Moja pierwsza próba

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

kwazar
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-27, 16:51
Lokalizacja: Przeworsk, podkarpackie

Moja pierwsza próba

Post autor: kwazar » 2012-04-10, 11:00

Jest to efekt mojej trzymiesięcznej pracy w wolnych chwilach. Uważam, że robienie gitary przez rok czasu mija się z celem. Bez zestawu odpowiednich narzędzi oraz pomocy specjalistów (np. taśmówka, grubościówka, frezarka górnowrzecionowa) praca jest bardzo utrudniona. Gitarkę zrobiłem dla mojej córki, która jest w piątej klasie i bardzo ładnie gra już na skrzypcach. Stąd jej wybór, jeżeli chodzi o biały kolor. Jak widać jest to instrument na wzór Jac...a tylko menzura jest gibsonowska a nie taka jak w oryginale. Radius gryfu 12", 2 humbukery, przełącznik trójpozycyjny, potencjometry barwy i siły głosu. Przetworniki "budżetowe", więc bez rozłączania cewek tylko most, gryf i razem. Elektronikę lutowałem sam, komory przetworników i elektroniki wyłożone folią miedzianą, mostek podpięty pod masę. Jeżeli chodzi o materiał to:
- gryf sklejony z trzech części jawor-akacja-jawor
- podstrunnica klonowa
- główka gryfu oklejona jednostronnie fornirem z czarnego dębu
- korpus klejony z klonu (niestety pewne wady nie pozwoliły na lakierowanie - szkoda)
-kropki- markery na podstrunnicy 6mm z czarnego dębu
- podstrunnica zabezpieczona lakierem przed brudzeniem się
- gryf lakierowany w kilku warstwach poliuretanem i polerka (efekt bardzo dobry)
- korpus wykończony lakierem samochodowym (oczywiście szpachle, podkłady itp)
Załączniki
tył_gotowy.JPG
gotowa.JPG
tył_surowy.JPG
DSC05014.JPG
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-04-10, 11:50

No piknie. Naprawde. Jak na pierwszy raz. Sam bym chciał,żeby tak ladnie mi pierwsze wiosło wyszło. Troche mi nie pasuje ta akacja do całości. Ja bym ja pobejcowal na ciemny kolor - wtedy by dopełniało całości. I osprzęt (mostek, gałki itp) też mógłby byc czarny , lepiej by sie komponowało z glówka i humbami. Ale robota świetna. A jak z akcja i strojeniem? Wszystko bangla jak należy? I może jakieś próbki dźwiękowe byś zapodał ?
kwazar
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-27, 16:51
Lokalizacja: Przeworsk, podkarpackie

Post autor: kwazar » 2012-04-10, 17:16

Powiem tak: nie mam doświadczenia ani kontaktu z gitarami elektrycznymi. Mam w domu gitarę elektroakustyczną Marris. Gra mi się na niej (tzn. brzdęka bo jestem tylko skromnym samoukiem) bardzo dobrze. W mojej akcja jest niższa i ma tak ok. 3 mm ma XII progu. Niżej nie dałem rady zejść m.in. dlatego, że założyłem bardzo cienkie struny (8-38) a to ma znaczenie jeżeli chodzi o "brzęczenie" na progach. A druga sprawa zasadnicza to dokładność wykonania gryfu. Wydawało mi się że jest jak trzeba ale wymaga jeszcze poprawy. Do kombinowania z krzywizną gryfu jeszcze nie dorosłem. Generalnie jest dobrze. Następny gryf który robię postaram się zrobić jeszcze dokładniej. Na progach stroi dobrze. Rysunek gitary zrobiłem w CADzie, rozmieszczenie progów naklejam na podstrunnicę i jest OK.
ODPOWIEDZ