Żywica epoksydowa.

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

Bassmen1
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-19, 11:29
Lokalizacja: świnoujście

Żywica epoksydowa.

Post autor: Bassmen1 » 2013-11-23, 13:56

Witam.
Czy jest ktoś na forum kto stosuje żywice do wypełniania porów drewna .
Czy żywica epidian 53 może być.
Jak żywica wpływa na kolor drewna.
Pozdrawiam Bassmen1
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-11-23, 18:15

Nie polecam do zacierania porów w drewnie, jeżeli drewno ma pozostać jako drewno.
Powód jest prosty, żywica nie przyjmuje barwników. Zatem tylko pod lakierowanie kolorową farbą.
Użyj wypełniaczy do drewna gotowych, ze wskazaniem jakiego gatunku dotyczy. Tym samym będziesz mógł dowolnie wybrać ostateczną metodę wykończenia powierzchni.
temat już był omawiany na forum. Szukajka w zasięgu ręki.
pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2013-11-24, 13:46

Czy jest ktoś na forum kto stosuje żywice do wypełniania porów drewna .
Nie podejrzewam.
Rysiu odpowiedział dla czego.
Ale jak kto lubi to przeciwwskazań nie ma.
Czy żywica epidian 53 może być.
Może być, ja ja lubię, krajowy produkt całkiem niezgorszy, zawiera styren, śmierdzi myszami.
Jak żywica wpływa na kolor drewna.
To jak wpływa to się przekonasz jak zastosujesz, a barwi na kolor lekko miodowy.
Wszytko zależy od grubości warstwy. Przy Przytkaniu samych porów praktycznie kolor niezmienialny. Nie wiem (nie pamiętam) jak reaguje na promienie uv - to by trzeba doczytać w karcie katalogowej bo może wyjść kuku.

Ja laminowałem CES-em, i epidianami zresztą tez i z tego co pamiętam to słońce wzmacnia ich kolor miodowy. Ces mniej reagował - ale to nowsza technologicznie żywica.
Pozdrawiam
Bassmen1
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-19, 11:29
Lokalizacja: świnoujście

Post autor: Bassmen1 » 2013-11-26, 20:21

Wielkie dzięki za odpowiedź.
A żywicę można barwić na dowolny kolor.
Pozdrawiam
popik10

Post autor: popik10 » 2013-11-26, 20:37

Nigdy nie barwiłem żywicy, i nie znam nikogo kto by to robił.
Są topkoty i żelkoty które mają dodatki barwiące ale one mają kryjący kolor i służą do zabezpieczania kompozytu przed warunkami w których pracuje.
To kiepski pomysł barwić żywicę wydaje mi się ale testuj, jak już to chyba tylko proszkami.
Pozdrawiam
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2013-11-26, 21:40

Do barwienia są pigmenty proszkowe oparte na czystych związkach chemicznych (tlenek tytanu -biały ,czerwień kobaltowa ale to nie wiem co chemicznie jest ,czarny to sadza ) Na biało można dodać do żywicy jedną albo kilka tabletek wody utlenionej ,a potem utwardzacz)takie pigmenty mam ,ale nie używam żywic .
Bassmen1
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-19, 11:29
Lokalizacja: świnoujście

Post autor: Bassmen1 » 2013-11-26, 21:46

Są dostępne barwniki Araldit do żywic epoksydowych które nie wpływają na własności mechaniczne żywicy .
Pozdrawiam Bassmen1
ODPOWIEDZ