Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

popik10

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: popik10 » 2020-04-27, 18:54

Bardzo fajnie zagrane :->

Co do lakieru to ja bym się pokusił o kropelkę.
Trudno będzie po odkruszeniu tak dopasować lakier, na pewno trudniej niż z klejem.
1. Czy takie wzmocnienie musi dokładnie przylegać do otaczającego ożebrowania , czy może mieć odrobinę luzu ? Trzeba je dokleić do ożebrowania po bokach czy wystarczy do płyty wierzchniej?
Już na logikę... Jest to newralgiczny punkt instrumentu i tam właśnie są przenoszone wszystkie główne siły na pudło.
Nie wpuszcza się podklejki w belki ale na zdrowy rozum nie powinno być tam szczelin.
Zresztą sam zobacz.
https://www.google.com/search?q=x+braci ... 7&biw=1680

2. Posiadam klej Titebond Original i Titebond Hide Glue . Którego lepiej użyć? Hide Glue jak rozumiem można łatwo rozkleić używając ciepła?
Ja bym użył Oryginala - jeśli zrobisz to poprawnie nic nie będziesz rozklejał.

Edit.
Niepokoi mnie tylko ten kolor, od temp. raczej nie. A czy ocet nie wpłynie teraz na klej?
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: Jan » 2020-04-27, 19:01

Lakier ze spodu mostka oraz z miejsca gdzie był przyklejony na gitarze musisz całkowicie usunąć najlepiej dłutem, później papierem ściernym i odtłuścić oba elementy przed klejeniem! Możesz użyć Titebonda Oryginal do przyklejenia go spowrotem. Wzmocnienie od spodu postaraj się wyciąć dokładnie by pasowało do miejsca w którym będzie wstawione. Jak będziesz miał odwzorowany kąt to zrób najpierw szablon z kartonu i sprawdź jak siedzi we właściwym miejscu jak będzie ok to rób z drewna. Bridge plate ma dotykać belek ale jak ci się zrobi mała szczelinka przy klejeniu to świat się nie zawali - to jest wzmocnienie mostka i płyty w której są osadzone kołki.
Jak pisał Piotrek - mostek musi idealnie być dopasowany do krzywizny topu więc połóż w miejscu mostka papier 120 i dociskając mostek szlifuj tak by po przyłożeniu sam dolegał idealnie bez dociskania skrzydełek mostka. Mostek po szlifowaniu papierem musisz odtłuścić najlepiej spirolem.
Pozdrawiam Janek
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2020-04-27, 19:25

popik10 pisze:
2020-04-27, 18:54

Niepokoi mnie tylko ten kolor, od temp. raczej nie. A czy ocet nie wpłynie teraz na klej?
No mnie tez , ale na chłopski mój rozum to ocet szybko paruje i raczej odtłuszcza , więc raczej śladu już po nim nie ma . Gdzieś czytałem że używa się go do patynowania drewna. Taki efekt uboczny mojej operacji. Ale to od środka więc z tym nie powinno być chyba problemu. Nie zauważyłem nic podejrzanego w płycie poza kolorem.
Ostatnio zmieniony 2020-04-27, 20:44 przez DamianGr, łącznie zmieniany 1 raz.
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2020-04-27, 19:28

Jan pisze:
2020-04-27, 19:01
Lakier ze spodu mostka oraz z miejsca gdzie był przyklejony na gitarze musisz całkowicie usunąć najlepiej dłutem, później papierem ściernym i odtłuścić oba elementy przed klejeniem! Możesz użyć Titebonda Oryginal do przyklejenia go spowrotem. Wzmocnienie od spodu postaraj się wyciąć dokładnie by pasowało do miejsca w którym będzie wstawione. Jak będziesz miał odwzorowany kąt to zrób najpierw szablon z kartonu i sprawdź jak siedzi we właściwym miejscu jak będzie ok to rób z drewna. Bridge plate ma dotykać belek ale jak ci się zrobi mała szczelinka przy klejeniu to świat się nie zawali - to jest wzmocnienie mostka i płyty w której są osadzone kołki.
Jak pisał Piotrek - mostek musi idealnie być dopasowany do krzywizny topu więc połóż w miejscu mostka papier 120 i dociskając mostek szlifuj tak by po przyłożeniu sam dolegał idealnie bez dociskania skrzydełek mostka. Mostek po szlifowaniu papierem musisz odtłuścić najlepiej spirolem.
Tak właśnie robiłem po pozbyciu się resztek lakieru. Mam przygotowany skalpel do pozbycia się resztek lakieru z płyty pod mostkiem. Odchodzi sam jak go nacinam. Te odejścia od płyty spróbuje cyjanopanem naprawić bo czuję że w tym lakierze zostaje jakieś czerwone zabarwienie płyty. Jak położę zwykły bezbarwny a ubytki to może jeszcze bardziej się odróżniać. Podejrzewam , że lakier zebrał część zabarwienia forniru z wierzchu.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: Jan » 2020-04-27, 19:32

