Politurowanie

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Politurowanie

Post autor: Tyrciusz » 2009-06-23, 14:38

Jako ze każdego lutnika meczy pytanie po wykonaniu wiosła ,,czym przykryć dechę,, postanowiłem założyć post w którym za pośrednictwem własnego doświadczenia udzielę wielu wskazówek dotyczących politurowania tzn lakierowania roztworem szelakowym :)


wyróżniamy 2 rodzaje klasycznego politurowania:
styl francuski- czyli wysoki połysk(ciężka praca)
styl angielski-mat o subtelnym i eleganckim wyglądzie jak można to zauważyć na klasycznych instrumentach lutniczych

Krotko o politurowaniu. Wszystkie lakiery które stosujemy np na bazie nitro są dobrymi lakierami ale wiadomo nie należny to na najwyższej półce :) każdy lakier jest osłona na długie lata samej wartości gitary czyli drewna :) z biegiem czasu lakier możne powodować popękania odpryski lub odparzenia politura na bazie szelaku jest osłoną która potrafi przetrwać setki lat mamy przykłady zabytkowych instrumentów które przetrwały nie jedne ręce :)
politura jest lakierem który nakłada się w bardzo cienkich warstwach kilkadziesiąt razy ale o sposobie później :) jest to rodzaj lakieru który produkują owady przetwarzając pokarm. taka powłoka na instrumencie to wspaniała ochrona chce podkreślić ze nie widać zarysowań pęknięć lakier nie odpryskuje poniewaz wchodzi w strukturę z drewnem a po uderzeniu spowoduje się wgniecenie lecz lakier nie odpryśnie co ważne ma on wpływ na brzmienie ponieważ jest lekki i nie tłumi drgań tak jak inne lakiery dlatego jest tak często stosowany.Dlatego profesjonalne instrumenty maja taka wartość miedzy innymi z wyniku zastosowania tego rodzaju lakieru podnosi on wartość instrumentu. Sam materiał do politurowania nie jest drogi lecz wymaga to bardzo dużego wysiłku i wkładu pracy czasem nawet miesiąc zanim skończy się ostatecznie pracę.

Jak w ogolę zacząć politurowanie
1 należny przygotować politurę (nie polecam niedoświadczonym ponieważ to żmudna praca i lepiej kupić gotowa) ale dla osób ciekawych trzeba zaopatrzyć się w spiritus najlepiej 96-98 % im mniej wody tym lepiej zanurzyć szelak w alkoholu i wstrząsać nim kilka krotnie w ciagu dnia.
przepisów jest dużo i formul na wytworzenie szelaku (chodzi mi o proporcje ) ale najczęściej stosowana jest politura 15% 8% i 30% w meblarstwie przyjmuje się stosunek 1:1 lub 1:3 czy;li nap 250 g szelaku i 750 g spirytusu(alkoholu odwodnionego) musi być szczelnie zamknięty i wstrząsany aż do całkowitego klarownego rozpuszczenia. potem filtrujemy szelak przez gazik w celu usunięcia zanieczyszczeń. to tyle jesli chodzi o formułę.
Awatar użytkownika
J
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-12, 17:01
Kontakt:

Post autor: J » 2009-07-28, 21:27

Tyrciusz mam kilka pytań.

1. Czy planujesz dalszy ciąg tematu?
2. Jak wiele warstw należy położyć aby uzyskać powierzchnię w odpowiednim stylu?
3. W jaki sposób i czym kładzie się politurę?
4. Jak przygotować powierzchnię pod tego typu powłokę?
5. Jaką gotową politurę byś polecił?
6. Czy ktoś bez żadnego doświadczenia jest w stanie wykończyć w miarę poprawnie powierzchnię i na jakie "pułapki" jest narażony?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-08-03, 03:25

Ok...
Tyrciusz jakos zniknal w mrokach nocy wiec kontynuacja tematu z jego strony moze nie nastapic. Mamy wakacje , wiec mozliwym jest jednak , ze lezy on gdzies na sloncu i popija piwo ...
Gdyby w nastepnych dwoch tygodniach sie nie pojawil , postaram sie wypelnic te luke i odpowiedziec na Twoje pytania. Temat zaczal Tyrciusz opracowywac fachowo wiec nie chce wlazic w jego prace......
Awatar użytkownika
J
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-12, 17:01
Kontakt:

Post autor: J » 2009-08-03, 14:14

A ja nie to będzie eksperyment, na podstawie wiedzy wyszperanej w necie.
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-08-04, 10:46

oki już jestem co prawda na plaży byłem ale piwa nie piłem :)

2.Przygotowanie powierzchni. Każda powierzchnia czy to politurowanie czy lakierowanie nitro wymaga odtłuszczenia i odpylenia(jeśli chodzi o odtłuszczenie wystarczy zwykły spirytus ) gdy jesteśmy pewni ze deska jest juz czysta możemy zacząć wstępne politurowanie.

