Lakierowanie skrzypiec , przepisy na lakiery itd...

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Zenek_Spawacz

Lakierowanie skrzypiec , przepisy na lakiery itd...

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-08-29, 06:33

Przede wszystkim chcialbym polecic specjalistyczna lekture na ten temat.
Na moim chomiku sa pozycje , ktore kazdy interesujacy sie lakierowaniem instrumentow smyczkowych powinien przeczytac.
Pierwsza to :
The varnishes of the italian violin makers of the 16 , 17 , 18 centuries and their influence on tone. - lakiery wloskich mistrzow z 16 , 17 i 18 wieku oraz oraz wplyw tychze na ton.
Oraz:
Violin Varnish and how to make it. Lakier skrzypcowy i jak go zrobic.

Obie prace sa klasykiem w tej dziedzinie i pochodza z poczatku 20-go wieku.

Kilka przepisow na lakiery z innych zrodel przetlumacze w najblizszym czasie....
Receptaa z ksiazki Augusta Tolbecque "L Art du Luthier" :

Alkohol 95% -2000g
Sandarak -105g
szelak -62 g
mastyks w kroplach - 31g
benzoe w kroplach -31g
terpentyna wenecka -62
i rozbite szklo w celu zapobiegania sklejania sie zywic

Benzoe - zywica drzewa Styrax Benzoin Dryant. topi sie w temperaturze 75 stopni . Rozpuszcza sie zazwyczaj w pieciu czesciach alkoholu... Benzoe dodaje sie do lakierow spirytusowych aby je zmiekczyc.

Przepis na lakier Heron - Allen (Otto Moeckel):

Mastyks -10 g
Miekki kopal -5g
Esencja zabarwiajaca -100ccm
olej lniany -5ccm

Aby nie bylo watpliwosci opisy skladnikow:
Mastyks - zywica krzewu pistacia lentiscus
kopal - zywice roznych drzew z obszaru bagiennego wschodniego wybrzeza Afryki.
Esencja zabarwiajaca - Alkohol etylowy z barwnikami (przepis nie podaje jakimi)

Wykonanie:

Najpierw dodaje sie rozdrobniony mastyksdo esencji zabarwiajacej , czas calkowitego rozpuszczenia tookolo 24 godziny.Nastepnie kopal i po rozpuszczeniu jako ostatni olej lniany.
Dobrze zamkniety pojemnik (szklany ) powinien byc chroniony przed swiatlem i cieplem okolo dwoch tygodni , poczym powinien byc odfiltrowany. Lakier powinien byc uzyty dopiero po paru miesiacach aby

Kolejne posty scalono
Ostatnio zmieniony 2012-02-03, 09:58 przez Zenek_Spawacz, łącznie zmieniany 3 razy.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-09-06, 08:30

Zenek
Pozwolę sobie stwierdzić że to co robisz jest bezcenne bo ja np. do takich materiałów bym nie dotarł.
Ważne, że znamy (dzięki Tobie) takie technologie.
Było by miło gdyby każdy zaawansowany praktyk dzielił się wiedzą tak jak Ty.
Jedyny problem jaki widzę to zdobycie składników.
Ale jak to mówią "chcieć to móc"
Pozdrawiam
Pełen szacun
PS. Cały czas u mnie czeka projekt akustyka, takie posty tylko mnie do tego przybliżają.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-09-06, 13:31

Pomyslodawca tematu jest Piotrek Violin. Mam tych przepisow w roznych miejscach dosyc duzo. W Dominikanie nie mam dojscia , niestety do skladnikow , wiec zajmuje sie rzecza chociazby teoretycznie :) . Z drugiej strony dobrze jest wiedziec jak wiele roznych mozliwosci istnieje w tej dziedzinie. Pole do eksperymentow jest przeogromne. Uzupelniajcie watek rowniez.
Znalazlem w ksiazce Franza Jahnela "Die Gitarre und ihr Bau" caly zestaw przepisow na lakiery. Sprobuje je tutaj przedstawic.

Nr 1
Skladniki:
1) Pomaranczowy szelak - 480 g
2) Sandarak - 960g
3) Mastyks 240g
4) elemi - 240g
5) Drachenblut - 120g
6) Orlean 30g
7) Alkohol 7680g

Tlumaczenie przepisow nie jest rzecza latwa , W slownikach nie zawsze mozna znalezc polskie odpowiedniki obcojezycznych nazw. Nie jest to dziwne bo sa to slowa nie wystepujace w mowie potocznej a okreslajace rzadkie chemikalia. Probuje wiec opisac te skladniki jak najdokladniej aby kazdy kto chce uzyc tych przepisow wiedzial o co chodzi.

Drachenblut - W doslownym tlumaczeniu "smocza krew" - zywica uzyskiwana z owocu palmy (Calamus Draco) rosnacej w poludniowo wschodniej czesci Azji...

