Strona 1 z 1

Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-02-25, 18:07
autor: tuck88
Miałem ambitny plan zrobienia gitary z lustrzanym wykończeniem. Wyszły z tego niestety same problemy. Pierwsza rzecz to miękki lakier, który jak się okazało po prostu jest miękki i trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem, żeby nie zostawić palców, a nawet przetarcie mikrofibrą go matowi. Użyłem chrome-effectu od duplicolor.
Kolejnym problemem, o którym przekonałem się na własnej skórze, a o którym potem poczytałem w internecie, jest zupełnie zniszczenie efektu lustra po użyciu lakieru bezbarwnego. Nałożyłem na swój idealnie już wyszlifowany korpus ostatnią warstwę chromu, którego nie można już tknąć, następnie przejechałem jedną warstwą bezbarwnego połysku, również od duplicolora, i otrzymałem efekt w postaci szaro-mlecznego korpusu. Potem doczytałem że lakier bezbarwny gryzie się z chromem i rozpuszcza warstwę koloru, przez co nie można takiego chromu zabezpieczać bezbarwnym. Przekopałem parę forów, głównie modelarskich, przy czym problem ten pojawia się głównie w latach 2006-2008. Nie wiem czy od tamtego czasu ktoś wynalazł jakiś super lakier bezbarwny, czy po prostu wszyscy już wiedzą jak to się kończy i nikt nie próbuje.

W jednym miejscu znalazłem informację, żeby farby typu taki właśnie jak mój chrom malować bezbarwnym lakierem akrylowym, bo jest na bazie wody i alkoholu, przez co nie wejdzie w reakcję z kolorem i nie zmatowi go.

Czy ktoś próbował takiego wykończenia, albo wie co może mi z tego wyjść?

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-02-25, 19:11
autor: slawekmod
Problem chromowania powierzchni nie będących metalami jest znany, w modelarstwie jako symulację chromu stosuje się samoprzylepne arkusze aluminium. Obawiam się że bez procesu przemysłowego nie uda Ci się uzyskać efektu jakiego oczekujesz, w domu to praktycznie awykonalne.

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-02-25, 19:30
autor: tuck88
sam efekt chromu uzyskany przy pomocy duplicolora mnie w pełni zadowala, bardziej chodzi mi o jego utrwalenie, tak żeby gitara mogła być normalnie używana. Chyba że odnosisz się do całego procesu, a nie tylko uzyskania warstwy koloru

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-02-25, 19:39
autor: popik10
chciałem w ten sposób zrobić odbłyśniki w moich reflektorach ale nie wiem jak to wygląda z trwałością w okolicach gorącej żarówki i chyba odpuściłem.
A może to?
https://www.castorama.pl/spray-chrom-ef ... BWEALw_wcB

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-02-25, 19:45
autor: slawekmod
To wszystko są tylko półśrodki. Jak pracowałem na utrzymaniu ruchu to chłopaki stosowali spraye z chromem do napraw ubytków chromowanych powierzchni. Mizerny skutek. Można było to zetrzeć ręką.

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-02-25, 20:55
autor: tuck88
dlatego pytam o możliwość zabezpieczenia takiego ścieralnego ręką sprayu bezbarwnym albo czymś innym?

czy prawdą jest to co czytałem o lakierze akrylowym a co wpisałem w głównym poście?

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-02-27, 15:46
autor: Waldzither9
Jestem kompletnym laikiem w kwestii gitar elektrycznych, ale dlaczego nie zrobić "dechy z ABS" i potem ją zagalwanizować? Może czegoś nie wiem istotnego? Na ABS chwyci nikiel, a na nikiel chrom. Pewnie kilka lat wytrzyma.
https://galwanizer.pl/oferta/chromowanie
były dyskusje
https://www.harmonycentral.com/forums/t ... me-guitar/
generalnie taka gitara musi być aluminiowa, ale galwanizowanie/chromowanie nie będzie długotrwałe,
można na drewno położyć plastik (podobno ale jak) i wtedy galwanizować, co nie jest trwałe
można zrobić gitarę z plastiku i galwanizować, czyli tak jak zacząłem.

