Archtop 55lat

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Archtop 55lat

Post autor: Jan » 2018-03-01, 22:00

Wpadł dzisiaj w moje ręce taki sprzęt 55letni. Nadaje się do gruntownej renowacji dlatego tu wpakowałem wątek. Wygląda pancernie, płyta ok 7mm i tył też. Stan nieciekawy ale też nie histeryczny. Drewno prawdopodobnie przód Świerk a tył orzech boki jakieś ciemne drewno. Podstrunnica tragedia, nierozpoznawalna podobnie jak i gryf zapaćkany farbą olejną. Efy zamalowane olejną podobnie jak binding. Postaram się coś odskrobać cykliną to będzie można pomyśleć jakie gatunki użyto do budowy. Zastanawiam się co z tym zrobić - drewno ma 55 lat.Plyty klejone prawdopodobnie klejem skórnym w każdym razie wyglądają na lite drewno jutro postaram się zajrzeć za dnia bo w świetle sztucznym jakoś słabo widzę 😀. Ponoć ojciec zbudował ja dla swojego syna w środku jest data i wklejone zdjęcie - takie drewienko z historią w.srodku.
Pamiętam że kiedyś Piotrek restaurował archtopa. Będzie gdzie pytać.
Załączniki
arch1.jpg
arch4.jpg
arch3.jpg
arch5.jpg
arch6.jpg
Ostatnio zmieniony 2018-03-02, 14:30 przez Jan, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Archtop 55lat

Post autor: PiotrCh » 2018-03-02, 08:27

Wygląda bardzo fajnie. Taki niemiecki vintage. Jeśli to jest lite drewno to warto odrestaurować. Jeśli sklejka to też ale trudniej bo ciężko szlifować, można poprzecierać górny fornir itp. Roboty przy niej byłoby trochę. Ale jeśli gryf osadzony jest w osi pudła to odejdzie korekta gniazda -a to już bardzo dużo. Reszta to kosmetyka. Nowy lakier, nowa podstrunnica, szlif szyjki i gitarka gra:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Archtop 55lat

Post autor: Jan » 2018-03-02, 11:15

Na pewno podstrunnica nadaje się na śmietnik ale gryf będzie do korekty (wygięty)- pręt lub wklejka z hebanu. Jak jest mocowany gryf dopiero dzisiaj sprawdzę. Po zeskrobaniu różnych mazideł będzie widoczny stan połączeń płyt z boczkami i spoin głównych płyty dolnej i górnej. Nie wiem jeszcze jakie grubości płyt powinna mieć taka gitara ale ta ma zadziwiająco donośny i wybrzmiewający dźwięk pomimo pancernych grubości. Progi są z mosiężnego płaskownika :-) Nastroić się nie da pomimo ustawienia menzury więc zakładam, że są źle nabite (i jeszcze płaskie - płaskownik), co nie ma znaczenia bo trzeba dać nową podstrunnicę. Żebrowanie i kerfing to na razie zagadka. Ale całkiem ciekawie wygląda szkoda, ze nie jestem w stanie dowiedzieć się nic na temat człowieka, który ja zbudował, wiem tylko, ze jakiś ojciec zbudował ją dla swojego syna co potwierdza wpis w środku gitary i zdjęcie w niej wklejone.
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Archtop 55lat

Post autor: popik10 » 2018-03-02, 14:59

Gryf na twoim miejscu to ja bym popełnił nowy. Skoro pudło ładnie wybrzmiewa to nie ma sensu go ruszać. Z reguły w tego typu konstrukcjach stosuje sie belkowanie krzyżowe.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Archtop 55lat

Post autor: PiotrCh » 2018-03-02, 15:14

Piotrze, gryf też się rozegrał przez te kilka dekad. Może lepiej odkleić podstrunnicę, zrobić wyrównanie powierzchni szyjki (szlif długim klockiem) i wmontować tam pręt napinający? Podstrunnica oczywiście nowa i porządne progi.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Archtop 55lat

Post autor: popik10 » 2018-03-02, 16:35

Być może. Wszystko zależy od faktycznego stanu. Pytanie jak krzywy gryf, i czy nadaje się do reaktywacji. Ale....
Niejednokrotnie już stwierdzono, że czasami lepiej zrobić od nowa niż reanimować stare.
Warunkiem -dobry materiał.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Archtop 55lat

Post autor: Jan » 2018-03-02, 19:20

A więc mogę już więcej powiedzieć o tym drewienku. Przód pełna płyta prawdopodobnie Świerk ale nie dam sobie nic za to uciąć trochę ciemny ten Świerk i bardzie mi na Sosnę wygląda. Tył pełna płyta plus cieniutki fornir orzechowy. Boczki Jesion fornirowany mahoniem. Binding klon, kerfing Jesion. Popatrzcie koledzy na dechę od środka i powiedzcie Świerk czy Sosna?? Belkowanie jak widać przód- brak, tył płaska listwa Klonowa? Podstrunnice posiadam ale ze względu na małe wykrzywienie gryfu zrobię dwie wklejki listewek z jesionu i zeszlifuje na prosto. Zeskrobię bardzo gruby stary pokost i położę politurę dla sportu i nauki jak to się robi. Nowy binding, mostek i mocowanie strun. Gitara nie przedstawia praktycznie żadnej wartości. Ale do treningu jak znalazł.
Czy powinienem dołożyć jakieś belkowanie?
Załączniki
zdj8.jpg
git5.jpg
boczek6.jpg
przod9.jpg
podstr9.jpg
podstr10.jpg
zdj7.jpg
ef.jpg
tyl1.jpg
tyl2.jpg
przod1.jpg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Archtop 55lat

Post autor: PiotrCh » 2018-03-03, 10:53

Janek - gitara od środka wygląda strasznie. Jak się zdecydujesz na reanimację to nie raz jeszcze będziesz żałował tej decyzji:( Nie mam pewności czy to jest lite drewno na pleckach, trzeba spojrzeć na przekrój poprzeczny płyty od krawędzi albo od efa. Na pleckach wyłonił się od środka flader (na jednej połowie) - od zewnątrz jest niewidoczny. Raczej to laminat. Szlifowanie laminatu to ryzyko przetarć forniru/obłogu.
Usłojenie płyty górnej jest wątpliwej jakości, sprawdź też czy nie jest to laminat z obłogów. Warto się zastanowić czy brnąć w tę robotę zwłaszcza, że ukulele czeka:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Archtop 55lat

Post autor: Jan » 2018-03-03, 15:11

Płyta górna i dolna są z pełnego drewna, dół i boki laminowane cieniutkim fornirem.Gryf Bukowy. Nakład pracy jak koledzy piszą nieadekwatny do jakosci drewna. Odkładam do komórki na rozpałkę. Ukulele powróci do łask jak dojdzie do mnie grzałka. Tego czasu nie marnowałem Piotrze "naumiałem" się nowej profesji.😀
Załączniki
gryf.jpg
gorna1.jpg
gorna2.jpg
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