3.POLITUROWANIE- pierwsza warstwę nakładamy szelakiem 8% a kończymy 15%. oczywiście można wykonać cała robotę 15% to już zależny od gustu :) efektu nie da sie rozróżnić na tak małych powierzchniach jak gitara.
potrzebne jest do wykonania dobrej pracy:
-politura
-tampon
-wata stalowa najlepiej 00000
-olejek lniany
-spirytus
-i najwięcej ... czasu :P

a)o politurze pisałem wiec przejdę dalej
b)tampon-środek możne być wykonany z waty lub tamponu ob taki jak stosują kobiety chodzi o to aby gromadził politurę podczas wykonywania pracy natomiast najważniejsza częścią jest wierzch najlepiej bawełniana tkanina. środek wkładamy w szmatkę i robimy z niej takka cebulkę.
c)wata-jest potrzeba na usuwania niedoskonałości lub ewentualnej warstwy politury
d)olejek lniany-jest potrzebny do tego aby tampon dobrze sie prowadził i nie przyklejał
e)spirytus-jest potrzebny do wytrawienia w końcowej fazie olejku
Awatar użytkownika
J
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-12, 17:01
Kontakt:

Post autor: J » 2009-08-04, 16:44

Hmmm.. Wyczytałem w necie że można też stosować tzw. włókninę (podobno łatwiej się stosuje niż watę stalową) lu ew. drobny papier ścierny. Nie mam doświadczenia, więc wolę się upewnić.

A co do waty to świetnie że można ją stosować bo jest łatwiej dostępna dla mnie niż pakuły bawełniane o których czytałem.

I jeszcze jedno, rozumiem że stosowanie oleju lnianego nie jest konieczne, tylko że wtedy cała praca potrwa dłużej ze względu na klejenie się tamponu, tak?

A czy do politurowania nie można stosować miękkiego pędzla?

Wiem że pytania może są naiwne ale nie chciałbym popełnić jakiegoś głupiego błędu
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-08-04, 18:03

Tyrciusz

co to znaczy końcowe wytrawianie??
i ile potrzeba tego olejku - kropla, dwie ??
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-08-04, 19:09

juz tłumacze sorki ze tak ale jestem w podroży i ciężko o dostęp do neta:)

politurowanie faza 1
-najpierw tampon nasącz dobrze politurą najlepiej polać go ale nie za mocno aby się z tamponu nie wyciskało za dużo ma on być wilgny(cały czas)
na samym początku bez olejku od 2 do 3 razy zwilżamy całą powierzchnie politurą pociągłymi ruchami czyli tak aby cały korpus był zapoliturowany mogą to być ruchy wzdłuż lub w poprzek słojów fazę początkową czyli warstwy nanosimy w odstępach od 2 do 4 godzin czyli
1 odczekać 30min
2 odczekać godzinę
3 odczekać 2 godz

drewno bowiem musi dobrze wpić zalać pory politurą w przeciwnym wypadku politura przy fazie końcowej nie będzie dobrze zlana z porami co możne doprowadzić do tzw przypalenia podczas polerowani czyli oderwania się lub przyklejenia politury do tamponu :)

zniechęceni!! :P to dopiero początek
(chce wtłoczyć ze np stolik po nitro kosztuje 300 zł po politurowaniu około 5 tys. ręczna praca tym bardziej artystyczna kosztuje a efekt niesłychany)

faza 2 (żmudna)
po zahartowaniu naszej dech przechodzimy do politurowania prawidłowego (politura 15%) możne być 18% ale to już z pewnym doświadczeniem:)

po odczekaniu kładziemy kolejne warstwy tym razem tampon nasączamy politurą i skraplamy olejkiem lnianym (najlepszy i ładnie pachnie) UWAGA nie powinno się wdychać oparów z politury bo możne się kręcić w głowie w końcu na alkoholu robione :P

przy każdorazowym nasączaniu politura czyli np 20 kropelek dajemy 1-2 krople olejku to prowadzi doskonale tampon i uniemożliwia przyklejenie się tamponu nałożonej warstwy.

