Wasylu. Suszenie drewna jest przede wszystkim procesem długotrwałym. Można by tak kolokwialnie podzielię go na takie dwa etapy, ale nie koniecznie. Pierwszy zwany czasami sezonowaniem, suszeniem naturalnym, czyli samoistnym, naturalnym pozbywaniem się wody pod wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Drewno wtedy przetarte, połupane pozostawione jest na działanie powietrza atmosferycznego ze wszystkimi jego elementami na zewnętrz. Może to trwaę nawet 20-30 lat i nie ma granicy, ale trzeba mieę łwiadomołę, że jego wilgotnołę będzie podlegała zmianom tak, jak i powietrze atmosferyczne. Warunkiem włałciwego procesu jest umożliwienie swobodnego przepływu powietrza dookoła suszonego elementu. Wadę takiego procesu jest dostęp do niego wszelkich drobnoustrojów i pasożytów, ale jest to najlepszy i niezastępiony sposób suszenia drewna. Nie powstaję wewnętrzne naprężenia, drewno schnie równomiernie, nie ma zamykania się porów, pękania "komórek" drewna i wieli innych szkodliwych zjawisk. Dla polepszenia komfortu stosuje się obecnie składowanie w pomieszczeniach zamkniętych, klimatyzowanych - przewiewnych

, gdzie ten proces jest bardziej kontrolowany. Z uwagi na długotrwałołę pomieszczenia magazynowe zajmuję często 2/3 powierzchni całych zakładów. Przyjmuje się np dla dębu, że wysuszenie 1 cm grubołci do poziomu tzw powietrzno-suche ok. 15-20% trwa rok. Drewno do celów produkcyjnych musi byę dosuszone i wtedy poddaje się go przyspieszonemu procesowi nagrzewania i poziom 6-8% osięga po upływie 3-4 tyg. zależnie od grubołci. To jest drugi etap.
Jest to proces złożony i prawidłowe jego przeprowadzenie wymaga na Dzieł dzisiejszy precyzyjnego sterowania atmosferę we wnętrzu komory suszarniczej. Do opisu potrzeba by było napisaę cały podręcznik.
Dla naszych celów wystarczy przechowanie drewna w warunkach nazwijmy to domowych, tj zapewnienie przewiewnołci i suchołci otoczenia w temperaturze umownie nazwijmy pokojowej. Pracownie mistrzowskie takie jak np. Palisandra same kontroluję suchołę materiału zakupionego ze składów lub kupuję materiał wysokiej jakołci z firm specjalistycznych - koszty, koszty, koszty.
Mali wytwórcy i amatorzy skazani sa na kupno drewna będęšłpowietrzno suchego, będęšłmokrego, będęšłsuszonego w sposób przemysłowy dla drewna produkcyjnego, nie na wyroby lutnicze.
Dlatego sami musimy sobie radzię z tym problemem.
Przedmowę walnęłem , jak księdz na kazaniu

. Oj tam, oj tam.
Twoje drewno możesz sezonowaę/dosuszaę w pomieszczeniu zamkniętym czyli strych, Twój pokój za łwiadomołcię, że będzie unosił się zapach, będzie zajmowaę miejsce i dlatego sam musisz wybraę miejsce. Powinno byę ułożone tak, żeby powietrze swobodnie wentylowało wszystkie płaszczyzny. Możesz pionowo/ na sztorc , na podkładce ażurowej; możesz na płask , na przekładkach (min. grubołę 10 mm). Kołce /czoła dla pewnołci zamaluj farbę emulsyjnę - takie zabezpieczenie przed pękaniem. Jeżeli będzie leżeę na płask, to co miesięc odwróę go o 180*(możliwołę wyginania). Od góry możesz położyę ciężki przedmiot np. worek piasku, ale pamiętaj o przewiewie.
Myłlę, że nie będziesz jeszcze w tym roku nic robił, więc drewno przechowaj sobie do przyszłego w ten sposób, że do stycznia niech leży na strychu, a potem wnieł go do pokoju w wyższę temperaturę - tylko nie przy grzejniku i niech sobie dosusza się spokojnie. MUSISZ zdobyę przyrzęd do kontroli wilgotnołci, inaczej Twoje zabiegi o kant będzie można potłuc. Pożycz, ukradnij, kup, nie ważne skęd.
Byę może trzeba będzie dosuszyę drewno przed samę "produkcję" do ok. 6%, ale dopiero wtedy, gdy będzie znana wilgotnołę będzie wiadomo , co czynię dalej. Przed tym nikt Ci nie udzieli żadnej sensownej odpowiedzi.
Także moje pisanie jest takie "na wyrost", dla wskazania pewnych procesów i działał. Jest to tylko w sumie dotknięcie bardzo złożonego procesu, który dla różnych gatunków drewna jest różny. Czasami drewno na instrument z najwyższej półki jest przechowywane w warunkach naturalnych 30-40 lat. To jest już miodzio!, ale cena!
Pozdrawiam, Ryszard
Tutaj link do informacji netowej
http://terazmedia.nazwa.pl/pparkiet/ind ... &Itemid=73