Pytanie o przekrój drewna

Tutaj trafiaję tematy i posty obrazujęce wszelkie błędy i nieprawidłowe działania.

Moderator: poco

Grzegorz404
Posty: 2
Rejestracja: 2023-05-13, 20:51

Pytanie o przekrój drewna

Nieprzeczytany post autor: Grzegorz404 »

Pierwszy post więc proszę wybaczyę błędy :-D
Zgłębiam już trochę ten temat i zamierzam spróbowaę zrobię swoje pierwsze skrzypce. Mam pytanie odnołnie przekroju drewna. Powinno się używaę drewna jak na pierwszy rysunku, ale jakie będę konsekwencje użycia "normalnego"? Jak pisałem jest to pierwsza próba i łrednio widzę kupowaę te drewno za ok. 100 zl, ponieważ mogę wszystko popsuę. Jełli mimo wszystko powinienem uczyę się włałciwym drewnie prosiłbym o namiary na sprzedawcę z trochę tałszym drewnem.
Dziękuję i Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4627
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pytanie o przekrój drewna

Nieprzeczytany post autor: poco »

Drewno na smyczki i archtopy pozyskuje się z pni ciętych w klin - od obwodu do łrodka. W ten sposób uzyskasz drewno o przekroju takim, jak na pierwszym Twoim rysunku, czyli słoje przyrostu rocznego prostopadłe do płaszczyzny. Trzeba używaę drewna włałciwego, albowiem od niego zależy sposób obróbki i narzędzia. Drewno w setach możesz kupię u Paweł Salamon tel. 606 254 606 lub 668 055 770. Powołaj się na forum.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: RacibĂłrz

Re: Pytanie o przekrój drewna

Nieprzeczytany post autor: Jan »

Stanowczo drewno powinno byc ciete w klin. Jezeli nie chcesz wydawac na poczatek wielkich pieniedzy to mozesz pozyskac drewno z rozbiorek starych domow i wyciac wlasciwe kliny. Podpowiem tobie ze 100 zl to są grosze jezeli chodzi o koszt materialu ale nie mnie oceniac zasobnosc portfela kogokolwiek. Mimo wszystko zachecam do kupna drewna lutniczego gdyż w momencie jak powstanie instrument a bedziesz mial byle jakie drewno to moze troche zniechęcajęco podzialac wynik prac.
Pozdrawiam Janek
Bogdan C.
Posty: 20
Rejestracja: 2023-02-12, 10:16

Re: Pytanie o przekrój drewna

Nieprzeczytany post autor: Bogdan C. »

Trochę póęšłno zwróciłem uwagę na ten post , ale dodam swoje "trzy grosze", Drewno jest materiałem anizotropowym, co oznacza,że wykazuje różne włałciwołci w zależnołci od kierunku : wzdłuż włókien, w kierunku promieniowym, czyli od obwodu kłody do rdzenia i w kierunku stycznym do słojów rocznych, Dotyczy to też zmian kształtu pod wpływem wilgoci - najmocniej podczas wysychania spaczy się deska o stycznym układzie słojów, najmniej odkształci sie taka z układem słojów prostopadłym do jej powierzchni, czyli pochodzęca z przetarcia promieniowego. Naukowo to opisuje prof, F. Krzysik - załęczam link i zwracam uwagę na ryc, 13 na kołcu publikacji
Bogdan C.

file:///C:/Users/bogda/Downloads/Ochrona_Zabytkow-r1961-t14-n1_2_(52_53)-s50-65.pdf
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: RacibĂłrz

Re: Pytanie o przekrój drewna

Nieprzeczytany post autor: Jan »

Drewno lutnicze oznacza miedzy innymi wlasciwy czas pozyskania drewna (zima kiedy nie ma soków) i włałciwe sezonowanie i suszenie. Więc chcęc mieę pewnołę, że drewno jest poddane wlasciwym zabiegom przed przystapieniem do budowy lepiej jest kupic nawet najtałsze drewno ale okrełlane mianem lutnicze. Korzystajac ze aklepów specjalistycznych lub kupujac u lutnika masz pewnosc, że masz drewno o optymalnych parametrach. Dodatkowo kupujęc drewno lutnicze nie musisz juz martwic się o paczenie drewna gdyz bylo ono sezonowane i suszone w optymalnych warunkach. Oczywiscie kupuje sie drewno odpowiednio wczesniej przed budowę instrumentu i skaduje conajmniej kilka tygodni w warsztacie w ktorym bedzie obrabiane. Ja trzymam drewno kilka miesiecy lub lat zanim zacznę je używaę i obrabiaę.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