Nietypowy problem

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

Zenek_Spawacz

Nietypowy problem

Post autor: Zenek_Spawacz » 2013-01-29, 14:53

Zrobilem bas przed rokiem , brzmieniowo i manulnie jest wszystko ok ale bas ma jeden problemik...
Na strunie B ma fret buzz. Z tym , ze ten buzz nie wychodzi z czesci aktywnej struny a z tylniej .
Przyklad : przyciskasz na 6 progu strune B i i dopoki dwa palce leza na strunie jest wszystko ok , buzz czesci tylnej jest tlumiony , gdy jednak dociskasz jednym buzz przeszkadza. Pojawia sie miedzy piatym progiem a progiem zero . Aktywna czesc struny miedzy progiem 6 a mostkiem wybrzmiewa bez zadnych problemow.
Gdyby bylo siodelko wymienilbym na inne i minimalnie podniosl na nim strune , bas jednak posiada prog zero , poniewaz mostkami sa mono raile a zerowa sztabka sluzy jako uziemienie ( jeden mono rail jest podlaczony). Mial ktos z was juz taki problem ?
Wzdrygam sie na mysl o zmianie progu zerowego na siodelko i podlaczeniu wszystkich mono raili drutem pod nimi...
Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Post autor: Odi » 2013-01-29, 16:42

W takim razie może wymienić próg zerowy na minimalnie większy?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2013-01-29, 16:46

trzeba go miec....
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2013-01-29, 17:55

Zrób bardzo delikatny szlif progów o jakieś 3 setne ale opuść w szlifowaniu próg zerowy. Potem już samym trussem na pełnym stroju delikatna regulacja.
podstawa to dokładność
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Post autor: Makowy » 2013-01-29, 17:59

Wygląda na nieprawidłowy banan szyjny, że się tak wyrażę.
A było dobrze przedtem?
Spróbuj popuścić nieco trussa, żeby był większy banan, a akcję skorygować na mostku.
Bo rozumiem, że progi równe?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2013-01-29, 18:22

Bas ma menzure 35 cali i pacjent chce super niska akcje strun.W momencie gdy sa one ekstremalnie nisko wychodza takie wlasnie problemy....
mirzar
Posty: 76
Rejestracja: 2010-11-15, 14:06
Lokalizacja: Krakow

Post autor: mirzar » 2013-02-10, 14:09

Witam

Zenku, mialem kiedys w basie ten sam problem, " grania tylnej czesci struny"
tak jak to juz napisano , da sie to skorygowac tylko siodelkiem , wiekszym ugieciem gryfu , lub strunami typu flat ( nie maja tendencji do brzeczenia)
radzi sobie z tym rowniez zmienny radius...

nie masz wyzszego progu ? dorob sztabke z blachy mosieznej.
jesli chodzi o niska akcje i koniecznosc wiekszego ugiecia gryfu :
zwiekszyc odrobine ugiecie, zeszlifowac progi od 12-14 progu ze spadkiem w kierunku mostka.

pozdrawiam
Mirek
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: mroku » 2013-02-11, 09:21

mialem podobne problemy nieraz: chodzi o to tak:

http://www.youtube.com/watch?v=sQYkyW2OOds

U mnie wystarczylo delikatnie poluzować pręt
Muflon
Posty: 29
Rejestracja: 2012-09-25, 19:40
Lokalizacja: Głogów / Wrocław
Kontakt:

Re: Nietypowy problem

Post autor: Muflon » 2013-02-14, 23:46

Zenek_Spawacz pisze:Wzdrygam sie na mysl o zmianie progu zerowego na siodelko i podlaczeniu wszystkich mono raili drutem pod nimi...
A może tak faktycznie zmienić próg zerowy na siodełko? Oczywiście grafitowe - grafit jest wszakże elektrolitem i łączenie monoraili nie będzie potrzebne ;)
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2013-03-22, 17:08

Rzecz zalatwilem odpowiednim spilowaniem progow. Mam nieodparte wrazenie , ze powodem calej sprawy bylo uderzenie gryfu. Pacjent zdejmujac gitare wsadzil glowke w wirujacy wiatrak pod sufitem. Odlupalo kawalek drewna i od tego czasu zaczal wystepowac wyzej opisany problem. Pytanie do Was , czy to uderzenie moglo byc powodem zamieszania?
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2013-03-22, 21:05

Ale numer. To co to za wiatrak by był - metalowe śmigło, czy jak? :)
Co to za uderzenie by musiało być, żeby skrzywić kawał laminowanej dechy, bo to zapewne wieloczęściowy gryf jest, nieprawdaż?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-04-19, 08:48

Podłączę się pod ten temat bo coś takiego zaczęło się dziać w telecasterze. Trochę czasu już go mam i został juz dość porządnie rozegrany nie tylko przeze mnie i właśnie teraz zauważyłem takie zjawisko. Struna B i G mniej więcej od 10-go progu do góry. Czy to oznacza, że to wszystko cały czas pracowało i się układało i teraz czeka mnie kolejny szlif progów?
ODPOWIEDZ