Birdland - nowa marka, nowy projekt, nowy bas!

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 124
Rejestracja: 2011-09-02, 09:14
Lokalizacja: Wymysłów / Śląskie
Kontakt:

Birdland - nowa marka, nowy projekt, nowy bas!

Post autor: Jacek » 2012-05-14, 21:35

Przedstawiam pierwszy bas wykonany wg własnego projektu, który nazwałem "Birdland". Widać jakbym trochę inspirował się Sadowskim z serii Modern, ale ogólnie chodziło mi o klasyczny wygląd Jazz Bassa - jednak bardziej nowoczesny i drapieżny.
Bas jest pasywny i posiada tylko regulację vol+vol. Gryf jest jednoczęściowy, odpowiednio szeroki aby pomieścić rozstaw strun na mostku - 19mm, ale ma za to wąski profil dla lepszej wygody gry.
Korpus jest jesionowy, gryf i podstrunnica - klonowe, pickupy: Seymour-Duncan SSB-5, siodełko: mosiądz, lakier nitro.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
intaro
Posty: 100
Rejestracja: 2009-08-04, 13:12
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: intaro » 2012-05-14, 21:51

piękny, estetyczny bas! ładne drewienko znalazłeś na korpus. ładnie polakierowana tym nitro... to natryskowo?
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 124
Rejestracja: 2011-09-02, 09:14
Lokalizacja: Wymysłów / Śląskie
Kontakt:

Post autor: Jacek » 2012-05-14, 22:19

Natryskowo pistoletem zaprawkowym 1,2. Jakieś pięć cienkich warstw, które zeszlifowywałem prawie do gołego drewna, dopiero ostatnią zrobiłem normalnie.
No i mała intarsja też jest. :)
intaro
Posty: 100
Rejestracja: 2009-08-04, 13:12
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: intaro » 2012-05-14, 22:37

no widziałem tą intarsję, widziałem :) faktycznie mała ;)
z forniru ona czy z czego? obłóg jakiś?

lakier ładnie wyszedł... podoba mi się ten efekt... tylko 5 warstw
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-05-15, 07:19

No ja też zwróciłem uwagę na lakier. Pięknie wygląda. Polerowałeś to potem jeszcze i po jakim czasie?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-05-15, 08:40

Piekne wioslo...
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 124
Rejestracja: 2011-09-02, 09:14
Lokalizacja: Wymysłów / Śląskie
Kontakt:

Post autor: Jacek » 2012-05-15, 09:22

Dziękuję wszystkim! :)
Intaro - ptaszek na 12-tym progu jest z forniru palisandrowego 0,6mm, ale żeby się nie łamał, dopuściłem się chyba lekkiego oszustwa - wydrukowałem go sobie na zwykłej kartce papieru i przykleiłem Titebondem do forniru. Jak wyschło wyciąłem skalpelem i już się nie strzępiło. Potem przykleiłem papierową stroną do gryfu. Myślę, że ten kawałeczek papieru nie zabije brzmienia. :)
Piniasty - te pięć pierwszych cienkich warstw suszyło się trzy tygodnie, ostatnia wykańczająca tydzień, potem szlifowałem na mokro papierem 1200, 2000 a na końcu polerowałem Fareclą G3 na też mokro, najpierw mechanicznie, a potem ręcznie.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-05-15, 10:42

Dzięki za wyjaśnienie ;)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-05-15, 11:48

Wykonanie takie, jakie lubię, czyli full natural. Gdybyś jeszcze gały i przykrycie picków zrobił "dziewniane", to był by top. Z gryfem mogą być problemy - to moje zdanie, które trudno będzie zredukować pojedynczym prętem regulacyjnym. Szerokość gryfu i związany z tym naciąg 5-ciu strun może, ale nie musi powodować "twist". Wszystko zależy od stanu drewna i układu słojów. Bardzo pozytywne wrażenie estetyczne, a co do walorów brzmieniowych, to już każdego indywidualna sprawa. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
intaro
Posty: 100
Rejestracja: 2009-08-04, 13:12
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: intaro » 2012-05-15, 14:36

