Dobór drewna na gitarę typu Stratocaster

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

mad220v
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-07, 22:38
Lokalizacja: 220v

Dobór drewna na gitarę typu Stratocaster

Post autor: mad220v » 2013-01-08, 18:06

Szanowni Lutnicy.
Chcę się wstępnie zorientować czy we właściwym kierunku myślę.

Mam nie młodego gibsona sg, wykonany jest z orzechu (korpus, gryf) z hebanową podstrunnicą, jestem zachwycony tą gitarą od przeszło 6 lat.

Ale do czego zmierzam.
Potrzebuję drugiej gitary typu Stratocaster, na singlach.

I tu moje pytanie, właściwie trzy:
Czy dobór drewna w takiej konfiguracji jak wyżej (orzech+heban) ma sens w konstrukcji typu stratocaster?

Czy gryf może być wklejany, a nie jak w większości takich konstrukcji przykręcany?
A może po prostu nie kombinować i wzorować się na materiałach jakich używa Fender i gryf by był przykręcany?

Zdaje sobie sprawę że nikt tu na forum nie jest wróżką i końcowy efekt budowy takiej gitary może być różny.
Ale może ktoś się wypowie na temat takiego doboru drewna na gitarę typu stratocaster.

Jeśli post jest w nie właściwym dziale proszę o przeniesienie.
mad220v
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-07, 22:38
Lokalizacja: 220v

Post autor: mad220v » 2013-01-08, 22:50

Takiej samej to ja nie chcę.
Myślę tylko że skoro taka konfiguracja drewna sprawdza się w SG to również dobrze powinno być w strato.
Chodzi mi o że tak powiem "wyjściowe brzmienie" , wiadomo będzie inna menzura, pikapy i w końcu tremolo.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-01-09, 09:49

Jeśli brzmieniowo odpowiada Ci strat to zrób go z olchy z klonowym gryfem.
Będziesz miał szklankę. Jaki pisze Kombinat, jaki sens robić druga podobną gitarę??
Pozdrawiam
mad220v
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-07, 22:38
Lokalizacja: 220v

Post autor: mad220v » 2013-01-10, 10:31

Szklanka ok.
Myślę w tym wszystkim o tym by uniknąć "drucianego", wychudzonego brzmienia, jakie obserwuję w stratach, by nadać temu brzmieniu więcej głębi.
Z tond taki pomysł, bazujący na SG z takiego drewna.



Język polski obowiązuje. Proszę uruchamiać korektor błędów.
Ostatnio zmieniony 2013-01-10, 12:42 przez mad220v, łącznie zmieniany 1 raz.
mad220v
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-07, 22:38
Lokalizacja: 220v

Post autor: mad220v » 2013-02-17, 20:29

Witam ponownie.
Natrafiłem na taki film ( 10 części )

https://www.youtube.com/watch?v=NZSDzBv_rIA

Co o tym sądzicie?

Facet pokazuje prawie wszystko co i jak.
Myślę że gryf to 75% roboty w tej gitarze, najwięcej z nim zabawy.

Jaki mam kłopot? Mam problem ze znalezieniem narzędzia jakim się posługuje autor filmu, mianowicie chodzi o listwę która wyprowadza radius, czy takie "coś" można gdzieś kupić?

Okazało się że mam do dyspozycji starą Wiązową dechę z której zamierzam wystrugać korpus, natomiast nie wiem czy z wiązu + palisander jest sens robić gryf.
Frezy, piłki, wiertarki mam :-P

Nie wiem jaki pręt do gryfu kupić, są gorsze i lepsze? dłuższe krótsze? pewnie są.
Jaki pręt właściwie zainstalować do gitary typu Stratocaster?

W rodzinie mam stolarza, mówi że taką gitarę zrobić to żaden problem, i że mi pomoże.

Ale, ale... mam taniego Squiera myślę pomierzyć jej dechę, gryf, głębokość otworów w desce itp. i według tych wymiarów zbudować własny pierwszy instrument.
A może są jakieś strony z darmowymi wymiarami gitary Stratocaster ?

Proszę o jakieś sugestie, oraz jak ktoś posiada linki do sklepów gdzie można kupić np.: listwę która wyprowadzi dany radius.
rzech
Posty: 176
Rejestracja: 2012-11-16, 16:41
Lokalizacja: Rzeszow
Kontakt:

Post autor: rzech » 2013-02-17, 21:21

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-02-17, 22:29

mad220v pisze: Jaki mam kłopot? Mam problem ze znalezieniem narzędzia jakim się posługuje autor filmu, mianowicie chodzi o listwę która wyprowadza radius, czy takie "coś" można gdzieś kupić?
O ile dobrze pamiętam, to można było zakupić na naszym forum (popik10). Widziałem też na allegro (szukaj po "blok"). A jak masz dutków dużo to możesz zaszaleć - aluminowy profil do szlifowania.

T.
mad220v
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-07, 22:38
Lokalizacja: 220v

Post autor: mad220v » 2013-02-17, 23:45

132 dolce ... dużo, + szip ...
W takim razie zlecę wykonanie takiego człowiekowi który pracuje na odpowiednich maszynach.

Panowie, jak to jest z tymi prętami w gryfie, znaczy się czy każdy jeden będzie dobry do git. typ. Strato. ?
W Guitar Project mają w ofercie dwa jak dobrze pamiętam, właściwie jak odróżnić dobry od złego, a może nie ma dobrych i złych i to tylko żelastwo które nie ma nic do brzmienia ?
Jaki pręt napinający kupić?

Kolejna sprawa to progi, powinienem nabyć takie które będą odzwierciedleniem radiusu jaki uzyskam? chcę kupić progi gotowe do montażu, jak zobaczyłem cenę za narzędzie które lekko "krzywi" progi to się przewróciłem :shock:

Wracając jeszcze do filmiku, Autor używa silikonu by osadzić pręt, taki sposób jest ok? czy może są lepsze?
Przepraszam za taką ilość pytań, ale to będzie First Home Made Guitar, w miare możliwości będę wrzucał fotki :mrgreen:
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-02-18, 01:03

Mad. Na forum zdarliśmy klawisze, aby o tym , o co pytasz napisać. Użyj głowy i szukajki, a znajdziesz wszystko od A do Z.
Powodzenia i pozdrawiam. Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