Ja nie wiem czy się rozumiemy. Lakier na topie w miejscu gdzie był mostek też usunąłeś? Jeżeli nie to musisz go usunąć do gołego drewna, później jak pisałem doszlifować mostek, odtłuścić oba elementy i kleić. Jak odklejałeś mostek to miałeś naciąć lakier dookoła mostka by nie pękał jak mu się podoba tylko wzdłuż linii nacięcia. zabarwieniem płyty pod mostkiem bym sie nie przejmował, to po prostu lakier przesiąkł drewno.
Pozdrawiam Janek
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2020-04-27, 19:40

"Lakier na topie w miejscu gdzie był mostek też usunąłeś?" Janek - jeszcze nie . usuwam pozostałości które nie odkleiły się z mostkiem(był przyklejony do lakieru - sic!) . Pierw odciąłem go skalpelem przed odklejeniem . Ale mimo to gdzieniegdzie się odspoił na powierzchniach poza mostkiem od płyty .Widać słabo to zrobiłem :oops: . Dodatkowo zaszkodziła próba odklejania wzmocnienia mostka ciepłym żelazkiem bez kompresu z góry. Widać po prostu jak lakier jest jaśniejszy - jakby bąbel powietrza pod lakierem . I kwestia tylko czy go przykleić na kropelkę w tych miejscach . Resztę pod mostkiem zrobię jak radzisz :) dzięki.
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2020-04-27, 20:58

Mam jeszcze jeden problem . jak przymierzałem liniał do mostka odkryłem że kiwa się on na przedostatnim progu.
Okazuje sie , że dwa ostatnie progi sa nizej od pozostałych (prosty gryf) .
Obrazek

Ta gitara to porażka .... :roll:
Ale nie zamierzam tego ruszać. Gorzej jak by były wyżej. I tak tam żadnych nut nie sięgnę . A jak już to trzeba będzie bardziej dociskać. Szlifowanie progów żeby dorównać dwóm ostatnim nie ma sensu. A wyginanie czy odklejanie gryfu już przyprawia mnie o zawrót głowy to chyba awykonalne.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: poco » 2020-04-28, 00:39

Tylko dwa ostatnie? Sprawdź wszystkie po kolei i dopiero wtedy wydawaj opinię o całości. Jeżeli jest tak jak napisałeś, to daj sobie spokój z tym drobiazgiem. Nazwa producenta niby zobowiązuje do jakości, ale i tam bywają wpadki. Jak wszędzie. I dlatego nie czaję wszelkiej maści dywagacji n/t wyższości jednych świąt nad drugimi.
Pozdrawiam, RYszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: Jan » 2020-04-28, 21:02

Damian wycina solówki właśnie na dwóch ostatnich dlatego tak go to martwi :-) A tak poważnie to często te ostanie są niżej żeby struny we wcześniejszych pozycjach nie brzęczały gdyż niewiele osób gra w tak wysoko - spotkałem się z tym w nie jednej gitarze. Te dwa progi są jednak w całej tej układance najmniej ważne (chyba, że grasz i słyszysz, że tam coś brzęczy :-) bardziej problematyczna była by sytuacja gdyby one były wyższe, więc jak pisał Ryszard zapomnij o tym problemie.
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: popik10 » 2020-04-28, 21:57

problematyczna była by sytuacja gdyby one były wyższe
Co często dzieje się w gitarach jazzowych gdzie część gryfu wisi w powietrzu i w ten sposób min. koryguje się wysokość progów.
Tzn obniżając je w tym właśnie fragmencie.
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2020-04-30, 16:00

Prześledziłem to obniżenie progów i wygląda ze od 17 jest załamanie w dół(do 17 jest prosto) . Po wyprostowaniu gryfu jakby jest tylko minimalne. Przymiar się tam lekko kolebie ale nie są to jakieś duże wartości. Raczej 0,2-0,4 mm nad 20 progiem. I tak jak piszecie - zapominam o problemie ;)
Miałem sam wymierzać backplate i w zasadzie już to robiłem ale po co wyważać otwarte drzwi i napisałem do supportu Ibaneza czy by mi nie przysłali skanu rysunku 1:1 . Odpowiedzieli, że przekierują moje pytanie do ich technika i w przyszłym tygodniu może coś przyślą :)
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2020-09-13, 18:58

No i przyszła pora kontynuować :)

Co do supportu Ibaneza to toalnie mnie olali. Niby mieli poszukać i wysłali zapytanie do swojego technika. Po kilku przypomnieniach zrozumiałem że nie ma sensu się za bardzo prosić i tłumaczyć. Za każdym razem pytali o te same rzeczy i proponowali naprawę. Echh...

W między czasie pouzupełniałem ubytki lakieru kropelką(kilka warstw) i zeszlifowałem papierem.
To cholerstwo jest mocniejsze niż lakier i trzyma na prawdę mocno powierzchni drewna.
Szkoda tylko że nie dodałem kropli jakiegoś czerwonego pigmentu , bo teraz te miejsca są odrobinę jaśniejsze.

