Harfa Celtycka - budowa

Dyskusje na temat instrumentów nie mieszczących się w innych kategoriach.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1021
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Harfa Celtycka - budowa

Post autor: Waldzither9 » 2020-03-31, 11:05

Zaprezentowany przez niemiecką telewizję reportaż o cyklu budowy harfy celtyckiej , pokazujący krok po kroku jak powstaje harfa, z jakiego drewna, jakie użyto narzędzia , etc Pominięte zostało tylko to jak wygląda proces bardzo dokładnego sklejenia-spasowania listew wchodzących w skład pudła rezonansowego, oraz jak do pudła doklejana jest płyta rezonansowa, tajemnicą zostało to jakie kleje użyto do klejenia listew a także do sklejenia pudła z płytą rezonansową.
https://www.youtube.com/watch?v=wHv8dCMtLEE
W internecie są inne źródła przybliżające proces budowy harfy, i można z nich wyczytać, że listwy w pudle rezonansowym po precyzyjnym dopasowaniu klejone są klejem epoksydowym ale bez wskazania którym,(nie potrafię zweryfikować tej informacji), jaki klej zastosowano do połączenia pudła rezonansowego z płytą rezonansową, tego nie znalazłem. Sama płyta rezonansowa powstaje ze sklejenia świerkowych kawałków przy użyciu kleju rybiego. Przebieg słoi w płycie nie jest wzdłuż pudła ale w poprzek, a to z powodu sił, które inaczej spowodowałyby zniszczenie płyty (proszę poprawić jeśli jest inaczej).
https://www.wikihow.com/Make-a-Harp
€€€€€€€€€€€€€€€€€€€
Niestety inny film tego autora jest już niedostępny, to samo może kiedyś przytrafić się temu filmowi również.
§§§§§§§§§§§§§§§
Kilka przydatnych porad po niemiecku dotyczących tematu "harfa" znajdziemy tutaj
https://musiksaitenrechner.de/grundlage ... waage.html
przy pomocy np takiej wagi https://allegro.pl/oferta/waga-hakowa-r ... 8462517699
mierzymy w połowie menzury siłę potrzebną na odchylenie struny do struny sąsiedniej, mierzymy suwmiarką dystans od struny do następnej i ze wzoru wyliczamy naprężenie w kG
Naprężenie w kG= (siła użyta na odchylenie w kG, czyli odczyt wskaźnika x menzura w mm) / ( 4 x dystans do kolejnej struny w mm)
Metoda ta pozwala na zgrubne wyliczenie naprężenia starej struny aby mieć pojęcie o jej parametrach przy zakupie nowej/zastępczej.
Uwaga metody osobiście nie testowałem, istnieje potencjalne ryzyko zerwania struny.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