Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Derech
Posty: 39
Rejestracja: 2010-03-21, 18:44

Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Post autor: Derech » 2015-09-12, 12:29

Cześć,

Od kilku lat noszę się z myślą zbudowania swoich pierwszych skrzypiec (jakieś 10 lat temu wykonałem gryf z sosny na podstawie skrzypiec 1/16 do których miałem przez jakiś czas dostęp), stwierdziłem ostatnio dorosłem do swojego pierwszego instrumentu, mam więc kilka pytań:

Drewno: Czy od razu brać się za świerk i boczki klonowe, czy spróbować z jakimś "prostszym" drewnem takim jak olcha i lipa? Wiem że pierwszy instrument będzie miał wiele wad, dlatego chciałbym najpierw przećwiczyć cały proces produkcji instrumentu możliwie najmniejszym kosztem.
Z czego wykonać "bazę pod boczki" - drewniany szkielet w kształcie skrzypiec na którym montuje się boczki przed przyklejeniem do spodu / góry skrzypiec?

Plany: Skąd wziąć plany skrzypiec? Czy da się gdzieś kupić takowe czy trzeba się posiłkować pdf'ami?

Narzędzia: Co muszę mieć by móc zacząć strugać? Jakie narzędzia są niezbędne, a jakie da się zastąpić?

Literatura: Czy polecacie jakieś blogi/opracowania/książki(najlepiej elektroniczne) z których można zaczerpnąć podstawowej wiedzy na temat wykonania skrzypiec?

Dzięki za odpowiedzi, chciałbym by ten temat był impulsem do powstania kompendium budowy skrzypiec na naszym forum.
Jeżeli temat jest w złym dziale to proszę o przeniesienie.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Post autor: poco » 2015-09-12, 14:16

Przeniosłem do stosownego działu.
Popatrz w tym dziale, a znajdziesz sporo informacji na temat.
Jak na spokojnie przeanalizujesz swoje pytania, to będzie taka sama odpowiedź jak byś mówił o gitarze.
Materiały powinny być takie , jakie powinny, ponieważ inaczej nie posmakujesz różnicy w metodach obróbczych i narzędziach, a to jak sam wiesz nie jest takie oczywiste. Co bym proponował, to kupienie materiałów takich samych gatunków drewna i wykonanie próbnych działań narzędziami. Potem pomyślisz o właściwym secie. Koledzy pewnie Ci sami podeślą, a może nawet za free, ponieważ to jest start i lepiej startować z górki, niż pod górkę. :-D
Trening czyni mistrza, a nasi smyczkowcy podpowiedzą w która stronę strugać drewienko, jakim narządkiem, na co uważać itd.
zacznij od prób ze ślimakiem na główce. To możesz przećwiczyć na każdym drewnie, bo tu ważna jest kolejność działań itd.
Czekam na wieści od fachowców.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Derech
Posty: 39
Rejestracja: 2010-03-21, 18:44

Re: Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Post autor: Derech » 2015-09-12, 15:37

Dzięki :)
Czyli na początek dorwać kawałek drewna, dłuto w dłoń i tworzyć ślimaki, co potem?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Post autor: poco » 2015-09-12, 18:20

Ja bym Ci proponował zrobić sobie plan. Twój plan, który masz zamiar realizować. Po takiej rozpisce partytury na skrzypce i orkiestrę na pewno nasi wioliniści się odezwa i skorygują go do właściwego poziomu. Tak myślę.
Zresztą, do gitary tez tak trzeba podchodzić.
To co napisałem n/t ślimaka, to jest tylko przykład, gdzie będzie potrzebna wprawa.
Narzędzia. Zobacz sobie na YT czym działają lutnicy i skoryguj z tym czym dysponujesz - dłuta piły noże, znaczniki, żyłkowanie, strunociąg, podstawek, kołki, mostek, dusza. Tak pisze co wiem, ale tego jest zapewne od pyty.
Nie denerwuj się, poczekaj na chłopaków. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
violinerpl
Posty: 232
Rejestracja: 2014-01-16, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Post autor: violinerpl » 2015-11-03, 10:19

Przede wszystkim to zdobądź książke Lutnictwo Świrka i Kamińskiego. Tam jest dobrze opisane, czego potrzeba, a sama książka jest bardzo ukierunkowana na budowę skrzypiec od zera. Każda książka ma plany kilku instrumentów, z tego co pamiętam, to któregoś Stradivariusa, Groblicze i chyba Del Gesu
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Post autor: MXChange » 2015-12-26, 00:13

Polecam bardzo lekture Kamińskiego, tam masz wszystko o podstawie budowy skrzypiec, wymiary, porady, każdy element jest szczegółowo omawiany, narzędzia, jak wycinać ef'y, formy, nadawanie kształtu, gięcie boczków, praktycznie wszystko w zakresie skrzypiec, altówek i kontrabasów ;)
Wersja zdjęciowa na Chomiku jest :)
rasch
Posty: 9
Rejestracja: 2017-11-24, 14:28

Re: Pierwsze skrzypce, od czego zacząć, co trzeba wiedzieć?

Post autor: rasch » 2017-11-24, 16:47

Polecam książkę Art of violin making. Autor Chris Johnson, Roy Courtnall.
Nie błądźmy we mgle.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