Już pisałem n/t samodzielnego wykonania takich pierłcieni, ale powtórzę,bo i temat lotny.
Pierłcienie oferowane w punktach sprzedaży są zwykle dedykowane do konkretnej marki frezarki - ja mam np. wkładkę prostokętnę i nie kupię nigdzie zamiennika.
Powinieneł, każdy powinien okrełlię sobie rodzaj frezów, które będzie wykorzystywał do konkretnych operacji i pod nie szykowaę tulejki.
Założę się, że więcej jak 4 nie będzie używane, albowiem stosujemy najczęłciej frezy np. 6,8,10,12,16 mm i do frezów 6/8 wystarczy jedna tulejka, 8/10 jedna, 12 jedna, 16 jedna.
Dlaczego tak? Ano dlatego, że do tych tulejek i tych frezów będziemy robię szablony. Każdy do swoich potrzeb i zastosował.
Nie wiem, bo nigdy tego nie potrzebowałem wiedzieę do jakich wymiarów tulejek/frezów itp., są w handlu gotowe szablony lutnicze. Przy takich cenach gotowych tulejek spokojnie zaoszczędzimy sporo grosza i będziemy mieli to, czego potrzebujemy.
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... p-4-o-1128
Dodatkowo trzeba się zaopatrzyę w stożek centrujęcy ten pierłcieł w stosunku do frezarki i tutaj link bez wybierania konkretów, albowiem jednoczełnie mało majęcy wiedzy mogę poprzez oględanie coś się doumieę. Bez obrazy
https://www.google.pl/search?q=sto%C5%B ... 67&bih=552
Aby wykonaę taki pierłcieł w warunkach domowych, to najlepiej metodę lutowania z wykorzystaniem jako bazy pod otwór blachy stalowej 1,5-2mm czarnej lub ocynkowanej z której wykonamy sobie ten duży krężek podstawy taki, jakę mamy frezarkę, czy stopę w stoliku frezarki. Wycinamy zgrubnie zewnętrzny kształt, wiercimy otwór centralny np. fi 10, skręcamy łrubę cały pakiet i dajemy do tokarza, aby nam obtoczył po wierzchu na potrzebny wymiar. Mamy X krężków.
Wykorzystujęc wszelkiej małci rurki stalowe lub miedziane (od instalacji C.O. fi 10,12,15,18,22,28,35 mm; popytaę o odpady instalatorów lub w sklepie też utnę kawałek 10-15 mm na pierłcieł)i mamy wszystko, co potrzeba. No za wyjętkiem cyny, topnika i lutownicy/palnika gazowego. Takim zestawem lutujemy miedęšł, stal,mosiędz.
Wg wymiarów zewnętrznych posiadanych rurek dajemy do wytoczenia/ wypiłujemy sami stosowne ciasne otwory centralne. Gdyby były trochę luęšłne, to zrobię w trzech miejscach /trójkęt/ 2 mm od brzegu otworu punkty, które spęczę materiał do wewnętrz lub pobielię cynę.
Po wpasowaniu tulejki na ciasno ustawiamy ję idealnie pionowo, wysuwamy wg potrzeb kołnierz, aby nie trzeba było go szlifowaę i lutujemy lutem pachwinowym OD SPODU. Dlaczego od spodu?.Ano nie upierdaczymy tulejki cynę, nadmiar odetniemy z zapasem ok 2-3 mm, aby w razie czego móc dokonaę korekty, ten nadmiar nie będzie widoczny i nie będzie przeszkadzał w niczym. Nie ma obawy, że uda się komuł urwaę ten lut, nawet przypadkiem. Ale są i talenty.
Stalowe elementy możemy "pobielię" (pokryę) na całej powierzchni cynę przed lutowaniem. Puszki do konserw też są bielone cynę.
Otwory do mocowania pierłcienia do stołu/stopy wykonaę z luzem umożliwiajęcym jego centrowanie!
To by było chyba na tyle.
Co do małych promieni, to i tak będę takie, jakie masz narzędzie, a wymiary połrednie ustala stosowny szablon.
Tutaj też o narzędziu bardzo pomocnym, uniwersalnym do otworów prostokętnych. Pod rozwagę do wykonania we własnym zakresie podobnego.(CENA !, a są droższe)
http://www.kammar24.pl/virutex-szablon- ... 001ff96de5
Pozdrawiam, Ryszard