Orlean - Naturalny pomaranczowy barwnik uzyskiwany z czerwonych owocow drzew Reku albo Urucu rosnacych w srodkowej ameryki , srodkowej Afryki i poludniowej Azji.

gdyby cos bylo niejasne lub niescisle prosze zadawac pytania . Sprostowania , porady i doswiadczenia z receptami na lakiery sa mile widziane...

posty scalono
Ostatnio zmieniony 2012-02-03, 10:01 przez Zenek_Spawacz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Post autor: Piotrek_Violin » 2011-09-07, 15:30

Zenek_Spawacz pisze:Pomyslodawca tematu jest Piotrek Violin..
Tak jestem. Tymczasem nie mam czasu na to by poszukać w swoich zasobach przepisów na lakiery jakie stosuje, ponieważ mam zawaloną pracownię instrumentami. Bardzo wiele komponentów można dostać w pl. Adresy podam niebawem bo sam będę niebawem zamawiał.
Dzięki Zenek_Spawacz za przepisy !! Dla mnie to bardzo cenne źródło do eksperymentów.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-09-07, 19:37

To dopiero poczatek... Wcisne tutaj powoli wszystko co mam. Tylko brak czasu moze mnie powstrzymac....
Ciag dalszy Z ksiazki F. Jahnela:
Nr 2
Skladniki:
1) Mastyks - 100 g
2) Sandarak - 175 g
3) Dammar -50 g
4) Elemi - 25 g
5) Szelak - 350 g
6) Alkohol - 2500 g

Przypominam o nie pisaniu postu po poście. Treść staje się mniej czytelna. Znaki diakrytyczne liter polskich
Ostatnio zmieniony 2012-02-03, 10:04 przez Zenek_Spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
SkrzypceMM
Posty: 5
Rejestracja: 2012-01-04, 11:45
Lokalizacja: podkarpacie

Pędzle

Post autor: SkrzypceMM » 2012-01-04, 11:58

Chciałbym się zapytać jakich pędzli używacie do lakierowania instrumentów lakierem spirytusowym. W literaturze (Panufnik) znalazłem, że poleca się pędzle z włosem borsuczym, ale chciałbym się dowiedzieć jakie Wy preferujecie.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-04, 12:48

N/t pędzli to rzeczywiście będzie temat rzeka. :-) Z tego powodu, że każdy z nas ma swoje doswiadczenia. generalnie do lakierowania używa się zwykle tamponów bawełnianych i to zwykle do lakierów szelakowych. Normalnie nitro nanoszę metodą natryskową. Jest taka zasada- ja się z taką spotkałem i ją stosuję. Do farb i lakierów akrylowych, olejnych i ftalowych pędzle miękkie, natomiast do nitro, spirytusowych pędzle sztywne. Chodzi głównie o nadanie w najkrótszym czasie przyczepności do podłoża lakieru na szybko parujących rozcieńczalnikach i równomiernym rozprowadzeniu tegoż lakieru bez "zaciągania" się z już nałożonym. Rozlewność lakieru decyduje o tym czym, jak i w jakich warunkach. Po powierzchni lakierowanej np. olejno można wielokrotnie przeciągnąć pędzlem bez skutków ubocznych - farba się "rozpłynie", wygładzi sie powierzchnia, ale już nitro pozostawi ślady w postaci "zaoranego pola". Kwestia borsuczy, z wiewiórki, z szopa, czy syntetyczny, to już raczej sprawa doświadczenia, zasobności kieszeni, przeznaczenia / z wiewiórki np. na pędzle artystyczne do cienkich linii/ itd. Pędzle wykonane z naturalnych materiałów pochodzenia zwierzęcego są drogie, ale markowy służy przez długie lata. Kiedyś preferowano pędzle do golenia właśnie borsucze i bobrowe. Potem w ramach ochrony gatunkowej zrezygnowano z tego na dużą skalę i zastąpiono tworzywami. Pamiętam, że mój wujek, malarz pokojowy sam robił sobie pędzle z sierści/szczeciny dzika, ławkowce i krzywaki, a zwłaszcza te do malowania pasków, tzw. paskowce. Dzik ma mocno rozdwojone/roztrzepane :lol: końce włosa - farba nie spływa, nie skapuje z końca, dobrze się rozprowadza (farby klejowe), włos gruby na grzbiecie i nie do zdarcia. Może właśnie te atuty, czyli głównie jakość /nie wypadanie zwłaszcza/ są preferowane do prac lutniczych. Myślę, że lutnicy z krwi i kości więcej powiedzą na ten temat, przy czym jak zwykle zdania będą podzielone. :mrgreen:
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
newmaan
Posty: 51
Rejestracja: 2012-01-05, 12:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: newmaan » 2012-01-24, 09:56

chcialbym dolaczyc do tematu lakierowania instrumentow smyczkowych, moze niekoniecznie tylko skrzypiec, podejrzewam ze tez w zaleznosci od tego czy lakierujemy skrzypce czy wiolonczele czy kontrabas lub tez oczywiscie altowke :) (tak zeby nikt sie nie poczul urazony) to lakier powinien sie chyba roznic, wiadomo ze kazdy z tych instrumentow ma inna charakterystyke i inne zastosowanie. szukajac inspiracji na lakier do swojego kontrabasu natrafilem na taka strone, lutnicy te informacje na pewno znaja ale dla amatorow to ciekawa wiedza.