A no tak... no nie wiem czy papierek pod fornirem nie zabije brzmienia... ja uważam, że to może mieć olbrzymie znaczenie, zwłaszcza dla dźwięków wydawanych na tym oznaczonym XII progu... he he he :P
Tym razem wybaczę Ci to oszustwo :) ale pamiętaj... fornirek do drewienka kleimy a papierek na prawej stronie i do szlifu. Co nie zmienia faktu, że instrument zajebiście Ci wyszedł i zazdroszczę tej powłoki lakierniczej. Jeżeli na żywo wygląda tak samo jak na fotach to palce lizać :). Generalnie bardzo ładna gitara, podoba mi się kształt korpusu. Sam kiedyś podobny wystrugałem w swoim pierwszym (i jak dotąd jedynym) basie. Zdjęcia są gdzieś we forumowej galerii. A ten napis na główce to wypalany? tak wygląda... ale może się mylę, stary juz i ślepy jestem :)
bartek529

Post autor: bartek529 » 2012-05-15, 16:12

Ja osobiście uważam, że dobór puszek i osprzętu jest bardzo na tak. Drewniane puszki
zmniejszyły by kontrast i wyglądało by to bezpłciowo. No chyba że heban :-P

Super lakier!

No Panowie, za dużo cukru! :lol:
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Post autor: DR4MA » 2012-05-15, 20:03

Witam.
No Pięknie Ci ten lakier wyszedł. Chyba z następną gitarka podjade do Ciebie. a tak z innej beczki to do Pamy na piwo jeździsz?? mamy blisko to by sie można zgadać.
Pozdrawiam. Drama.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-05-16, 07:40

Bardzo ładnie Ci to wyszło Jacku. Brawo! Ten jesion ładnie wygląda ... taki poprzeczny rygiel ma.... Wizualnie cieszy wszystko oko bardzo pozytywnie. Jak jest z grywalnością, brzmieniem oraz technicznymi ustawieniami instrumentu...? Jeśli jest na takim poziomie jak wykończenie wizualne to można być raczej spokojnym.... ;-) Moje gratulacje.
podstawa to dokładność
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-05-16, 08:27

intaro pisze:A ten napis na główce to wypalany? tak wygląda... ale może się mylę, stary juz i ślepy jestem :)
Przecież widać, że wyrżnięty frezikiem :-D
bartek529 pisze:Ja osobiście uważam, że dobór puszek i osprzętu jest bardzo na tak. Drewniane puszki
zmniejszyły by kontrast i wyglądało by to bezpłciowo.
Ja też mam takie zdanie, ale wiesz... Poco by nawet struny z drewna zakładał jakby były takie :-D
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 124
Rejestracja: 2011-09-02, 09:14
Lokalizacja: Wymysłów / Śląskie
Kontakt:

Post autor: Jacek » 2012-05-16, 09:35

Jeszcze raz dziękuję wszystkim! :)
Napis rzeczywiście wyzrżnięty frezikiem i Dremelem Trio, ten frezik musiałem sam sobie zrobić, bo oryginalne frezy grawerskie strasznie szarpały brzegi.
Manualnie i brzmieniowo super - akcja niska, wygodnie się gra, brzmienie ostre i nowoczesne, postaram się jakieś próbki nagrać, jak się z nim oswoję.
Też myślałem o gałkach z jesionu, może takie jeszcze dorobię jak mi się uda to bez tokarki.
Drama - lakierowanie to to, co najmniej lubię z całej tej roboty, a moja żona jeszcze bardziej ... Na piwo chodzę najwyżej do garażu, nawet mam taki specjalny kufel z klapką, żeby trociny nie wpadały. :) Ale zgadać się możemy.
ODPOWIEDZ