co robić dalej- otóż tym razem nie prowadzimy tamponu podłużnie tylko wykonujemy ruchy ósemkowe lub spiralne lecz jeszcze powoli (jeszcze się namachacie poczujecie wtedy co przezywa polerka :P)

w ten sposób kładziemy oprócz tych 3-4 warstw kolejne 6 warstw
1- po 4 godz można politurować
2-odczekać około 10(ale nie koniecznie jeśli dłużnej nic się nie stanie ) ja pisze o czasie minimalnym do postępowania
3-12 godz
4-24 godz
5-2 dni
6-4dni


faza końcowa- no tu się namachacie. od tego czasu trzeba tampon nie możne się zatrzymywać ponieważ może to doprowadzić do przypalenia

tampon należny dobrze nasączyć politurą aby na dość dużo starczyła i zamiast 1 dać na spod cebulki około 5 kropelek olejku
szybki8mi ruchami owalnymi ósemkowymi i spiralnymi politurować cała powierzchnie .Przypominam ze nie można zatrzymywać i odrywać bezpośrednio tampony. Aby ściągnąć tampon trzeba szybkim ruchem po prostu przejechać po płaszczyźnie az do krawędzi oczywiście robi sie to gdy czujemy ze tampon ciężko idzie i trzeba zwilżyć go olejkiem
teraz ważne jest wcieranie olejek również sprawi ze widzimy w którym miejscu jest wykonana praca

zabieg powtarzamy 10 razy można używać małych tamponików w miejscach trudno dostępnych .
po wykonaniu politury jeśli stwierdzicie ze gitara nie ma tego efektu co zawsze używamy politury tak długo aż uznamy to za stosowne. po skończeniu i odczekaniu na związanie nadchodzi czas oczyszczenia
czysta bawełniana szmatką nasączoną spirytusem lub miękka chusteczka dla dzieci przecieramy całe pudło w celu wytrawienia olejku


tampon wymieniamy za każdym nowym politurowaniem tzn nakładaniu nowej warstwy.

1,2,3-po każdym nałożeniu czekamy 4 dni
4,5-5 dni
6-6 dni
78-tydzień
9-warstwa 10 dni
10-2 tygodnie

po wykonaniu politurowania można również użyć koła polerskiego oczywiście nasączonego środkiem polerskim bądź kremem polerskim
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-08-04, 19:13

odpowiedz dla Jędruli

pędzlem można malować meble ale o stężeniu 30% i wyższym politury gitary tym nie pomalujesz ponieważ powierzchnia jest za mała i nie rozprowadzisz politury równomiernie tu chodzi aby jej było jak najmniej i żeby ona wiązała bo jej nadmiar do niczego nie doprowadzi.

watę używa się tylko do likwidacji defektów nie przeciera się politury gdy nie trzeba

a olejek jest potrzeby nie w początkowej fazie ale od środkowej do końcowej jest niezbędny :)
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-08-04, 19:25

Dzięki bardzo za odp !! :D

Za jakiś tydzień zabieram się za politurowanie - kupiłem gotowy 15% i tak tym pojadę.
o końcowym efekcie lub problemach napiszę..

jeszcze raz dzięki...

...kurna nie wiedziałem że aż tak długie są przerwy czasowe hahaha :D
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-08-04, 21:09

tak są długie wyrazie pytań pisz :). sa takie długie aby szelak mógł dobrze zakomponować :) po krótszym czasie możne nie być takiego efektu jak powinien być :) teraz zapewne sie domyśliłeś dlaczego trzeba czekać za skrzypcami np u lutnika poł roku lub dłużnej :)
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-08-04, 21:11

aaa i pamiętać trzeba ze po dłuższym czasie leżakowania warto przetrzeć sucha szmatką obiekt bo wiadomo możne sie osadzić pyłek itp :)
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-08-04, 21:14

Tetigon czekamy na zdjęcia i recenzje z pracy jako ze politurujesz pierwszy raz
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-08-04, 21:33

oki jak zrobię to podeślę fotki itd. dzięki jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
J
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-12, 17:01
Kontakt:

Post autor: J » 2009-08-05, 02:33

No troszkę tego jest :), myślę że z czasem powstaną nowe pytania.
Dzięki
ODPOWIEDZ