Co to za drewno

Jeżeli masz problem z rozpoznaniem instrumentu to tu jest odpowiedni dział.

Moderator: Jan

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Co to za drewno

Post autor: poco » 2020-10-14, 21:58

Czytam, szukam, patrzę na to, co robi się z instrumentami dla czegoś tam i za cholerę nie czaję, po co!? :shock: Instrument ma służyć do grania, czy jeszcze inną funkcję ma pełnić? To, jaką estymą darzą muzycy swoje instrumenty, niech świadczy ten przykład https://www.youtube.com/watch?v=uhQuJTc5yFY, ale tu pobudki są zupełnie inne. Ta gitara jeszcze brzmi, podobno. Podobno, bo jeżeli tak, to wszystkie teorie na temat płyty wierzchniej do wc należało by włożyć.
Olej, lakier, sroty- groty, a gdzie jest miejsce na muzykę !? Ten instrument będzie lepiej grał? Sam? Wątpię. Ciekawe, czy muzycy filharmonicy tak "postarzają"instrumenty.
Zabiegi kosmetyczne polegające na usuwaniu potu i brudu, tudzież zabezpieczenie przed nimi, polepszające jednocześnie komfort gry trawię, ale nic poza tym. Wiem, wiem, że o gustach się nie dyskutuje, że jestem za stary, że, że , że....
Nie widziałem, żeby rzeczywiście uznani muzycy grali na takich "śmieciowo" wyglądających instrumentach - Willi jest wyjątkiem, no i Tommy Emanuel też gra na gitarze bardzo zniszczonej, ale z innego powodu niż wygląd - ona brzmi!
Ech.... :-?
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
lukkow
Posty: 23
Rejestracja: 2020-10-10, 01:39

Re: Co to za drewno

Post autor: lukkow » 2020-10-14, 22:29

No tak, tyle tylko że ja już wziąłem takie wiosło, teraz tylko dopieszczam pozatym jak pisałem te wiosło ma dożywocie . Sustain przyzwoity, z dechy gada jak dzikie. W drugiej gitarze bym tego nie zrobił, tam mnie każda ryska boli
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co to za drewno

Post autor: PiotrCh » 2020-10-14, 23:48

:shock: :shock: Ryszard co ty opowiadasz za herezje ? :shock: :shock:
Zamknij oczy i zatkaj nos, a nie odróżnisz kukurydzy od groszku ;) Muzyka jest tak bardzo sprzężona z pozostałymi zmysłami (poza słuchem), że ciężko jest to przecenić w jakikolwiek sposób. Pogadaj z muzykami jak ważnym elementem dla nich jest aspekt wizualny, kontekst kulturowo historyczny związany z instrumentem itp. Instrument inspiruje muzyka do grania i ciężko jest mi myśleć, że strona wizualna może być tutaj zdyskredytowana :shock: :shock: Nikt nie mówi, że brzmienie się nie liczy, ale czy aby tylko? A nawet jeśli tylko - to są czynniki podbijające tę jakość. Ja uwielbiam wygląd fenderów w stanie jak po Wielkiej Pardubickiej - to jest coś co mnie inspiruje i w efekcie synergii różnych bodźców (ze wszystkich zmysłów i umysłu) oczekuję wartości dodanej, która objawi się lepszą muzyką :)

Stary jesteś - to fakt, ale że się starzejesz ???? W to nie uwierzę :lol:
pozdrowienia
Piotr
lukkow
Posty: 23
Rejestracja: 2020-10-10, 01:39

Re: Co to za drewno

Post autor: lukkow » 2020-10-15, 01:19

PiotrCh wiesz moze czym jest spodowowane że tył gitary lepiej chłonie barwnik od przodu ? Do gołego drewna wszędzie zrobione.
popik10

Re: Co to za drewno

Post autor: popik10 » 2020-10-15, 05:21

Oj, temat już dawno zszedł na pobocze.
Może by go wydzielić?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Co to za drewno

Post autor: poco » 2020-10-15, 06:56

PiotrzeCh. Dlatego też napisałem w obronie własnej :-D , że o gustach się nie dyskutuje. :-> Co do korelacji zmysłów, to jest oczywiste, ale czy gitarzysta tworzy piękne solówki wq..wiając się na wygląd gitary, czy jarając się jej uszkodzeniami, które mają swoją historię? Ile detali gitary widzi słuchacz patrząc na scenę? Rozmowy w tej kwestii, to jak o wyższości świąt..... Temat na osobny panel. Tutaj jak i gdzie indziej się go nie rozkmini. :-D Zresztą, byli byśmy chyba jedynymi na świecie. :-?
Film o Frankensteinie też zrobiono w określonym celu ......
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co to za drewno

Post autor: PiotrCh » 2020-10-15, 07:11

Dla mnie temat jest tak oczywisty, że aż dziw, że musimy o tym gadać:) Oczywiście, że nie rozmawiamy tutaj o gustach w sensie nikt nikogo nie krytykuje, że jednemu się podoba czarna gitara z czaszką, a innemu biała z Floydem, a trzeciemu w wersji natural. Co komu do tego co się komu podoba. Ale żeby dyskutować o tym, że ważne jest to aby się gitara podobała bo to inspiruje do grania i to do lepszego grania? Przecież to oczywiste :) Jeśli ktoś chce deklasować instrument czy twórcę za relikowanie, to może też równie dobrze zdeklasować go za polerowanie na wysoki połysk ;) Jakie to ma znaczenie? Ma się podobać, żeby się chciało grać i żeby grało się lepiej, częściej, z większą radochą :)

lukkow, nie wiem czemu tak się stało. Drewno jest generalnie bardzo zróżnicowane, ma przyrostu ale i kierunki włókien. Im więcej przeciętych włókien tym mocniej to czym się je smaruje, psika. Ale co dokładnie zadziałało w Twojej gitarze - who knows :)
pozdrowienia
Piotr
lukkow
Posty: 23
Rejestracja: 2020-10-10, 01:39

Re: Co to za drewno

Post autor: lukkow » 2020-10-25, 00:46

Dziękuje za pomoc. Gitara ma sie dobrze zrobiłem szlif progów, scaloping podstrunnicy. Może ktoś mi podać wymiary org strata ? Chodzi o wysokość kieszeni gryfu, i samego gryfu w kieszeni ?
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Co to za drewno

Post autor: informatkot » 2020-10-25, 07:21

viewtopic.php?f=16&t=4740&start=15#p47195
Z planu dostępnego na forum. Choć ostatnio wybrałem głębiej kieszeń - bo gryf był wyższy niż fender założył.
Życzę miłego dnia
Rafał
ODPOWIEDZ