pierwsze wiosło i od razu ósemka :-)

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

piotrek929
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-20, 21:11
Lokalizacja: WIELICZKA

pierwsze wiosło i od razu ósemka :-)

Post autor: piotrek929 » 2010-12-20, 23:48

jak w temacie zbudowałe do spółki z kolegą moje pierwsze wiosło, w zamierzeniu miała to być kopia RG2228, ale dodałem kilka smaczków, oraz uprościłem sprawe mostu.

http://szczucinski.fotosik.pl/albumy/763618.html

budowa:

gryf: jesion/wenge
podstrunnica : palisander ( zamówiłem w egitary.pl bo nie miałem narzędzi)
korpus: mahoń
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-12-21, 15:30

Piekne wioslo... Tylko skad Ci sie wzial pomysl osmiu strun . Mi sie juz przy czterech (bass) parowki sklejaja.
Masz zdjecia z budowy? Napisz moze cos wiecej , z czym miales problemy , jak Ci sie je udalo rozwiazac itd itd.
piotrek929
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-20, 21:11
Lokalizacja: WIELICZKA

Post autor: piotrek929 » 2010-12-21, 19:21

Zenku Drogi!!

zrobiłem ósemkę ( gitare nie bas)bo jeszcze takiej nie miałem, a moi muzyczni idole zaczęli takich używać. nie jestem zawodowym muzykiem a moja praca nie ma zadnego związku z muzyką, nie gram w zespołach bo nie mam czasu, jestem tylko hobbystycznym odtwórcą cudzych utworów.

troszkę o budowie:

-podstrunnice zamówiłem gotową gdyż nie mam ani narzędzi ani miejsca na jej wykonanie ( mieszkam na razie w bloku)
-konstrukcję gryfu wymyśliłem sam, drewno kupowałem w kalwarii zebrzydowskiej gdzie jest na każdym kroku duzo, więc można przebierać w tarcicy. następnię wytworzyłem 9 częściowa belkę u kolegi który ma duża stoalrnie i klejona była na 5 tonowej prasie
-kształty gryfowi i korpusowi nadawał mój kolega u siebie w garażu prawie ręcznie ( pod moim nadzorem), chłopak ma talent większy ode mnie więc nie ryzkowałem
-ja zająłem się montażem hardweru i pracami precyzyjnymi, jak obliczanie i wykonywanie miejsc na otwory pod klucze , mostek etc. oraz malowaniem wszystkiego i tu o ile gryf malowałem bezbrawnym nitro matem do drewna, to korpus i główka malowana była w technologii samochodowej, co zapewnia odpowiednia twardość podkładów jak i samego lakieru minimalizując jednocześnie jego grubość. a lakier GREY PHANTOM pochodzi z palety kolorów firmy DAEWOO.
-mostek i przetwornik SD AHB-1 pochodza z aukcji na ebay.

koszt wykonania : materiał, części praca ludzi i moja, paliwo=1500zł. z czego 45% to koszt przetwornika i mostka.

także nie jestem może lutnikiem w 100% ale niezłym managerem procesu produkcyjnego :-)

problemy który napotkałem, to:
1. wykonanie idealnego połączenia gryf korpus, to dno gniazda nie wyszło całkiem równe, dletego ubytki wyrównywałem drewnianą szpachlą i szlifowałem raz jeszcze
2.menzura (27 cali), stwarzała pewien problem, bo okazało sie że wartości obliczeniowe z praktyką ( co odległości w jakim ma być zamontowany most) różnia sie o jakieś 8mm. także żeby nie przemieszczać mostu, oddaliłem gryf przesuwając w gnieździe, zastosowałęm tam taki dystans z metalu, który koniec gryfu docisku do ściany gniazda i zauważyłem po kilku próbach z różnymi metalami, że ma to wpływ na brzmienie, np. dystans z aluminium, a z twardej stali. na zdjęciu tego jeszcze nie ma.
3. problem z wykonaniem progu "0" z grafitu, no nie miałęm pilników do tego ale sobie poradziłem , w oczy nie razi a wymagania techniczne i konstrukcyjne spełnia.

to chyba tyle
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2010-12-23, 21:18

Elegancka gitarka do mocnego łupnięcia, a właśnie, co na niej grasz?
piotrek929
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-20, 21:11
Lokalizacja: WIELICZKA

Post autor: piotrek929 » 2010-12-23, 23:01

sam gram mało swoich rzeczy, nie mam tyle czasu żeby dac dojść do głosu Venie, zrezztą jestem realistą, i nie mam zamiaryu w tym wieku robic kariery, kiedys owszem łoiłem w death metalowej kapeli, ale to było dawno. teraz przyjemność sprawia mi realizowanie projektów gitarowych a co do gry to cały czas się uczę. teraz przerabiam tego Pana : http://www.youtube.com/watch?v=L_NDrgQ7hl4

a jak skończe tamtego to zaczne tego: http://www.youtube.com/watch?v=LKR0RJ7E8Bc
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2011-01-02, 21:59

Heńkowi starczało sześć strun ,Edi Vhi J.Satriani taż więcej nie potrzebowali ,dopiero S. Vai pokazał 7 strings .No ale czasy się zmieniają i są już ósemki .Ja pozostane przy szóstce a i tego nie moge ogarnąć . Jak to się stroi ? jaką to ma menzure ?
piotrek929
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-20, 21:11
Lokalizacja: WIELICZKA

Post autor: piotrek929 » 2011-01-02, 23:35

menzura 27 cali, dostępna specyfikacje zerżnąłem zze strony ibaneza ( rg2228 )

dodatkowe dwie struny to tzw droop. obniżony do A i E, czyli struny 7 i 8 są w oktawie do struny 5 i 6.
struna ósma ma rozmiar 0.85
ODPOWIEDZ