Przyciąłem i dopasowałem backplate sam. Nie jest idealnie ale tragedii też nie ma (jeszcze raz dziękuję @Mirek Sadowski za tą deseczkę i rysunki) :
Obrazek

Widoczne ślady to pozostałość po dwustronnej taśmie klejącej , której użyłem aby przykleić sobie ukształtowany kawałek deski do ścisków. Oczyszczę to po przyklejeniu mostka.

Wydaje mi się że ładnie się to wszystko skleiło . Kilka dni postało i zabrałem się za mostek.
Ponawiercałem otwory dopasowując ich wielkość do kołków i oczyściłem miejsce klejenia używając maskownicy i skalpera oraz papieru ściernego:
Obrazek
Obrazek

Niestety na sucho małe kołeczki (zrobione z klonu) pasowały jak ulał ale z klejem już nie chciały. Musiałem na szybko oderwać mostek i wyczyściłem klej mokrą szmatką.
Po wyschnięciu i ponownym spasowaniu poszło już gładko :
Obrazek

Tak więc na razie się klei i czeka mnie jeszcze polerowanie pudła po szlifowaniu lakieru papierem ściernym. Wstępne próby były obiecujące :) (jak na amatora to jestem z siebie zadowolony :oops: :roll: )

Dzięki jeszcze raz za pomoc! Będę zamieszczał postępy.
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: waldek » 2020-09-17, 15:35

DamianGr pisze:
2016-12-29, 17:28
Mam taki problem, że w mieszkaniu mam wilgotność 42%
Jeśli to wiarygodny pomiar to 42% nie powinno być problemem. 45-55 jest akceptowalne.
Pytanie czy Ty kupiłeś tego Ibaneza nowego w sklepie czy z drugiej ręki? Wygląda jakby go ktoś przesuszył aż zaczął się rozkładać, potem zasmarował byle jak klejem i wystawił na sprzedaż
DamianGr
Posty: 47
Rejestracja: 2016-12-27, 19:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: DamianGr » 2020-09-17, 23:58

@waldek gitarę kupiłem nową z jednego ze sklepów muzycznych.
Co do wilgotności to pewnie sam byłem sobie winien zakładając , że zawsze trzeba nawilżać co jest kompletną bzdurą.
Poniżej wstawiam obrazek z mojego obecnego higrometru.
Jeden z czujników umieściłem w futerale gitary(różowa krzywa), a drugi po prostu w pokoju w którym ten futerał stoi(niebieska krzywa):

Jak widać wilgotność może sięgać w moim przypadku około 60% . W futerale o wiele stabilniej w okolicach 50-53 % . Dodając do futerału dodatkowo nawilżacz robimy kuku swojemu instrumentowi nie znając obecnych warunków.
Inna sprawa jak wyglądały klejenia. Na prawdę tandeta. Ale wtedy się na tym nie znałem .

Nie przeciągając . Most sklejony i pudło wypolerowane. Slot siodełka wyrównałem pilniczkiem Hosco przeznaczonym do tego celu.
Na pierwszy ogień do setupu poszły lekko używane struny 12 (jak sprawdzać do z grubej rury).
Wszystko się trzyma - mostek nie odpadł i nawet ani drgnął.
Czeka mnie jeszcze drobne obniżenie akcji strun(nowe siodełko zeszlifowałem ok 2mm ale jeszcze odrobinkę za mało- akcja 3,2 mm na E basowej) i test przetwornika piezo. Póki co jest miód malina tylko akcja za wysoka :) Brzmieniowo i tak jest daleko w tyle za Furchem , który stoi w futerale. Ale cieszę się , że odzyskała życie i głos :) Spróbuję zejść do 2.8 i 2.0 mm. Przetwornik piezo pewnie odrobinę podwyższy akcję.
Załączniki
wilgotnosc.jpg
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Ibanez AEL 20E ACV Wysoka akcja strun.

Post autor: waldek » 2020-09-18, 15:30

No to super, po takiej naprawie nie powinieneś mieć problemu z mostkiem.

Pytałem dlatego że te białe warstwy kleju w środku nie wyglądalą normalnie. Jakby były nałożony po fakcie.
Twoja gitara to laminat, który trudniej doprowadzić do stanu uszkodzenia, nawet delikatne lite gitary trzeba mocno przesuszyć albo podgrzewać na słońcu żeby tak się rozeszły. Wspomniałeś też struny 10-tki. Zdawało mi się że Ibanez zakłada 11-tki i 12-tki. Dlatego podejrzewam że gitara została uszkodzona, może nawet w sklepie.

Co do wilgotności- nie uważam że jest problemem. Jak gitara nasiąknie to może gorzej brzmieć, ale żeby się rozkładała z tego powodu to nie widziałem. W lecie mam ponad 80% wilgotności i fabryczne lite gitary wytrzymywały bez problemu. W zimie przy 30% zaczynały się zapadać, wtedy nawilżałem.
ODPOWIEDZ