http://www.forumakad.pl/archiwum/2006/1 ... graja.html

nie moge niestety znalezc nic na temat tego czym rozni sie lakier podkladowy od wlasciwego i wykonczeniowego, prawdopodobnie proporcjami skladnikow i iloscia nakladanych warstw. moze ktos ma jakas wiedze na ten temat i zechce sie nia podzielic. moj post dotyczy lakieru spirytusowego (w razie watpliwosci) :)

pozdrawiam. michal
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-24, 16:28

Ok ten artykul na forum akademickim to tylko wzmianka - opis dla szerokiej publicznosci. Przyblizenie tego co sie dzieje na studiach lutniczych , za murami uczelni niejako za zasiegiem wzroku normalnych smiertelnikow. Jezeli lubisz tego rodzaju lekture uzbroj sie jeszcze troche w cierpliwosc , niebawem przy naszym forum otworzymy portal lutniczy z cala gama informacji . Rzecz jest juz w przygotowaniu i czesc tekstow takze juz jest.
Awatar użytkownika
newmaan
Posty: 51
Rejestracja: 2012-01-05, 12:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: newmaan » 2012-01-24, 17:08

wiadomo ze zaden dyplomowany lutnik nie zdradzi swojego przepisu na swoj wlasny lakier. u henglewskich mozna kupic rozne gotowce, jednak nie kreci mnie to :) chce zrobic wlasny lakier. czekam w takim razie na jakies informacje w oczekiwaniu bede czytal sciagniete z chomika od Ciebie zenku ebooki. pozdrawiam :)
pytanie do znawcow. jakiego alkoholu uzyc? chodzi o stezenie. medyczny ma okolo 94%, rozne techniczne maja nawet wieksze az do absolutnego ktory ma 99,9%.
posty scalono, prosze nie pisac postu po poscie. użyj funkcji zmień i dopisz.
Ostatnio zmieniony 2012-02-03, 09:53 przez newmaan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lakierowanie skrzypiec , przepisy na lakiery itd...

Post autor: Pełta » 2016-08-05, 12:59

Lakier Wenecki
-Sandarak 100g
-Terpentyna Wenecka 25g
-Kamfora 5g
-Kanaryjski cukier 5g
-Olejek terpentynowy 25g
-Alkohol 400g
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lakierowanie skrzypiec , przepisy na lakiery itd...

Post autor: Pełta » 2016-08-11, 19:41

Sorry...jako że wcześniej podawałem przepis na lakier propolisowy,pozwolę sobie na kolejny przepis który znalazłem na tej stronie.
http://www.apicoltura2000.it/propoli/preparazioni.htm
translatorem daje radę...na samym dole przepis na lakier Stradivariego...
po tłumaczeniu:
Lakier Stradivariego
Ingredienti.- nalewki z propolisu (150 g), wosk pszczeli (75 g), olej z siemienia lnianego (275 g)

Jak wiadomo słynny Stradivari używali go ze wspaniałych skrzypiec, których doskonała jakość dźwięku wydaje się po części również zależeć od konkretnego jakość propolisu.
Aby wyprodukować rozpuszcza wosk w oleju lnu ogrzewa się w łaźni wodnej, a następnie zimną dodasz nalewki propolis i ewentualnie koloru w ilości wskazanej przez producenta. Oczywiście, dla tego typu zastosowania z propolisu Nalewka może być przygotowana skażonym alkoholem etylowym zamiast czystego.
Powyżej znajdziecie też przygotowanie nalewu propolisowego.
...a w znanym polskim sklepie H...gotowy lakier pro.100ml tylko 158zł :-))
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lakierowanie skrzypiec , przepisy na lakiery itd...

Post autor: PiotrCh » 2016-08-11, 20:19

Oprócz składu lakieru potrzebna jest jeszcze technologia przygotowania. Jak łączyć składniki (temperatura, czas), jak filtrować i klarować. Ważne jest też nakładanie lakieru - warstwy (ilość, czas). Temat ciekawy.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lakierowanie skrzypiec , przepisy na lakiery itd...

Post autor: Pełta » 2016-08-11, 20:31

...-wiesz Piotr,mam to gdzieś ściągnięte,na pewno,jak znajdę to wrzucę.Ja próbuję z tym lakierem,tylko to nie ma na już...musi propolis postać parę ładnych tygodni.Jak ze wszystkim,musi się ułożyć...
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lakierowanie skrzypiec , przepisy na lakiery itd...

Post autor: PiotrCh » 2016-08-11, 20:34

otóż to - to jest właśnie najważniejsze - czasy i sposoby łączenia, mieszania itp. Daj znać koniecznie jak będziesz miał gotowy lakier.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