Pierwsza gitarka - edukacyjna

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

nosfe
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-02, 19:25
Lokalizacja: Szczecin

Pierwsza gitarka - edukacyjna

Post autor: nosfe » 2012-05-16, 13:07

Witam

Przedstawiam pierwsza gitarę wykonaną przeze mnie oraz mojego przyjaciela. Wszystko zostało zrobione ręcznie :) Gitara stroi i gra, efekt końcowy zadowalający - oczywiście nie udało się uniknąć wielu błędów - ale chyba taka kolej rzeczy, że trzeba je popełnić.

Wszystkie informacje były czerpane z tego forum - za co serdecznie dziękuję, mam nadzieję, że kolejny projekt będzie jeszcze lepszy.

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, jest to gitarka wykonana na podstawie schematu kupionego w internecie (miałem wydrukowane w skale 1:1). Wszystkie części, elektronika itp kupione w Polskich sklepach prze internet.

Gitara została wykonana przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi, wyrzynarka, szlifierka oscylacyjna, mnóstwo ręcznej roboty, dłubanie kanału na pręt przy pomocy dłuta :) Były przygody.

Mam gdzieś zdjęcia z budowy, mogę ewentualnie podesłać. Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieje, ze to nie ostatni projekt :)
Załączniki
2.jpg
1.JPG
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-05-16, 13:17

Nietypowy ksztalt . Jak z wygoda ? Wsadzaj zdjecia z budowy koniecznie. To interesuje wszystkich!
intaro
Posty: 100
Rejestracja: 2009-08-04, 13:12
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: intaro » 2012-05-16, 13:33

wstaw jakąś specyfikację... jakie drewno użyłeś, jaka konstrukcja, podstrunnica, lakier... itd
no i oczywiście, jak Zenek powiedział - wsadzaj foty z budowy... tym bardziej że sam piszesz że mnóstwo ręcznie robione... pozdrawiam :)
nosfe
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-02, 19:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: nosfe » 2012-05-16, 13:50

Póki co jest jeszcze trochę do zrobienia jeśli chodzi o wyregulowanie odległości strun od progów. Na razie ta odległość jest za duża co wpływa na dyskomfort gry. Korpus jest wygodny, zarówno na stojąco jak i na siedząco (tutaj szczególnie wygodnie, korpus idealnie nadaje się do grania na siedząco)

Na pewno brakuje oznaczeń progów, ale cóż...tak wyszło, że ich nie ma. Jest to trochę uciążliwe.

Gryf uważam, że jest wygodny - godziny szlifowania widać zrobiły swoje.

Zaskoczeniem jest dźwięk - jakby nie było jednych z najtańszych przetworników na rynku. Sądziłem, że będzie przepaść pomiędzy aktualnie posiadaną gitarą z EMG 81, a takowej nie było. Więc brzmieniowo daje radę.

W załączeniu foty z budowy. Wszystko było robione dosyć tanim kosztem, samo założenie zbudowania gitary było głownie edukacyjnie, prawdopodobnie będzie następna wersja :)

Specyfikacja:

Menzura 25 1/2
Drewno: po prostu klon :P (widoczny na fotkach - drewno dostałem, więc nie wybrzydzałem)
Podstrunnica również, z tego samego drewna
Lakier - tej lekcji nie odrobiłem, spodziewam się ostrej krytyki, ale co tam :) Korpus i gryf pomalowany farbą nitro (śnieżka) kilka cienkich warstw + bezbarwny lakier po całości - łącznie z podstrunnicą.
Malowałem pistoletem + kompresor. Domyślam się, że nie jest to najlepszy typ farby - ale tak jak mówię, gitara edukacyjna i pierwsza :)

EDIT: Kanał na pręt napinający był robiony ręcznie dłutem - totalna porażka, niestety nie miałem innego pomysłu i lepszych narzędzi. Na szczęście nie widać tego na zdjęciach. Pręt chyba jednak swoje zadanie tak czy inaczej.

Foty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-05-16, 14:06

gruba ta decha , nie jest ciezka ?
nosfe
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-02, 19:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: nosfe » 2012-05-16, 14:46

Nie jest ciężka- właściwie to wyszło całkiem nieźle jeżeli chodzi o ciężar/wyważenie.

