WIP: Gibson SG

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jedidan12
Posty: 54
Rejestracja: 2011-01-16, 19:45
Lokalizacja: Bielsko-Bia

WIP: Gibson SG

Post autor: Jedidan12 » 2011-01-19, 22:54

Już od pewnego czasu miałem zamiar zrobienia czegoś własnego. Wybór SG jako modelu był prawie przypadkowy ponieważ gdyby nie fakt że kazano mi zagrać Highway to hell (ja uznałem że chce to zagrać tak samo jak Angus), a potem jeszcze nie miałbym okazji przekonać się jak niesamowicie wygodny jest w nim gryf to raczej bym o nim nawet nie pomyślał.
Od siebie chciałbym do niego wepchnąć parę zmian takich jak gniazdo jacka jak w tele czy dodanie killswitch'a.

Zanim jeszcze będę miał pewne pytanie do was to powinienem się przedstawić, czego nie zrobiłem wcześniej. :)
Nazywam się Daniel, mam 15lat a gram od 3 klasy podstawówki. Niestety jako leń uważam że nauczyłem się w ciągu tych lat zdecydowanie za mało. Obecnie posiadam Admirę Palomę i Strata nikomu nieznanej firmy Le Marquins, którego miałem już okazję rozłożyć na czynniki pierwsze. :P

1. Pierwsze moje pytanie jest odnośnie pręta napinającego gryf. Otóż mam pomysł aby go wykonać z dwóch nakrętek, pręta gwintowanego oraz nakrętki no... takiej jak widać poniżej która została by przyspawana na końcu.
Obrazek
Obrazek

Czy taka konstrukcja miała by w ogóle szanse na właściwe działanie? Na modelu nie widać jeszcze ceownika oraz pręt musiałby być wygięty tak jak gdzieś Zenek pokazywał poprzez włożenie np. nakrętki.

2. Widziałem w castoramie świetne kawałki drewna pod podstrunnicę. Były jakieś tam sosnowe ale także bukowe i z dębu. Sosna się na pewno nie nadaje ale co z tymi dwoma?
Na korpus i gryf chciałbym klon. chyba dobry wybór?

Z Mocą, Daniel.

PS. Wybaczcie prymitywizm modelu :)
A, i moje pytania pomimo tego, że są typowe to zadaję tylko dlatego iż sam nie znalazłem hmm... satysfakcjonującej odpowiedzi. ;)
"Do or do not. There is no try." Yoda
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2011-01-20, 18:25

hej to ja krótko Buk się nie nadaje dąb lepiej
raczej szukaj jakiś egzotyków np. wege teak heban palisander
co do dębu poszukaj dębu wędzonego fajny ma kolor zbliżony wege
+_+
Awatar użytkownika
Jedidan12
Posty: 54
Rejestracja: 2011-01-16, 19:45
Lokalizacja: Bielsko-Bia

Post autor: Jedidan12 » 2011-01-20, 21:40

Dzięki Vill. :)
Co do egzotyków to korci mnie jeszcze palisander... :twisted:
"Do or do not. There is no try." Yoda
plotyn
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-10, 15:01

Post autor: plotyn » 2011-01-20, 23:27

Widzę, że już chęci masz. Jest tylko jedno "ale". Nie chcę gasić twojego entuzjazmu, ALE... Czy masz do dyspozycji sprzęt do dłubania w drewnie oraz co też jest ważne miejsce pracy. Co by to się nie okazało, że nakupujesz drewna wszelakiego, a ni jak nie będziesz się mógł zabrać do "dłubania". Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jedidan12
Posty: 54
Rejestracja: 2011-01-16, 19:45
Lokalizacja: Bielsko-Bia

Post autor: Jedidan12 » 2011-01-21, 10:18

Może jetem młody ale wbrew wszelakim pozorom nie głupi (przynajmniej nie bardzo :wink: ) więc sprzęt i wszystkie podzespoły są. Jadę w niedzielę do dziadka, który ma dwie złote ręce (stary inżynier). Z jego pomocą powinno się udać. :)
"Do or do not. There is no try." Yoda
sczmur
Posty: 115
Rejestracja: 2010-04-23, 16:15

Post autor: sczmur » 2011-01-21, 20:31

W sumie mamy podobną sytuacje, Jestesmy rówieśnikami z tym szczegółem że mój ojciec jest inżynierem i z jego pomocą próbuje skrobać...
Awatar użytkownika
Jedidan12
Posty: 54
Rejestracja: 2011-01-16, 19:45
Lokalizacja: Bielsko-Bia

Post autor: Jedidan12 » 2011-01-21, 21:52

O, więc witaj! Jak ci idzie i jaką robisz?

Pff... jestem kompletne wypruty. Cały dzień ganiałem za drewnem i albo nie mieli albo mieli ale już nie prowadzą sprzedaży, a jak poszedłem do lutnika to powiedział że ma klona ale w szopie i nie będzie ruszał do wakacji... :x
Ale nie, ja jeszcze dorwę jakąś deseczkę 8)

pzdr. Daniel

//edit: Które z tych drzew by się nadawały na korpus i szyjkę?

