Pierwszy Projekt

Tutaj trafiają tematy i posty obrazujące wszelkie błędy i nieprawidłowe działania.

Moderator: poco

mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-10-04, 23:18

Witam, od dłuższego czasu mam cel żeby zrobić od "a" do "z" własną gitarę, jednak z braku doświadczenia postanowiłem że zacznę od stworzenia samego korpusu i zakupienia reszty części łącznie z gryfem już gotowych. Traktuję to jako nauka i pierwsze doświadczenie. Sporo już wyczytałem na forum ale postanowiłem że stworzę nowy wątek żeby nie tylko dowiedzieć się co i jak, ale też w miarę na bieżąco relacjonować moje zmagania (co pewnie zajmie dość dużo czasu) i w razie czego szybko korygować błędy.
Dobra do rzeczy... Jako że jestem basistą chcę zbudować bas, rzecz jasna jak pisałem wyżej, projekt ma służyć głównie zbieraniu doświadczenia więc nie spodziewam się rewelacji ale było by miło gdyby gitara co najmniej znośnie grała. Upatrzyłem sb drewno (http://olx.pl/oferta/drewno-na-korpus-d ... 14f9c063f9 ). Korpus chcę zrobić wg. własnego projektu (ciężko opisać kształt, coś jak by mocno zaokrąglony i subtelniejszy strat ale też nie do końca, niestety jeszcze nie przelałem swojej wizji na papier), przetworniki: P/H, elektronika pasywna. Takie są początkowe założenia.
Teraz pytanie do Was: Na co zwracać uwagę na samym początku, o czym pamiętać, czego nie robić, no i oczywiście czy są jakieś zastrzeżenia? ;-)
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: poco » 2015-10-05, 10:12

Drewno, widać ze zdjęć klejone z niezbyt szerokich desek. Nie widać czół klejenia i trudno ocenić, czy nie pokrzywi się deska na skutek złego dobrania kierunków ułożenia włókien.
Wg mnie , widoczna na zdjęciu deska nadaje się tylko na lakierowanie kolorem kryjącym. Słaby rysunek, aby eksponować naturalne drewno.
Jeżeli możesz uzyskać od sprzedawcy informację n/t wilgotności , a potem samemu sprawdzić po otrzymaniu, to było by cacy. To pozwala na ustalenie dalszego postępowania z materiałem. Długie przechowywanie w stanie sklejonym i nie zabezpieczone przed naturalnym dla drewna pochłanianiem i oddawaniem wilgoci spowodować może zmiany geometrii deski, a jeżeli jest wykonana"na gotowo" uniemożliwi dalszą obróbkę korygującą. To jest ogłoszenie kogoś, kogo nie znamy z tego, czy zna się na tym co oferuje, czy tylko robi kasę, bo może.
Koledzy już pisali tu na forum, że zakup w firmie zaopatrzenia lutników jest wprawdzie droższy, ale pewniejszy. Oni gwarantują jakość i ponoszą skutki złych decyzji za swoje, nie klienta pieniądze.
Jeszcze jedno, a mianowicie, nie wiadomo , czy sklejona deska jest z drewna tego samego drzewa, czy z różnych. To jest ważne.
Zrobiłeś sobie plan realizacyjny z rozpisaniem partytury na skrzypce i orkiestrę?
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: ludi » 2015-10-05, 10:33

Przy okazji, wygląda na to, że same deski są klejone vicolem. O ile, w pudłach jest ważny dobór kleju (kostny), to nie wiem, jak to wygląda w elektrycznych wiosłach. Koledzy?

