Brzęczący dźwięk (chyba folga) i umiejscowienie podstawka

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Co zrobić?

Tylko cofać podstawek
0
Brak głosów
Zdejmować cały układ i skrócić folgę
0
Brak głosów
Skrócić folgę i cofnąć podstawek
0
Brak głosów
Kombinować z podkładaniem czegoś pod folgę
0
Brak głosów
Próbować w wolnym czasie znaleźć lutnika
0
Brak głosów
Inne
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 0
bartx3
Posty: 2
Rejestracja: 2019-12-29, 02:14

Brzęczący dźwięk (chyba folga) i umiejscowienie podstawka

Post autor: bartx3 » 2019-12-29, 02:46

Witam forumowiczów
Na początku zaznaczam, że sam lutnikiem nie jestem (ukończyłem tylko PSM I stopnia).W moim instrumencie od dawna słyszałem mały problem przy grze (zwłaszcza pizzicato) [głównie] na strunie A (przy innych strunach ten problem też występuje, ale wyraźnie mniej). Słychać brzęczący dźwięk z okolic strunnika. Po diagnozie ustaliłem, że to bynajmniej nie podstawek, chociaż ten element raz przez nieumiejętne czyszczenie instrumentu przewróciłem i musiałem od nowa postawić.
Podejrzewam (i po sprawdzaniu za pomocą kartki papieru, czy sytuacja się zmienia w zależności od położenia końcówek), że problem tkwi w tym, że folga jest za długa i jej końcówki dotykają lakieru i przy drganiach wiercą lakier niczym młot pneumatyczny (co by się zgadzało z tym, że rozstawienie strun jest różne, przez co np struna A przekazuje więcej drgań do strunnika).
Nie wiem jak to naprawić nie demontując połowy instrumentu, bo wtedy ryzykowałbym upadkiem duszy, a wtedy to już lutnik konieczny. Ponadto nie jestem pewny, czy mam dobrze ustawiony podstawek. Ustawiłem go na podstawie śladów, które były na drewnie po jego wcześniejszym ustawieniu (był przez pewien czas pochylony, więc zostawił wgniecenia, których pozostawienie na wierzchu nie wyglądało zbyt dobrze). Może przesunąć go jednak odrobinę w stronę guzika, co mogłoby ciut polepszyć przy okazji kąt położenia folgi względem płyty? Proszę o radę (najlepiej w odpowiedziach, chociaż zrobię jeszcze ankietę).

P.S. 1.Skrzypce są manufakutrowe. 2.Mam problem z dostępem do jakiegoś lutnika.
Załączniki: zdjęcia podstawka i folgi
Załączniki
20191229_025047.jpg
20191229_025100.jpg
20191229_025032.jpg
20191229_025000.jpg
bartx3
Posty: 2
Rejestracja: 2019-12-29, 02:14

Re: Brzęczący dźwięk (chyba folga) i umiejscowienie podstawka

Post autor: bartx3 » 2019-12-29, 03:36

Oto stan po przesunięciu podstawka (chyba lepiej byłoby wrócić do poprzedniego)
Załączniki
20191229_032615.jpg
20191229_032559.jpg
20191229_032912.jpg
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Brzęczący dźwięk (chyba folga) i umiejscowienie podstawka

Post autor: Waldzither9 » 2019-12-29, 13:15

Regulamin nakazuje przedstawić się w pierwszym poście w odpowiednim dziale inaczej temat jest blokowany.
https://www.youtube.com/watch?v=9qGzhehK7wc
https://follandviolins.com/articles/tailpiece/
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Brzęczący dźwięk (chyba folga) i umiejscowienie podstawka

Post autor: Paramonov » 2019-12-29, 18:39

Jeśli sie nie przywitasz w odpowiednim dziale temat zostanie zablokowany.

Jak spadł Ci podstawek to nie przewróciła sie dusza. Czemu teraz ma sie przewrócić?

Spróbuj wsadzić chusteczkę między końcówki folgi a płytę i zagrać jak przestanie brzęczeć to to. Czyli rozbrojenie skrócenie końcówek ale nie za mocno przypalenie żeby później sie nie zerwał gwint.
Maszynka od D jest mocno wkręcona może tam dzwoni o płytę.
Masz też struny które sie szybko zgrywają. Trochę pomyłka uczyć sie na taki drogich nietrwałych strunach.
Podstawek jak dla mnie powinien być bliżej guzika.
Nie masz lutnika? Po co psuć samemu?
Zablokowany