Świerk
Olcha
Modrzew
Lipa
Jawor (chyba najlepszy, nie?)
Czereśnia
"Do or do not. There is no try." Yoda
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2011-01-22, 10:02

Olcha Czereśnia korpus jawor gryf
+_+
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2011-01-22, 10:47

model trasroda jest jak najbardziej poprawny, ja zrobiłem dokładnie taki sam w moim tele i nie narzekam, nawet gdzieś na forum wrzuciłem rysunek poglądowy (w pajncie :D)
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2011-01-22, 10:48

Wyczuwam wielki, młodzieńczy zapał i niecierpliwość... Mimo wsparcia technicznego osób starszych i dysponujących odpowiednimi narzędziami sprawa może się nie udać. Pośpiech Danielu nie jest wskazany w takich sprawach. Zacznij od odpowiedniego projektu gitary z dokładnymi wymiarami. Potem zdobądź odpowiednie gatunki drewna np. Olcha na korpus i Klon na szyjkę. Pamiętaj też o wilgotności drewna żeby po finalnej obróbce i złożeniu wszystkiego do kupy za miesiąc lub dwa nie zrobiła Ci się z tej gitarki ,,klekotka"... Palisander o którym napisałeś daj na podstrunnice. Poczytaj trochę jeszcze na temat budowy gitar i technik wykonania pewnych detali oraz rozwiązań technicznych i nie spiesz się zbytnio żeby Twoja ciężka praca i zaangażowanie nie poszło na marne.
podstawa to dokładność
sczmur
Posty: 115
Rejestracja: 2010-04-23, 16:15

Post autor: sczmur » 2011-01-22, 19:23

No mi akurat pośpiech nie grozi... Drewno mam, dzięki uprzejmości kaszubp zresztą, leży teraz na szafie i sie suszy... Do wiosny sie nie moge doczekać... Dopiero wtedy zaczną się prace... Najpierw trzeba wyrównać drewno i zaczynamy klejenie... Jak narazie mam projekt w blenderze i od czasu do czasu otwieram dodać coś nowego albo poprawić... A co do projektu to jest to projekt własny można go zobaczyć w dziale plany w temacie "Mój 1-szy Axe"
Awatar użytkownika
Jedidan12
Posty: 54
Rejestracja: 2011-01-16, 19:45
Lokalizacja: Bielsko-Bia

Post autor: Jedidan12 » 2011-01-22, 22:54

Vill, Kris- dzięki :)
palisander, dysponuję takimi planami :http://ecx.images-amazon.com/images/I/51yIylIy-RL.jpg tylko nie rozciągniętymi i w znacznie lepszej jakości :)
Fakt zaczynam się niecierpliwić bo od dawna mnie korci, a przez ostatni tydzień spotkało mnie kilka historii rodem z nędznej, amerykańskiej komedii podczas szukania tego drewna.
Jeśli nie zdobędę w Okolicach Sandomierza/Tarnobrzegu olchy i klonu jak radziłeś to zrobię chociaż podstrunnicę z dębu lub palisandru (jeśli będzie).

sczmur, zazdroszczę tego mahoniu, a co do modelowania to chciałeś się kiedyś nauczyć czy tylko do projektu? blender jak na darmowe urządzenie daje duże możliwości chociaż mnie niesamowicie denerwuje. Wolę płatnego ale Max'a :)
"Do or do not. There is no try." Yoda
sczmur
Posty: 115
Rejestracja: 2010-04-23, 16:15

Post autor: sczmur » 2011-01-23, 18:30

Nauczyłem sie glownie do projektu ale ze swiadomoscia ze i tak sie przyda bo chce isc na architekture... :D Jak narazie nie jestem w stanie ogarnąć wszystkich opcji tego programu później pewnie przejde na cada ale musze sie jeszcze podszkolic... Np nie wiem gdzie sa opcje zwiazane z liczeniem dlugosci i dzieleniem elementu wg wzoru matematycznego(do robienia progow...)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-01-24, 01:24

Chopy. Nie walcie głową w mur w sprawie liczenia progów! Zenek podał jak sobie wyliczyć progi do każdej menzury jaka sobie zażyczysz! Wystarczy poszukać na forum. Zenek podał też plany tej gitary wraz z wymiarami progów. Jedidan .Z drewnem nie kombinuj. Do celów lutniczych powinno mieć 6-8% wilgotności i do tych pomiarów są wilgotnościomierze. Można je kupić na allegro lub zapytać w tartaku, może mają, to mógłbyś u nich pomierzyć. Na podstrunnicę, to chłopaki napisali jaki materiał wziąć, inaczej narobisz sobie kaszany. To suszenie na szafie , to można w buty wsadzić. Może Ci sie wypaczyć jak byk. Czoła powinny być zabezpieczone chociażby farba emulsyjną, powinno leżeć powyżej gruntu przyciśnięte i wentylowane przekładkami; co jakiś czas trzeba odwrócić je o 180 deg dla równomierności schnięcia oraz zmoczyć je solidnie co jakiś czas.Zabezpiecz je dodatkowo przed grzybami. Tak, że masz roboty z samym tylko suszeniem od groma. Nie strugaj, nie obrabiaj przed samą robotą, bo może Ci się popaczyć i będzie kłopot z utrzymaniem wymiarów. Piszę to z życzliwości, a nie aby strofować. Żaden z nas nie ma chyba nadmiaru kasy. Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2011-01-24, 08:58

Plany są ok. Porób sobie dokładne szablony korpusu i szyjki z e sztywnego kartonu lub cienkiej sklejki. drewna Dębowego na podstrunnicę nie instaluj. Jesli możesz zdobyć palisander to jak najbardziej tak. Jeśli nie masz dostępu do palisandru to pojedź do jakiegoś marketu na dział podłóg i kup jedną klepkę z drewna Merbau. W Twoim przypadku to będzie najrozsądniejsze rozwiązanie. Z tego drewna możesz też zdobić wklejkę w środek klejonki na gryf. Udaj się też do jakiegoś stolarza który wykonuje na zamówienie schody z drewna. Często mają jakieś odmiany mahoni w ilościach które Cię zadowolą. Pamiętaj też, że robisz swoje pierwsze wiosło i szkoda inwestować w to dużych kwot pieniężnych. Rób tanio, ale z jak największą starannością i dokładnością Miłego strugania.
podstawa to dokładność
ODPOWIEDZ