Przy okazji, u Pana Sękowskiego w ofercie na allegro pojawiły się formatki (http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=40810989) - fakt, trochę droższe, ale masz lity kawałek drewna i od pewnego źródła.
Pozdrawiam
Patryk
popik10

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: popik10 » 2015-10-05, 13:32

To nie wygląda na Vikol tylko regularny stolarski mocznik
(tak dla uściślenia)
A deski takie se, w składzie drewna za 3-metrową dechę (olcha) szeroką na czterdzieści parę cm płaci się koło 150zł. Pojechać, kupić, pociąć, resztę sprzedać jeszcze się zarobi.
P
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2015-10-05, 13:35

regularny stolarski mocznik

:D brzmi "zachęcająco", powinien w opisie aukcji to zapodać :D:D
pozdrowienia
Piotr
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-10-05, 18:34

Mam jeszcze takie pytanko, odnośnie wyważenia gitary. Chciałem aby korpus gitary miał "rogi" takiej samej długości (albo jak najbardziej zbliżonej) i kształtu, pytanie teraz brzmi czy jest to możliwe jeśli gitara ma nie padać na główkę? Jak by cały problem wziąć na logikę to w takim przypadku można zrobić je nieco dłuższe, aby zaczep paska był bliżej główki ale co za dużo to niezdrowo, więc czy jest na to jakaś zasada czy ew istnieje coś takiego jak jakieś ciężarki do wyważania gitary w razie gdyby leciała na główkę, czy ogólnie jak Wy radzicie sb z tym problemem, robiąc własne projekty nie naśladujące istniejących gitar?
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: poco » 2015-10-06, 08:57

Rozwiązaniem jest fizyka i położenie środka ciężkości, czyli masa właściwa użytych gatunków drewna, osprzętu itd. Te elementy decydują czy kształt da się tak podeprzeć, żeby był w równowadze lub gibał w określonym kierunku.
Zawsze jest coś, za coś.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-10-06, 12:15

W fazie projektowania nie jestem w stanie przewidzieć co ile bd ważyć, szczególnie że nie jestem jeszcze pewien drewna na korpus. Chyba że są na to jakieś sposoby. Jeśli nie to pozostaje chyba robienie "na oko" i ew. poprawki w trakcie pracy.
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2015-10-06, 12:49

Ryszard dobrze napisał - trzeba wrócić do lekcji fizyki (pewnie dawno było i nie prawda). Wyprowadzić sobie trzeba równanie równowagi - w tym przypadku równowagi momentów i na koniec podstawiać sobie ciężar właściwy różnych gatunków drewna i analizować. Równanie momentów jest bardzo proste, tylko trzeba określić środki masy po obu stronach podparcia, którym jest z kolei środek tej części paska, która przylega do pleców;)

Drugi etap jest trudniejszy, bo w zależności od tarcia pomiędzy paskiem i koszulą oraz pomiędzy koszulą a skórą pleców gitara będzie inaczej wędrować zgodnie z różnicą momentów główka-korpus;)

To tak trochę żartem i trochę serio:) Chciałeś na logikę przecież:)

Nie ma na oko. Drewno ma swój ciężar właściwy i bez znajomości pewnych liczb niczego nie przewidzisz. Musisz ustalić przynajmniej gatunki drewna i znaleźć w literaturze parametry. Inaczej teoretycznie sprawy nie rozwiążesz bo drewno lipy nie waży tyle samo akacji przy tej samej objętości o czym wszyscy dobrze wiemy;)

Proponuję szacowanie przez doświadczenia.
Ten temat można analizować na 100000 sposobów. Jeden z nich to skleć deskę przeznaczoną na korpus z deską na gryf, dopnij pasek, doklej osprzęt taśmą klejącą tam gdzie będzie docelowo i zobacz czy są duże dysproporcje w masach po obu stronach szyi ;) Jak jest duża dysproporcja to szacuj dalej i przemyśl wpływ kolejnych procesów obróbki (frezowanie kształtu), czy podziała na korzyść czy na niekorzyść, jeśli to drugie to myśl o zmianach kształtu, drewna..jakkolwiek. Trzeba trochę pogłówkować i na pewno się uda.

