Konstrukcja może nie rewolucyjna, ale z całę pewnołcię ciekawa. Semi-hollow z menzurę 28" (po takiej spodziewałbym się bardziej rzeęšłnickiej gitary ). Na tym filmiku pięknie mruczy Pozostaje pytanie czy nie lepiej byłoby zrobię sobie siódemkę. Jak szaleę to szaleę
Konstrukcja bardzo ciekawa, i prócz menzury jest tam jeszcze ciekawe wzmocnienie gryfu. Link >
Takie rozwięzanie zapewnia bardzo stabilny gryf.
Pozdrawiam
Włałnie chciałem o tym napisaę, ale mnie ubiegłeł. To jest specyficzny truss opatentowany przez Hagstrom właśnie i od jakiegoł czasu stosowany. Zapewnia stabilizację i mozliwołę ustawienia bardzo niskiej akcji strun. Ciekawe jak to umieszczaję. Jakił frez specjalny?
Prawdopodobnie gryf jest sklejany z dwóch lub trzech częłci i obie są frezowane tym samym frezem, a następnie po włożeniu kształtownika zamknięte na klej. W ten sam sposób firma Rickenbacker wykonuje po dwa kanały na trusa w jednym gryfie. Można też jednym frezem kształtowym i potem wcisnęę na klej ten metalowy element.
Mnie zastanawia co innego, a mianowicie jak działa tam regulacja krzywizny trussrodem, zwłaszcza, że jest to pojedynczy drut i na przekrojach pokazane jest wypełnienie otworu na całym jego przekroju.
Pozdrawiam, Ryszard
No właśnie, o ile będzie /jest potrzeba. Z tego stwierdzenia wyłania się następny temat, a mianowicie koniecznołę obliczenia tejże już na etapie doboru materiały lub nikt się tam jakimił krzywiznami nie zajmuje ustalajęc gryf jako równę powierzchnię i już lub z doswiadczenia wiadomo, że po sprężeniu tej wkładki siłę X-Nm przy pomocy pręta po założeniu strun gryf ulegnie deformacji od A-B, gdzie ten przedział jest np. 1mm.
Reszta, to akcja na siodełku i mostku. To by załatwiało sprawę ingerencji z zewnętrz przez niepowołanych lub zabezpieczenie idiotoodporne. Gwarancja, gdy pozostaję ustawienia fabryczne. A może ta wkładka jest dzielona? Nie znam na tyle angielskiego aby zrozumieę, co tam marudzi na filmiku ten facio.
Pozdrawiam, Ryszard
Pan na filmiku nic konkretnego nie mówi, oprócz tego, że dzięki temu "szyjka nie skręci się i nie wygnie, a podstrunnica jest ze specjalnego kompozytu" w skrócie.
007. Miałbył rację, gdyby było wiadomo, że kształtownik jest rozdzielony gDzieł tam. Wtedy taka interakcja łrub powodowała by wygięcie gryfu - oł otworu i łruby jest powyżej osi geometrycznej gryfu, ok.
Myłlę jednak, że jeżeli podstrunnica jest z kompozytu + wkładka z Al+ pręt + klejony gryf, to ten układ bardzo mało jest podatny na deformacje zwięzane z siłami nacięgu strun oraz zmian temperatury i wilgotnołci i pewnie jest tak wyliczone, że wygięcie jest ustawione z matematyczna precyzję. Szwedzi są znani z takich dokładnych konstrukcji - Grippen, Volvo itd....
Pozdrawiam, Ryszard