"Ciekawa" oferta podstrunnic

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

popik10

"Ciekawa" oferta podstrunnic

Post autor: popik10 » 2013-01-29, 16:58

W zasadzie zastanawiałem się czy w ogóle pokazywać ten temat. Bo zapięty będzie link z allegro. Ale chciałem poruszyć problem jakości drewna, link wygaśnie i nic nie zostanie. Ale tu mamy idealny przykład więc się skuszę.

Drewno lutnicze - temat jak rzeka.
Ale tu mowa o jakości. Wszyscy ( z małymi wyjątkami) jesteśmy amatorami, i większości z nas można wcisnąć wszystko jeśli ma tylko właściwa nazwę.
Chciałem zobrazować na tym przykładzie jak nie powinno wyglądać drewno lutnicze.
Przykładem jest Tu > palisander.
Odnosi się to jednak do każdego drewna które użyjemy przy budowie gitary czy innego instrumentu.
Wzorem dla nas powinny być chyba płyty wierzchnie w instrumentach strunowych.
Pisze tu o przebiegu słojów - prosty, równomierny i gęsty. Przy czym jeśli o te ostatnie chodzi powinno być lekkie.
Tak samo ma się sprawa do płyt spodnich i boków. Proszę o poprawki (znamienitszych) ;-) jeśli sadzę kaszaloty.

Te piękne wszystkie wzorzyste drewienka wcale tak dobrze naszym instrumentom nie robią - przynajmniej ze względu na dźwięk. I o ile nie jest to tak bardzo ważne w instrumentach elektrycznych to kluczowe w akustycznych.

Skłoniła mnie do tego ta niby "okazja cenowa" bo 52 zł z przesyłką za kawałek niewiele wartej deseczki to sporo. Na moje oko to zakupione lamele podłogowe odpowiednio przycięte i nacięte. Doskonale nadają się na podłogę, ale na podstrunnicę już nie.
To taka moja opinia.

Proszę o opinie, sam chętnie poczytam.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-01-29, 20:50

Na podłogę to mi nie wygląda równiez, bo podłogi z reguły maja równe usłojenie po to,żeby dobrze w całości wyglądały. Podłoga złożona z tych klepek wyglądałaby masakrycznie. Poza tym ja jeszcze nie trafiłem w żadnym sklepie na podłogi palisandrowe, a wiesz,ze patrzę na to. To mi wygląda na jakis naprawdę bylejaki materiał, zreszta wystarczy przeczytać firmę. Pewnie rob imasówkę dla kogos i to się zostało.
Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: diadem » 2013-01-29, 21:01

Jak zaczynałem przymiarki do remontu Defila(o którym wspominałem na forum) do dzwoniłem w sprawie tych podstrunnic, ale gdy się dowiedziałem, ze możliwe, iż w wysłanej sztuce pojawi się sęk lub będzie delikatnie zwichrowana to odpuściłem.
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2013-01-29, 23:15

Ale jest napisane, że to odpad.
A to, że odpad tak sobie ceni, to już inna bajka ;-)
Na moje oko to końcówki albo odrzuty z lameli do deski barlineckiej. Jednak ani gatunek, ani komputerowe nacięte progi nie uzasadniają ceny. Jedyne zastosowanie widzę jako wzornik do progów :mrgreen:
popik10

Post autor: popik10 » 2013-01-30, 08:36

W tym akurat wypadku chodziło mi o to jakie "jakościowo" drewno sprzedaje się jako lutnicze.
Bo jeśli ktoś sprzedaje podstrunnice to sprzedaje drewno lutnicze.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2013-02-01, 16:41

Po wysuszeniu moga być na podłokietniki i inne detale.... gdyby były dłuższe można by z nich zdobić krawężniki do bindingu. Na nic innego to się nie nadaje.....
podstawa to dokładność
ODPOWIEDZ