Wszystko co napisałem to gdybanie i filozofowanie - w instrumentach, które robię problem ten nie występuje:)
pozdrowienia
Piotr
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-23, 13:48

Po czasie na rozważania i refleksje, zgłaszam się do was z zestawem nowych pytań. No więc tak: zarówno korpus jak i gryf (kupny) chcę potraktować bejcą wodną, teraz pytanie brzmi czy jest dopuszczalne bejcowanie podstrunnicy klonowej i jaki miało by to wpływ, jeśli nie wodna to może jakaś inna by się nadawała? Przetworniki chcę "zabudować" cienkimi listewkami klonowymi, czy całkowite przykrycie magnesów ma duży wpływ, czy lepiej wywiercić otwory na magnesy? I jeszcze pytanie odnośnie samych przetworników. Czy w warunkach domowych jestem w stanie zrobić samemu przetworniki czy nie ma sensu sie w to bawić?
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2015-11-23, 14:00

1) jeśli będziesz lakierował podstrunnicę po bejcowaniu - to maluj jeśli chcesz, jeśli nie - to nie bo paluchy sie będą brudzić;)
2) możesz obudować listewkami - bez strat
3) możesz nawinąć samemu cewki ale czy warto? Nie warto - są ludzie, którzy to zrobią lepiej i szybciej i taniej - bo mają już zainwestowane w technologię i wiedzę
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: molu » 2015-11-23, 14:08

Jest dopuszczalne bejcowanie podstrunnicy. A jaki wpływ? No inny kolor :)
Coś musisz później i tak narzucić na podstrunnicę - np lakier, olej.
Da się przetworniki w domu. Masa opisów w necie, poszukaj. Czy jest sens? Twoja decyzja... trzeba kupić to i owo, zrobić też jakieś pomoce. Pewnie, że prościej kupić. Ale nie ma takiej satysfakcji.

T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2015-11-23, 14:13

Ja to widze tak - jak coś samemu robić (np. nawijać cewki) to wówczas gdy się ma oryginalną koncepcję - project. Nawijać żeby nawijać - to hmm tego ten :) Może I przyjemnie;)
Bejcowana podstrunnica pociągnięta olejem - paluchy będą brudne.
pozdrowienia
Piotr
mgmati10
Posty: 33
Rejestracja: 2015-09-17, 00:01
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: mgmati10 » 2015-11-23, 14:14

W takim razie trzeba będzie polakierować podstrunnice, bo zależy mi na danym efekcie tylko raczej preferował bym delikatny mat, jaki lakier się najlepiej nadaje na malowanie podstrunnicy biorąc pod uwagę raczej matowy efekt?
Wiem że jakościowo przetwornik "domowy" bd gorszy ale biorąc pod uwagę to że jest to mój pierwszy projekt raczej nie spodziewam się nie wiadomo czego, w razie gdyby okazało się to kompletną porażką zawsze można kupić wtedy, a jak napisał wyżej Molu satysfakcja, tylko czy może jest tu ktoś kto się tym bawił i wie mniej więcej co i jak?
"Strzeżcie się rozczarowań, bo pozory mylą. Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy."
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy Projekt

Post autor: PiotrCh » 2015-11-23, 14:24

Lakiery typowe to nitro lub poliuretan. Połysk zależy od właściwości lakieru i od procesu polerowania.
Nie nawijaj cewek bo nigdy nie zrobisz tego basu. Przy gitarze jest prcacy wystarczającąco dużo więc radość z radełkowania gałek można zostawić... producentowi gałek? Wybierz typ przetworników i zrób pod nie gitarę (pod wymiary). Jak gitara zagra ci tak jak sobie tego życzysz - to kup takie właśnie pikapy albo takie właśnie nawiń. Nie dołączaj do grona forumowiczów co mając wielkie plany budowy gitary od A do Z - zakończyli na planach (nie mylić z projektem).
pozdrowienia
Piotr
Zablokowany