Ustawianie gitary basowej

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

kontrabasista
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-19, 13:46
Lokalizacja: Kraków

Ustawianie gitary basowej

Post autor: kontrabasista » 2013-11-02, 00:24

Witam wszystkich,
potrzebuję porady odnośnie regulacji basu. Przeczytałem kilka poradników, zarówno po polsku i angielsku więc teoretycznie wiem co i jak. Cały czas jednak mam problem z ustawieniem mojego Musicmana Stingraya 5 tak, żeby nic nie brzęczało. Największy problem jest ze struną D - ustawiłem, jak mi się wydaje, poprawnie krzywiznę gryfu i wysokość struny, pomimo to struna cały czas brzęczy w górze - od ok 15 progu. Kiedy bardziej wyprostuję gryf i brzęczenie w tej części zniknie, zaczyna brzęczęć w niskich pozycjach 1 - 5.
Nie wiem jak sobie z tym poradzić, a wizytę u lutnika chcę potraktować jako ostateczność.
Poradzi ktoś coś? Może ktoś doświadczony z Krakowa by pomógł naocznie ;) ?
pozdr
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2013-11-02, 01:06

Sprawdź (jeśli tego nie zrobiłeś) czy progi są równo nabite, choć przy tym instrumencie nie powinno być błędów ale jednak się zdarzają. Czasami jest tez tak, że gryf przy nieodpowiedniej wilgotności się wypacza i robi się "górka" w okolicy za 12 progiem (znam to z akustyków). Moja 12-stka Takamine pracuje jak najęta :) Ja bym polecił kupić higrometr, włożyć do futerału i sprawdzić wilgotność. Z tego co pamiętam powinna oscylować miedzy 45 a 60 % (wg mnie lepiej bliżej tych 60). Jeśli nigdy nie nawilżałeś gitary, wrzuć do futerału marchewkę (patent Blizińskiego), ewentualnie skórkę od świeżej cytryny (zawiera przeciwutleniacze i nie pleśnieje) i daj jej (gitarze chłonąć).
ODPOWIEDZ