lattice bracing
Moderator: poco
lattice bracing
Mam pytanie do Szanownych Kolegów: czy ktoś przetestował kratowe zbrojenie płyty rezonansowej klasyka i mógłby podzielić się doświadczeniami ? Rozwiązań jest jak wiadomo wiele więc i pytań. Np. czy poza świerkiem można użyć innego gatunku na to belkowanie ? Pomijam włókno węglowe i balsę. Jaka forma kraty = kwadratowa, romboidalna ? Wymiary i profile belek ? Ilość i rozłożenie belek - równomierne, a może miejscowo zagęszczone ? Wiem oczywiście, że można sobie kupić gotowy plan budowy, lecz tych też jest wiele, więc powyższe pytania są zasadne.
Bogdan C.
Bogdan C.
Re: lattice bracing
Witaj. Zbudowałem instrument o zbrojeniu kratownicowym i mowiąc wprost zakochałem się w jego brzmieniu. Z pewnościà będę kontynuował ten kierunek. Zbrojenie było romboidalne ze świerku ale możliwe są różne kombinacje zbrojenia np z włóknem węglowym. Generanie są to głośne instrumenty i to naprawdę słychać. Dla mnie świerk to podstawowy budulec jezeli chodzi o topy i zbrojenie.
Pozdrawiam Janek
Re: lattice bracing
Gratulacje. A czy mógłbyś podpowiedzieć grubość i rozstaw belek ? Top pewnie jest znacznie cieńszy niż te zbrojone wachlarzem, czyli ? Będę wdzięczny za te informacje.
Bogdan
Bogdan
Re: lattice bracing
Wiesz co ja robiłem belki 3x7mm ale mozesz dobrac sobie belki do rozstawu i wzoru belkowania. Ja prawde mowiac robilem to w oparciu o analizę różnych typów belkowań. To byl eksperyment ale belkowanie topu już trzy lata ma i nic sie nie dzieje więc przyjmuję, że dobrałem do mojego wzoru właściwe proporcje belek. Top kleiłem na wklęsłej solerze nadajac minimalne sprzężenie topowi.
Pozdrawiam Janek
Re: lattice bracing
dzięki a informację. Jeszcze będę drążył temat zanim coś zacznę.
pozdr
Bogdan
pozdr
Bogdan
Re: lattice bracing
No słusznie. Warto pooglądać różne konstrukcje tego typu przed przystąpieniem do pracy. Mam nadzieję, że będziesz relacjonował postępy?
Pozdrawiam Janek