarwienia?

Czy mosiądzowanie czy chromowanie, to sie jeszcze zastanowie, dałeś mi troche do myślenia..:)

"Spróbuj odkręcić nakrętkę regulacyjną, to odpowie na kilka pytań, a jeżeli będą kłopoty użyj środków ułatwiających odkręcanie - tylko ostrożnie z tłuszczem, bo trudno go zneutralizować w drewnie. Oby nie trzeba było odklejać podstrunnicy."
Sama śruba jest do ruszenia, próbowałem, tylko co sie kryje pod pojęciem "odkręcić nakrętkę regulacyjną"? przepraszam, to pewnie głupie pytanie. Ten gryf nie ma podstrunnicy (to jest jeden kawałek drewna- przynajmniej nie ma żadnego śladu łączenia).
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-04-02, 07:43

Trussrod musi mieć nakrętkę i skoro został włożony w gryf, to można go i wyjąć. Zobacz, czy z tyłu gryfu od strony chwytni nie ma wklejki z innego kawałka drewna, bo jeżeli jest, to został zamontowany od tyłu -patrz telecaster, stratocaster.
Możliwe jest też - / napisałeś, że nie ma nakrętki ?/, że ponieważ regulację przeprowadzasz od strony mocowania gryfu, to nakrętka jest przy "główce", a regulujesz kręcąc całą "śrubą"- rzadkie rozwiązanie, ale możliwe.
Jeżeli nie, to należało by dokładnie obejrzeć gryf i ustalić możliwą metodę jego zamocowania. Po prostu, jeżeli pręt nie działa, to żadne regulacje nie wchodzą w rachubę, a zwłaszcza, gdy gryf jest "w łódkę". On musi działać!
Pokaż na zdjęciach ten gryf ze wszystkich stron, to konsylium forumowe postara się ustalić sposób zaradzenia problemowi. :-D
Co do żółknięcia lakieru, to jest to efekt naturalnej zmiany barwy lakieru pod wpływem starzenia i/lub promieniowania UV. Można go znacznie spowolnić stosując jako podkład specjalne lakiery - np, popularny Capon na bazie nitrocelulozy, ale on jest dawany jako pierwszy na surową deskę. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-04-02, 07:53

easylord pisze:tylko co sie kryje pod pojęciem "odkręcić nakrętkę regulacyjną"
Wykręcić ją w ogóle jak się da i zobaczyć co się będzie działo. I obfotografować i nam wrzucić :)
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-04-02, 09:00

poco pisze: Co do żółknięcia lakieru, to jest to efekt naturalnej zmiany barwy lakieru pod wpływem starzenia i/lub promieniowania UV.
Tak przy okazji - żółknące nitro - wiadomo. Ale co z poliuretanem, jakie macie doświadczenia? Jakieś obserwacje?
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2012-04-02, 11:42

Poliuretan to samo. Możesz zaobserwować to chociażby na drewnianej podłodze. Po latach "biały jesion" staje się jesionem żółtym ale po odnowieniu podłogi znowu jest jasna i piękna ;)
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-04-02, 11:49

@Kris: dzięki. No bo właśnie jakoś jedyne parkiety, jakie widzę, to takie, które były lakierowane jeszcze w PRL. I trudno powiedzieć, jak one wyglądały, kiedy je lakierowano... A tym bardziej, czym. :)
popik10

Post autor: popik10 » 2012-04-02, 12:06

Kilka sposobów na rozjaśnienie drewna.
link
Albo ług do drewna. To akurat mieszanina; wody, sody kaustycznej i mydła.
Lub rozjaśnianie drewna wykonuje się też poprzez wapnowanie drewna białym woskiem wapiennym.
Pozdrawiam
easylord
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-29, 06:05
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: easylord » 2012-04-02, 20:05

poluzowałem śrube na tyle na ile sie udało, ale wyjąć jej nie mogę, jutro wrzuce zdjęcia gryfu..;)
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-04-07, 08:24

Jest mozliwosc , ze przez lata uzywania , drewno wyrobilo sie i nakretka doszla do konca gwintu (truss vintage). oczywiscie to moja spekulacja na temat , bez ogladania tego gryfu...
W takim wypadku poratuje gruuuba podkladka . Ale oczywiscie , rady na odleglosc nie musza trafiac w sedno sprawy...
ODPOWIEDZ