Ceny drewna w Polsce

Na każdy temat ...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-19, 13:34

Dzięki Jan za info, z Niemiec płacę za paczkę jakieś 19€ za paczkę, a jak przez internet to 16-17€. Byłoby dziwne gdyby GLS z Hiszpanii był tańszy. Biorąc pod uwagę ww koszty to "Chińcyki" wychodzą porównywalnie 17+14 = 31USD
https://www.aliexpress.com/item/32842545669.html
Ja mam problem na wszelkich stronach bo chyba namierza odbiorcę po GPSie a u mnie to nie działa i podaje mi koszty jak krajowcom, kilka razy się na tym przejechałem i wolę wybieranie z listy kraju wysyłki i kraju odbioru.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: SebastianL » 2020-09-19, 15:30

Co do pomysłu zamawiania z Chin, to bym tutaj wziął również pod uwagę względy gospodarcze. Lepiej wspierać europejską gospodarkę, niż chińską.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-19, 18:17

W UE po prostu bezpieczniej kupować, a drewno najczęściej pochodzi z byłych kolonii i europejskie i chińskie.
Co do chińskich kanałów sprzedaży to oprócz Aliex.. gdzie płacimy za transport , wiele ich produktów można kupić na All.gro i wysyłają z Chin (transport gratis) , jedne rzeczy są tanie inne drogie, ale drewna jeszcze nie oferują.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Jan » 2020-09-19, 19:24

Andrzeju otóż oferują drewno nie mówiąc o tym, że na dzień dzisiejszy zdominowali rynek gitar elektrycznych i oferują takiej samej jakości materiały drewniane na elektryki jak dostępne w EU tylko 3-5 razy taniej. Z resztą myślę, że te gryfy po 500-600 zł i korpusy które sprzedają nasi stolarze to są chińskie wyroby 😁
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-19, 20:20

Janie, ja "znam się" tylko na akustykach. Nawet nie wiem w którą stronę prąd płynie ;-)
W topach do akustyków nie ma tak drastycznych różnic cenowych pomiędzy rynkami , choć analizując jakość do ceny różnie można trafić. To czego nie widać to faktyczny staż w suszarni. Gdyby ktoś jedno drewno zastępował innym to też nie zawsze się wychwyci.
Masowy, dobrze zorganizowany transport z Chin jest ich atutem, gdyby UE była w stanie zrobić coś porównywalnego (cenowo) wewnątrz UE to własny rynek by im urósł.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Jan » 2020-09-19, 21:16

Koszty pracy w EU są kilkukrotnie wyższe i nie ma możliwości konkurowania z cenami chińskimi.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-19, 22:10

Ceny wyrobów chińskich na przestrzeni ostatnich 10 lat bardzo wzrosły i bardzo często stają się niekonkurencyjne, wynika to z dużego wzrostu ich płac , dlatego inwestorzy przenoszą się do np Wietnamu. To co Chińczykom daje przewagę to darmowe dostawy co niektórzy uważają za dotowany dumping, na dodatek system ulg i zwolnień celno -podatkowych dla towarów o małej wartości nakręcają ten biznes, a także skala handlu. Trump to określił, że kraj już rozwinięty cały czas chce uchodzić za kraj trzeciego świata (rozwijający się) ludzie przyzwyczaili się tam kupować i nie próbują łapać okazji na miejscu, na dodatek nie są świadomi różnic w wykonaniu i jakości.
Sam chętnie kupuję u Chińczyka, ale za konkurencyjne uważam 20-30% ich oferty. Mistrzem w ocenie co jest a co nie jest atrakcyjne jest Ryszard - Poco, potrafi odróżnić to co jest okazją o dobrej jakości od chłamu byle jak zrobionego z byle czego, a nawet potrafi doradzić co sam wykonasz taniej z ogólnodostępnych materiałów i lepszej jakości.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: waldek » 2020-09-19, 22:46

Generalnie ceny drewna na instrumenty zależą od tego jak było cięte oraz od układu słojów. Dwie deski z tego samego pnia mogą się różnic ceną 10-krotnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki rzadkie, na wyginięciu, itp.
Podstrunnica hebanowa na aukcji za 159zł może być tyle warta, jeśli cięta promieniowo, ma proste słoje i jednolity czarny kolor. Ta druga nie jest wiele warta, pisze że 6-tej klasy z dziurami. Jednym słowem odpad.
Pięć lat temu płaciłem 130zł za wysokiej klasy heban madagaskarski, dzisiaj tyle kosztuje heban afrykański i to nie całkiem czarny. A jak się pojawi madagaskarski w dobrej klasie to jest po 188 zł i znika szybko z rynku. Afrykański jednolicie czarny na gitarę basową kosztuje dziś ponad 240zł. (Ceny z rynku amerykańskiego).

