Polerka do lakieru

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Polerka do lakieru

Post autor: poco » 2018-07-25, 07:41

Swojego czasu oferowałem tanie tarcze polerskie, na bazie których można było zrobić super polerkę. I stało się, czyli zakończyłem budowę swojej.
Materiały : wałek fi 25 z prowadnicy liniowej, silnik 3 kW (380V) 950/min., tarcze polerskie fi 400 6 szt. (po 3 w pakiecie), wyłącznik , wtyczka 16A, koła pasowe wielorowkowe od jakichś samochodów, używany pas wielorowkowy 6PK od samochodu (odpad przy wymianie rozrządu), 6 mb profil stalowy 20x 40,profil 40x60 0,6 m, oprawy łożyskowe UCP 205 szt. 4 - podparcie wału 4-punktowe. To tak z grubsza, bo innych normaliów nie wyszczególniam. No i własny czas.
Tarcze polerskie oprawiłem (mają duży , okuty otwór centralny, bo są do polerek wałowych) w drewno i centralny zabierak stalowy (rodzaj sprzęgła kłowego, aby uniknąć kosztów innego rodzaju mocowania), wyważyłem statycznie używając ciężarków od kół samochodowych.
Nie będę opisywał wszystkich czynności step by step, bo to wynika z oglądu całości.
Uruchomiłem, pracuje bez drgań.
Teraz tylko pastę polerską muszę zanabyć , bo mam trochę do polerowania, no i tym samym nabrać wprawy w użytkowaniu.
Fotorelacja poniżej, a w razie pytań o szczegóły, to odpowiem w innym poście.
Zapomniałem dopisać, że ciężkie jak cholera - i dobrze !
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
inne tematy 001.jpg
inne tematy 002.jpg
inne tematy 003.jpg
inne tematy 004.jpg
inne tematy 012.jpg
via vita curva est
popik10

Re: Polerka do lakieru

Post autor: popik10 » 2018-07-25, 13:22

Patent z podprowadzeniem łożysk pod tarcze mi sie podoba.
Mocno niweluje drgania.
Brawo Ty ;)
Nagraj filmiki pokaż jak działa. Bardzom ciekawy.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Polerka do lakieru

Post autor: molu » 2018-07-26, 09:04

Kij ma dwa końce - duże oddalenie kół od maszyny zmniejsza ryzyko uszkodzenia polerowanego elementu, ale niestety wychodzą niedokładności wyważenia, itp. I trzeba na prawdę porządnego zamocowania całości do konkretnej podstawy żeby nie trzęsło.
Rysiek - ja kupowałem pasty Menzerna u przedstawiciela. Jak byś chciał to po powrocie z wakacji mogę dać Ci konkretne namiary.


T.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Polerka do lakieru

Post autor: poco » 2018-07-26, 14:51

Ok. Skorzystam.
Mam tu na oku taniego "dostawcę' pasty polerskiej, czyli gościa, od którego mam te tarcze. Co to jest, nie wiem, ale skoro onegdaj polerowano nią lakiery, to mam nadzieje, że nie umoczę. Podobno jest w "sztyfcie", zielona.
Co to oznacza, to dopiero trzeba się będzie przekonać "na pniu", ale niska cena (może za darmo!), może być haczykiem. Byle nie udławić się.
Jest tu u mnie producentów mebli i wytwórców lakierowanych detali, że pewnie da się coś wyczaić, a i nie bez znaczenia będzie wymiana doświadczeń (raczej uzyskanie darmowej lekcji od fachowca).
Pytanie moje jest do Was z serii, czym "obciągnąć" (bez podtekstów!) czoło tych tarcz, bo brzeszczot piły nie za bardzo daje radę.
Muszę jeszcze pomyśleć o osłonach przeciw rozbryzgowych (na celowniku jest para misek-miednic z tworzywa lub tłoczone z nierdzewki. Po prostu są tanie i nie opłaca się wyważać otwartych drzwi.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Polerka do lakieru

Post autor: molu » 2018-07-26, 17:28

Ja równałem (lub jak kto woli, obciągałem) tarczę brzeszczotem, przykręconym do kawałka klocka. Coś takiego

Obrazek.

Po całej akcji w pomieszczeniu padał bawełniany śnieg :)

T.
byrontar
Posty: 2
Rejestracja: 2019-04-30, 21:13
Lokalizacja: Norway
Kontakt:

Polerka do lakieru

Post autor: byrontar » 2019-05-13, 02:34

chcialbym sie zapytac jaka jest roznica pomiedzy szlifierka mimosrodowa, a polerka do lakieru? Czy np. polerke do lakieru mozna rowniez zastosowac do matowienia starego lakieru samochodowego, a szlifierke mimosrodowa do polerowania lakieru? Chcialbym miec jakies jedno uniwersalne narzedzie do tych celow.
popik10

Re: Polerka do lakieru

Post autor: popik10 » 2019-05-13, 05:24

Polerka służy do polerowania, a szlifierka do szlifowania. Taka różnica. Polerowanie to zupełnie rozbieżny proces do szlifowania. Poczytasz o obu to zrozumiesz. Nie da się tych maszyn alternatywnie użyć.
Awatar użytkownika
ovation
Posty: 113
Rejestracja: 2010-05-21, 16:29
Kontakt:

Re: Polerka do lakieru

Post autor: ovation » 2020-03-20, 19:20

Witam wszystkich

1. Poszukuję własnie takiej polerki jak w temacie ... Czy była by możliwość wrzucenia linka gdzie molbym w PL kupic takie narzędzie ?
2. Jak to wygląda z nagrzewaniem się lakieru podczas polerowania?

3. Jakich past używacie do takiego urządzenia ?

Obrazek
popik10

Re: Polerka do lakieru

Post autor: popik10 » 2020-03-20, 23:18

U nas to chyba najłatwiej zrobić. Z kupowaniem w kraju małe szanse (chodzi o dobrą cenę)
Albo komuś zlecić. Tak chyba najłatwiej.

https://eurometal.com.pl/maszyny-do-pol ... wania.html
i maleństwa
https://jptech-maszyny.pl/pl/p/Optimum- ... JmEALw_wcB
ODPOWIEDZ