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-03-02, 01:56
autor: Andrzej
Nie pamiętam z czego był zrobiony słynny " Chrome Boy" Joe Satrianiego, ale obecne wersje są z olchy, więc chyba można. Inna sprawa, że te gitary kosztują po dwadzieścia kilka tysięcy pln, a z takiego budżetu to już można cuda wycisnąć. https://kytary.pl/ibanez-js1cr/HN200161 ... -mEALw_wcB

Obrazek

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-03-02, 19:40
autor: Waldzither9
Taką gitarę zrobić z dewna/basswoodnie problem, sęk w tym ,że po kilku latach się roz-crack-czy.
Z plastiku technologia jest upier.liwa i nie akceptuje najmniejszej rysy, choć jest trwała.
Jest jeszcze technologia aluminiowego korpusu lub drewna na które nakłada się aluminium, przypuszczam ,że pomiędzy jest jakieś tworzywo sztuczne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ibanez_JS_Series

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-03-02, 20:11
autor: poco
Jak słyszę o używaniu tych -jak dla mnie - pseudolakierów w sprayu, to już wiem, jaki będzie koniec.
Może to co napiszę coś pomoże, ale nie dam funta kłaków za lustro. Lakiery w sprayu są najczęściej na rozpuszczalnikach nitro lub nitropodobnych i zwykle nie zawierają za wiele "kleju", a już te sreberka i złotka, to dubelt.
Jeżeli chcesz uzyskać efekt lustra, jak u Satrianiego, to musisz dechę potraktować wieloma warstwami szpachlówki, potem podkład i poler podkładu do bólu, czyli tak jak do metaliku samochodowego. Teraz potraktuj powierzchnię cieniutką warstwą lakieru bezbarwnego poliuretanowego. Polerka kolejna do lustra, czyli ostatnie szlifowanie papierem 2500-5000 (próbujemy uzyskać podkład jak pod lustro). Teraz tym sreberkiem z pojemnika cieniutko i dobrze wysuszyć. Powinieneś już mieć idealną powierzchnię lustrzaną (chyba). Ostatnia operacja, to lakier hydrolakier/hydroparkiet - tutaj wskazówki http://www.hartzlack.pl/porady/50-o-lak ... ow-wodnych. Dlaczego wodny? Dlatego, że wodny nie rozpuści tego, co wiąże "sreberko". Po dokładnym wysuszeniu lakier daje się szlifować i polerować. Jest bardzo twardy.
Nie sądzę, że w warunkach amatorskich uda się uzyskać taki efekt, jak na zdjęciu, bo tam pewnie użyto innej, specjalnej techniki, a efekt lustra znam tylko dla techniki polewania szkła srebrem. Ale pobawić się możesz.
Ja bym popytał jeszcze tych ludzi, którzy wykonują regenerację luster reflektorów samochodowych. Oni pewnikiem dali by radę.

Pozdrawiam, Ryszard

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-03-03, 03:21
autor: Andrzej
poco pisze:
2020-03-02, 20:11
... efekt lustra znam tylko dla techniki polewania szkła srebrem....
Ryszard dobrze pisze, jest to tak na prawdę powlekanie srebrem ! Trochę poszperałem i się okazuje, te wszystkie nie metalowe rzeczy są powlekane tzw "hydro chromem" czyli z chromem nie maja nic wspólnego :) Jest to roztwór srebra, wody destylowanej i jeszcze kilku składników, pewnie łzy cyganki i sadło czarownicy ;) Srebro jak to srebro jest miękkie i łatwo ścieralne więc trzeba na sam koniec to polakierować twardym lakierem. Na pierwszym filmiku gość nawet dynie tym powlekł :shock: a na drugim płat drewna. To dosyć droga zabawa. Najtańszy zestaw jaki znalazłem w PL kosztuje 500pln, a na Amazonie ok 500$ i więcej. Można tym pokryć wszystko jak widać na filmikach. Myślę, że "chrome boy" Satrianiego był robiony tą techniką , a następnie grubo polakierowany twardym lakierem.
https://www.youtube.com/watch?v=uH60YegSjdc
https://www.youtube.com/watch?v=mvdGCoHl-j0
https://www.youtube.com/watch?v=A6kypid0XG0&t=222s
tu jedna z ofert: https://www.caswellplating.com/electrop ... -feet.html
A tu ta sama technika tylko facet pomalował gumowca :) i wykończenie jest roztworem 24 karatowego złota, oczywiście wbrew pozorom są to jakieś mikronowe grubości.
https://www.youtube.com/watch?v=DC0fNL26ET4

Re: Lakierowanie na chromowo i zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

: 2020-03-03, 14:35
autor: poco
Jak chcesz lustro, to tutaj jest przepis http://www.lerncoach.li/srebrzenie-szkl ... ie-lustra/. :-D
Pozdrawiam, Ryszard