Dodam że renoma sprzedawcy też kosztuje. Większość kupujących nie jest w stanie odróżnić świerku Engelmanna od świerku nie Engelmanna. Wiedzą że mają Engelmanna bo tak im powiedział sprzedawca. To samo tyczy świerku niemieckiego, alpejskiego, szwajcarskiego, norweskiego, niebieskiego, czerwonego i tego ścinanego przy świetle księżyca :mrgreen:
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-20, 07:23

Zgadzam się z tym, ale z drugiej strony po dłuższym ograniu instrumentu podobno różnice są zauważalne
https://sixstringacoustic.com/sitka-vs- ... uitar-tops
a to może mieć wpływ na popyt.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: PiotrCh » 2020-09-20, 09:07

A najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny - i to jest prawda :)
Grusza, jawor, klon, świerk, jesion, orzech, wiąz, grab, brzoza, olsza... nic tylko gitary robić:) Ale jak klon kanadyjski, orzech amerykański, czereśnia amerykańska, słampasz - to instrument dopiero zabrzmi (pasendżer kołalski płoszony...) ;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Jan » 2020-09-20, 12:24

Taj jest Panie Piotrze😁 mamy rodzime i tanie gatunki drewna jako żeś Waść wspomniał i nie trzeba wyżymać portfela! Ja zrobiłem akustyka i klasyka z pudłem Jesionowym i topem Świerkowym i obydwie gitary pięknie grają. Zrobiłem Ukulele z pudłem z Olchy i też bardzo dobrze gra więc Panowie nie napinajcie się na zagramaniczne cuda tylko róbcie tanio dobre gitary. Teraz będę robił pudła z Jaworu, Klonu i Akacji i myślę, że będzie dobrze 😁
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-20, 12:58

W pudle które mi pasuje ergonomicznie chętnie bym wymienił top , bo jest podły, na coś grającego, myślę o świerku.
Pojawia się problem gdzie to kupić i to niedrogo, bo operacja przeszczepu może się nie udać. Jeśli mam kupować u hajlandera to już wiem że będzie drogo. Gdzie są oferowane te świetne krajowe akustyczne i tanie świerki (drewno na topy)?
Myślę o oficjalnej ofercie a nie tajnych kompletach, dla kolegi kolegi. Taki "łód ze sprusa dla kołalskiego".
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Jan » 2020-09-20, 13:28

W Polsce z tego co mi wiadomo nie ma nigdzie w sprzedaży taniego Świerka na topy, znajdziesz w firmach sprzedających obłogi ale cięte różne drewienka ale Świerka nie ma. Najtaniej Świerk na MB z Hiszpanii w B klasie plus 30 Eur transport.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: SebastianL » 2020-09-20, 13:53

Nie spotkałem się z ofertą polskiego świerka. Takiego drewna w Polsce chyba się nie uprawia i nie ścina. Większość karpackich lasów górnoreglowych w Polsce została wytrzebiona z dobrego drewna pod koniec XIX wieku. Obecne lasy są dużym wysiłkiem wciąż przywracane do naturalnego stanu i niestety nie zapewniają wystarczającej ilości drewna na budowę większych instrumentów niż skrzypce. Zdarzają się duże świerki, na przykład największy polski świerk na stokach Szyndzielni, jednak są to pojedyncze egzemplarze oraz cechuje je niestety szybki przyrost, a więc co za tym idzie, luźne usłojenie.

Kiedyś spotkałem się z ofertą świerka istebniańskiego, ale uprawianego w Rumunii i tam ściętego.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: PiotrCh » 2020-09-20, 14:08

Zawsze można z trzech/czterech pasków sklejać top.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