Folk bass

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Barti
Posty: 124
Rejestracja: 2015-01-29, 12:25
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Folk bass

Post autor: Barti » 2015-03-31, 12:32

Dzień dobry,
Chciałem zaprezentować Wam pierwszy instrument, który zrobiłem.
Korpus jest z jabłoni, podstrunnica - buk , gryf pochodzi ze starej niemieckiej gitary basowej Framus - myślę, że to klon.
Będę wdzięczny za opinię/krytykę.
pozdrawiam,
Barti
Załączniki
IMGP1272.JPG
IMGP1278.JPG
IMGP1288.JPG
IMGP1296.JPG
NLP
Posty: 13
Rejestracja: 2015-01-05, 19:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Folk bass

Post autor: NLP » 2015-03-31, 13:33

Fajny pomysł, w związku z tym mam dwa pytania:
Ma to jakieś przetworniki?
Nie przeszkadza niska akcja strun na korpusie, czy to tylko się wydaje, że nisko?

Możesz zrobić zdjęcia detali i oczywiście próbkę dźwiękowa :)
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Folk bass

Post autor: Andrzej » 2015-03-31, 13:38

Ludycznie wygląda i przypomina mi diabelskie skrzypce ,trochę jak byś go zrobił z drewnianego świątka, ale takie było pewnie założenie , rozumiem że dłubałeś żeby zmieścić mostek od kontrabasu ? Ja bym trochę ściągnął w dół zaczep tak żeby oplot strun na mostek nie wchodził . Jaka menzura i elektronika ? nagrałbyś coś ;-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Folk bass

Post autor: poco » 2015-03-31, 17:24

Znakomita wersja fretlesa, jak mniemam. :-D
Przetwornik , to piezo? Jak namieszałeś z radiusem -zmienny, czy stały? Czym wykończone?
Widać myśl i realizację taką nazwał bym rustykalną. Fajne.
Jak już podepniesz się pod wzmaka, to zapodaj jak to gra.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Folk bass

Post autor: PiotrCh » 2015-03-31, 18:01

petarda:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Re: Folk bass

Post autor: Makowy » 2015-03-31, 18:07

Czad.
Podstrunnica, jak mniemam płaska od dołu w części gryfowej, czyli wyjściowo całkiem gruby kawałek tego buku?
Thekarasek
Posty: 29
Rejestracja: 2015-01-26, 17:29
Lokalizacja: Radzanowo/Płock

Re: Folk bass

Post autor: Thekarasek » 2015-03-31, 18:45

Czapki z głów. Też jestem niesamowicie ciekaw brzmienia. A jak z wygodą? Bo rozumiem że na siedząco odpada..
Człowiek nie stworzył jeszcze nic, czego nie byłby w stanie zepsuć.
Barti
Posty: 124
Rejestracja: 2015-01-29, 12:25
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Re: Folk bass

Post autor: Barti » 2015-03-31, 18:57

1.Testuje na razie różne przetworniki piezo i ich umiejscowienie na podstawku (mostku) - planuje przykleić go (je?) na stałe - przy okazji, może podpowiecie Panowie czy da się do tego użyć klej - Titebond original glue?
Inną opcją jest wywiercenie od spodu szczeliny w mostku i umieszczeniem tam przetwornika... (od spodu - na tej półokrągłej jego części miedzy nóżkami).
Jeszcze się waham...
2.Akcja strun (nad podstrunnicą) jest mniej więcej taka jak się często widzi w kontrabasach jazzowych - dość nisko w porównaniu do kontrabasów ustawionych klasycznie, ale moim zdaniem mogłoby być jeszcze niżej.
3. diabelskie skrzypce z drewnianego świątka... :-D :-D :-D
4. Menzura 93cm - mam przez to problem, bo nie mogę znaleźć takich długich strun do jazzbasu (takie bym chciał) - na razie wstawiłem kontrabasowe pirastro, ale są do tego basu o wiele za ciche i przytłumione - testowałem zwykłe do basówki - było o niebo lepiej, ale jak wspominałem są za krótkie, więc na górze przy siodełku, graja już tą cienką częścią, którą nawijamy na kołki...
5. Wykończone olejem tungowym.
6. Z radiusem podstrunnicy Bogu dzięki nie musiałem nic mieszać - bo podstrunnice miałem ze starego kontrabasu zakupionego przed laty w domu kultury ;-) Więc namieszał za mnie jakiś magik z PRLu.
Jest ona w każdym razie jak na kontrabas bardzo płaska - wykluczająca grę smykiem.
7. Korpus dłubałem w środku - bo chciałem, żeby po przykryciu podstrunnicą powstał rodzaj pudła rezonansowego. Z tego powodu też nie zwęziłem podstrunnicy - jest szersza niż tego wzmagają struny.
8. Gra tylko na stojąco z paskiem - ewentualnie jak kontrabas, ale musiałbym dorobić nóżkę i jakieś oparcie. W niskich pozycjach jest O.K. - wyżej robi się karkołomnie, tzn. wygodnie niby jest, ale kurde dzwięków trafić nie mogę... :oops:

Próba dzwiękowa będzie, jak rozwiąże kwestie przetwornika, strun - no i trochę poćwiczę :-)
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Folk bass

Post autor: Jerzy S » 2015-03-31, 19:21

Kurcze, fajny :) Tez żem ciekaw brzmienia :)
Klej Titebond oryginal jest do drewna, do przetworników możesz zastosować jakiś epoksydowy jesli chcesz na stałe, albo zwykłą gumę do żucia :) Swego czasu tak się kleiło przystawki do mostka wiolonczeli (przynajmniej ja :))
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Folk bass

Post autor: Andrzej » 2015-03-31, 19:26

93 cm to ponad 36 cala , no to zaszalałeś , nic dziwnego że masz problem ze strunami , chociaż ten pan robi nawet basy 38calowe http://www.ctbasses.com/ takie struny są do zdobycia tylko trzeba poszperać , albo skontaktuj się z panem Polińskim on robi nawet 135 cm i ceny ma przystępne , o jakości się nie wypowiadam bo nie grałem na jego strunach , chociaż moi znajomi nie nażekają
http://www.sklep.studio36.pl/struny-do- ... -1488.html
Barti
Posty: 124
Rejestracja: 2015-01-29, 12:25
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Re: Folk bass

Post autor: Barti » 2015-03-31, 21:07

O super - dzięki za linka - napisałem do pana Polińskiego, ciekawe co zaproponuje.
Jestem kontrabasistą - pewnie temu jakoś tak z marszu taka duża menzura wyszła. Dla mnie to nawet za mało - trudno się przestawić, mój kontrabas elektryczny na którym głównie gram ma 102, a akustyczny jakieś 104...
Awatar użytkownika
TeEn
Posty: 133
Rejestracja: 2013-07-16, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Folk bass

Post autor: TeEn » 2015-03-31, 21:09

Spadłem z krzesła i piszę z podłogi.
Baaaardzo fajny Bass. Gratuluje pomysłu i wykonania.
Zdroof
Tomek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Folk bass

Post autor: poco » 2015-03-31, 21:39

Nieśmiało podpowiem w sprawie trudności ze znalezieniem dźwięku. Może jednak zrobisz myk z nacięciem "progów" wypełnionych drewienkiem o innym kolorze tak, jak to we fretlesach jest realizowane często.
Ja rozumiem, że nie jest to konieczne kontrabasiście, ale kontrabas inaczej się obsługuje, to i sposób na znajdywanie pozycji dźwięku jest inny.
Wracając do piezo, to podstawek (mostek) wykonał bym jak gitarowy, czyli pełny kontakt z korpusem i nacięcie kanału na piezo w stopce tego mostka.
Ten smyczkowy ma dwa punkty podparcia oddalone od siebie i będzie kłopot ze znalezieniem stosownego piezo, a tak, to każdy gitarowy będzie dobry. Mocowanie piezo starał bym się wykonać bez pośrednictwa elastycznych klejów - tu proponowana guma do żucia :-> . Elastyczne przekładki, podkładki tłumią dźwięk, a klejenie na stałe uniemożliwia serwisowanie, które zagraża uszkodzeniem przetwornika.
Inne rozwiązanie, to przetwornik tradycyjny np. humbucker aktywny zamocowany do mostka lub podstrunnicy np. http://www.mayshop.pl/product-pol-3645- ... DC-40.html lub inny , w którym nie będzie nadbiegunników punktowych , tylko ciągły jak przykład http://www.haworthguitars.com.au/produc ... eck-white/. Mogą wtedy być nawet przetworniki gitarowe o takiej samej konstrukcji i poszukać własnego brzmienia.
U nas na forum jest kolega Dariush, który może Ci taki przetwornik wykonać i doradzić. Skontaktuj się na priw lub kol.piniu poda kontakt na niego.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
zeppelin77
Posty: 91
Rejestracja: 2015-01-09, 02:32
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Folk bass

Post autor: zeppelin77 » 2015-04-01, 16:33

Alle jazda - super !!!
Barti
Posty: 124
Rejestracja: 2015-01-29, 12:25
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Re: Folk bass

Post autor: Barti » 2015-04-01, 19:05

Przystawkę planuje wykonać samodzielnie z elementów piezo, które już czekają w szufladzie. Są tanie, więc można się pobawić. Z tego też względu planowałem przykleić na stałe. Jak coś po prostu zrobię nową.
Koszt wykonania takiej przystawki to groszowe sprawy, a dźwiękowo nie jest moim zdaniem gorzej niż wiele "profesjonalnych" przystawek dedykowanych do kontrabasu. Mam Fishmana BP-100 (nowy to koszt ponad 200Euro) - brzmieniowo niewiele sie różni od moich samoróbek za pare centów...
Jedynie boje się że będzie potem sprzęgać.
Słyszałem, że trzeba taki pickup zaekranować cienką warstwą korka i taśmą miedzianą - to ma niby zagwarantować czysty sygnał...

Choć pomysł Poco z humbuckerem mnie też korci...

Generalnie dzięki serdeczne wszystkim za wszystkie opinie i inspiracje.
pozdrawiam,
Barti
ODPOWIEDZ