Twór schecteropodobny

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-07-10, 16:46

Popik!!!
Najwieksi w tej chwili lutnicy na swiecie to amatorzy... Absolutnie wygrywa pasja i chec zrobienia czegos. Czytam , szukam i wesze caly czas na tematy lutnicze i nawet nie massz pojecia jak malo jest "profesjonalistow" wsrod swiatowej czolowki . Chociaz roznica sie zaciera bo jak zaczynasz strugac za pieniadze to wlasciwie juz jestes profesjonalista. To ciekawy temat , musze poszukac zrodel i opisac to zjawisko... Nawet Torres byl ciesla a nie lutnikiem. Wiekszosc jak na amatorow przystala nie ma zadnej szkoly lutniczej. Mowie o budowniczych gitar ...
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-07-11, 07:04

popik10 pisze:Powiem tak. Bójcie się zawodowi lutnicy bo idą ludzie z pasją!!!!!
Dobrze powiedziałem??
Takich modyfikacji dla kogoś nie robiłem, ale mogę się pochwalić tym,że mój nauczyciel gitary dał mi swojego fendera co by wymienić potencjometry, poprawić ekranowanie itp. Słowem prace przy elektronice. też jest bardzo zadowolony bo nic już nie trzeszczy i nie brumi. Dodam,że też jest zawodowym muzykiem. To tyle nie w temacie ;)
popik10

Post autor: popik10 » 2011-07-15, 12:15

No i wolno bo wolno przyszedł czas na ciąg dalszy:
Obrazek

Obrazek
Ustawił ja se szablon do frezowania na 3,5 stopnia i wyszło coś takiego:

Obrazek
Obrazek
A tu juz od d..... strony, frez trochę tępy był. :oops:
Obrazek
Bo nikt tego nie skomentował, ale tak płyto osadzony gryf miał by wielkie naprężenia, a doklejka pod spodem, pozwala przenieść je na większą powierzchnię.
Ostatnio zmieniony 2011-07-20, 12:08 przez popik10, łącznie zmieniany 1 raz.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-07-20, 12:05

Wszyscy dodają to i ja dodam.
Ferzowanie od pickukp:
Obrazek
Przymiarka:
Obrazek
A tu doklejony do gryfu wąs który wzmocni połączenie a ponaddto będzie wpuszczony pod pickup.
Obrazek
Pozdrawiam
popik10

Post autor: popik10 » 2011-07-21, 12:44

No to kolejna fotka na której widać te 3,5 stopnia pochylenia gryfu:
Obrazek
A tu z kolei prezentacja stanu aktualnego po spasowaniu gryfu.
Gryf z odzysku stracił już na grubości :D
Przyjął kształt płaskiego C, jak mi najbardziej odpowiada. Powoli główka do przeróbki, binding na podstrunnicy i zmiana wyglądu markerów.
Obrazek
Nie wiem jak to nazwać, ale te wklęsłe elementy koło gryfu jeszcze zupełnie nie obrobine, czekają na zrobienie walca szlifierskiego o odpowiedniej średnicy, taki jaki prezentowałem wcześniej.
Pozdrawiam
popik10

Post autor: popik10 » 2011-07-28, 13:05

Cisza jakaś straszliwa panuje.
Nikt nie krytykuje, nie komentuje??
Wakacje czy co??
Cośta chłopaki warstaty zawiesili?? :D
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-08-04, 18:11

Ja bym poprawil jakosc szablonow.Niestety zepsulem aparat i nie moge pokazac jak to u mnie wyglada.Z frezow 1/4 cala HSS zrobilem sobie poprzez spilowanie specjalne dlugosci odpowiednie do glebokosci kieszeni i otworow na picki. Trzpien opiera sie o kant szablonu - wzoru i reszta jest prosta , dobrze i starannie wykonany szablon daje idealne polaczenie gryf - korpus...
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-08-05, 07:09

Zrób zdjęcie samej główki. Co tam jest włożone w wycięciu na regulację? Jakaś wkładka gotowa czy jak?
popik10

Post autor: popik10 » 2011-08-05, 10:20

piniasty pisze:Zrób zdjęcie samej główki. Co tam jest włożone w wycięciu na regulację? Jakaś wkładka gotowa czy jak?
:D tam jest pył drzewny, główka jeszcze będzie przerabiana.

Zenku jeśli chodzi o pasowanie gryfu to nie ma problemu wchodzi na wcisk.
Natomiast dokładność szablonu to tez nie problem, problemem jest frez jaki mam czyli 8 mm który opiera się o szablon i przy dużych obrotach mi go deformuje. Nie mam niestety frezów łożyskowanych u góry, ale już nad tym pracuję. Kupiłem łożysko średnica wewnętrzna 8 zewnętrzna 12 mm.
Muszę jeszcze sobie zorganizować o mniejszej średnicy.
Jak już naprawisz aparat zrób zdjęcie proszę bardzo mnie to interesuje.
Pozdrawiam
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-08-05, 13:02

No wlasnie ja tez nie mam frezow lozyskowanych u gory ale wysuwam frez z mordki i opieram trzpien frezu o kant szablonu , glebokosc jest regulowana spilowaniem samego frezu. Rzecz funkcjonuje bez problemow. Sprobuj.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-08-08, 08:58

Zenku a z czego robisz szablony?? Może tu jest kłopot. Ja robiłem z mdf i ten materiał jest troszkę za miękki jak mi się wydaje
Pozdrawiam
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-08-08, 12:34

Wysokiej jakosci sklejka jedna czwarta cala czyli 6,35 mm.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-08-08, 14:39

No i na sklejkę chyba trzeba przejść, będę teraz robił nowy szablon to przetestuje.
Dzięki
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-08-11, 00:17

Pokombinuj z łożyskami igiełkowymi, takimi jak w przekładniach szlifierek kątowych i wiertarkach. A może wystarczy tylko metalowa tulejka z kołnierzem nałożona na trzpień freza i dobrze nasmarowana /miedź, mosiądz-lepszy brąz B555 lub 111, łożyska ślizgowe z silników komutatorowych prądu stałego np, od wycieraczek, rozruszników są wykonane z materiału samosmarującego (spiek perełkowy)/? Kołnierz oprze się o szablon, a tulejka będzie osłoną przed wycieraniem. W produkcji jednostkowej to może zdać egzamin, innym rozwiązaniem może być odpowiednio spreparowana wkładka centrująca montowana od strony stopy frezarki np, przylutowane odpowiednio krótkie -5mm tulejki z rurki miedzianej lub innego dającego się lutować materiału. wystarczy różnica średnic d/D 0,1 mm Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
Tomek
Posty: 6
Rejestracja: 2011-10-30, 01:25
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Tomek » 2011-10-30, 01:32

popik10 pisze:7 mm
Bądź co bądź jest to elektryk, w akustyku było by 2,5 :D

W zasadzie to taki trochę eksperyment, pierwsze moje takie wiosełko.

Wycięty top z zapasem top i splanowany na grubość 2 cm:
Obrazek
A tu już rozrysowane linie profilowania, elfy i otwory na potencjometry i przełącznik.
Obrazek

Teraz będzie zabawa w profilowanie :D zanim to zrobię muszę dobrze poogladać ja w necie
Pozdro
Popik, jak nazywa się to "coś" czym planujesz top? Jestem zielony i nie mam pojęcia pod jaką nazwą szukać takiego frezu/głowicy.
ODPOWIEDZ