Korpus ma grubość 45mm - docelowo było 50mm, naddatek musiałem zjechać heblem, potem papier.
Podstrunnica chyba jest ciut za gruba, ma około 5mm, ale już tak wyszło.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-05-16, 15:05

Dla mnie podstawowa wada to gitara robiona w poprzek słojów.
Dechę taką można traktować tylko szkoleniowo.
Ale każdy kiedyś zaczynał dłubać, moja pierwsza była z sosny :-D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-05-16, 18:03

Tak, jak zauważył popik10 to trochę nie z tej mańki te słoje, dechę kleimy wzdłuż korpusu. Ale jak napisał sam autor jest to gitara edukacyjna.
nosfe
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-02, 19:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: nosfe » 2012-05-16, 18:44

O tym w którą stronę kroimy dechę dowiedziałem się z mojego 1szego posta, niestety już po tym jak moja deska zaprzyjaźniła się z wyrzynarką :)

A sama deska była już poklejona - taką dostałem, w sensie kawał drewna na korpus z poklejonych kawałków.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2012-05-16, 18:52

Sam napisałeś, że to gitara ,,edukacyjna" więc nie ma się co martwić. Najważniejsze, że posmakowałeś takiej roboty i jesteś już bogatszy o pewne doświadczenia. I tak właśnie powinno się zaczynać taką przygodę. Nie ma co na początku zaczynać od drogiego materiału jak sam już teraz widzisz, bo można go zmarnować... Teraz już sam pewnie analizujesz co mogłeś zrobić lepiej, dokładniej i inaczej. A deska z klepek i wykombinowana w poprzek... trudno. Na taki trening wystarczy. Brawa za upór i determinację. Następna na pewno będzie dużo lepsza... :mrgreen:
podstawa to dokładność
nosfe
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-02, 19:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: nosfe » 2012-05-16, 19:03

Dokładnie, nie inaczej :)

Jestem bogatszy o doświadczenie, mam nadzieję że druga gitara będzie o wiele lepsza. Chociaż na obecną nie narzekam, fajne brzmienie i całkiem fajnie się gra. Szukam powoli drewna na następną:)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-05-16, 19:36

Na fotach z progami widać,że nie są dokladnie nabite na brzegach - stąd masz problem z regulacją akcji, ale poza tym szacun wielki za tyle ręcznego grzebania.
nosfe
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-02, 19:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: nosfe » 2012-05-16, 20:21

Dzięki nie było łatwo, nie jest to zasługa tylko jednej osoby.

Progi niestety tak jak mówisz nie są do końca nabite. Były dociskane, jednak prawdopodobnie jest zbyt płytka szczelina na próg. Trzeba by było to poprawić, tylko boję się, że po ponownym przełożeniu progów nie będą się mocno trzymać o ile w ogóle będą.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-05-17, 08:56

Jeżeli progów nie szlifowałeś, to możesz sobie je wyjąć i nabić od nowa. Wymagało to będzie ostrożnego działania przy wyjmowaniu. Potem niestety musisz je wygiąć na promieniu mniejszym niż ten podstrunnicy. Zwężenie rowków będzie trudnym zadaniem, ale można przykrępować stopkę (są specjalne kleszczyki do takiej operacji) i wcisnąć ponownie dociskając stemplem o radiusie podstrunnicy, a potem potraktować klejem cyjanopanowym od czoła.
Zresztą metod jest kilka i wybór właściwej zależeć będzie od stanu podstrunnicy. Nie unikniesz szlifu podstrunnicy, a potem progów. Ale ponieważ jest to pierwsze dziecko, więc jest okazja na weryfikację błędów i nauki na już popełnionych.
Koledzy już o drewnie powiedzieli, więc nie ma co biadolić. :-D
Zewnętrznie efekt poprawny, a gitara jest Twoja, więc .....
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
nosfe
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-02, 19:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: nosfe » 2012-05-17, 09:13

Szlif progów był, ale tylko kilka jest źle nabitych (za płytko) - zostało mi trochę drutu progowego, powinno wystarczyć. W przyszłym tygodniu chyba to poprawię, bo trochę bezsensu, żeby jeden z najistotniejszych elementów był wykonany nie do końca poprawnie :)
ODPOWIEDZ