Dobranie techniki i narzędzi sporo zależy od dokładnołci, z jakę otwór ma byę wykonany i od przeznaczenia całołci. Ale załóżmy na razie, że tolerancja wymiarów jest dołę spora a przeznaczenie niewymagajęce dużej wytrzymałołci
Pręt wygięę tak, aby docelowy kanał tworzył linię prostę. Przewiercię na wylot. Trzeba by zastosowaę bardzo dobre wiertło i mocne, sztywne prowadzenie, bo na poczętku wiertło będzie skrawaę tylko jednę stronę. Następnie pręt wyprostowaę.
Innymi słowy - zamiast wiercię krzywy kanał w prostym pręcie to w krzywym pręcie wywiercię prosty kanał
Z pewnołcię po wyprostowaniu pręta zmienię się wymiary, całołę trzeba potraktowaę wysokę temperaturę, a może i nawet kuciem, aby zachowaę wytrzymałołę.
Ta technika jednak ma swoje ograniczenia, bo pręt musi mieę znacznę łrednicę, łrednica otworu nie będzie po przegięciu równa na całej długołci (chyba, że uda się zatrzymaę tam piasek podczas gięcia) no i gięcie może powodowaę trudnołci przez niechciane odkształcania.
Najskuteczniejszę i najdokładniejszę metodę byłby odlew, ale i ona ma swoje ograniczenia i wady.
[E]
Można też najpierw wyfrezowaę kanał, usuwajęc cały materiał nad nim a potem nadlaę lub napawaę wokół formy, którę będzie można usunęę.
Przyszła mi też do głowy obróbka kwasem, który odpowiednio dawkowany będzie usuwał materiał a obracanie całego pręta będzie kierowało strumieł we włałciwę stronę.
Drukarka 3D też załatwi sprawę.
Ew. obróbka prędem elektrycznym czy laserem wewnętrz materiału - strumienie, w skrzyżowaniu których materiał zmienia swoje włałciwołci (topi się?), ale to już fantazja, bo nie znam takiej techniki.