Strona 1 z 4

Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-04, 21:35
autor: borsuk31
Witam,
Buduję swoję pierwszę gitarę na wzór stratocastera lecz nie będzie to wierna kopia. Mam już drewno(klon korpus, klon gryf) i większołę częłci. Zaczynam od gryfu. Wiele osób radziło mi abym kupił gotowy ale stwierdziłem, że jak nie zrobię sam to się nie nauczę. Prosiłbym dołwiadczonych kolegów o wytykanie błędów i pomoc dobrę radę. Zaczęłem od frezowania kanału na pręt. Na filmiku pokazuję, że pręt wchodzi w miarę luęšłno ale są dwa miejsca gdzie odrobinę się klinuje na kołcu i przy nakrętce.

https://www.youtube.com/watch?v=X1-WYGBDB-0

Poprawię to aby było luęšłniej czy może zostaę??

p.s
Poco, dzięki za pierwsze rady

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-04, 21:44
autor: Piotrek_Violin
Ja robie pret akurat, tak by luzu nie bylo zbytnio oraz by nie wciskac go na sile, przy nakretce i na koncu wchodzi ciasno :-)

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-04, 21:58
autor: borsuk31
U mnie właśnie tak jest, przy nakrętce i na kołcu ciasno :) dzięki.
ęwiczę sobie jeszcze profilowanie gryfu pilnikami. Wprawdzie to sosna, która nie najlepsza jest do obróbki ale zawsze coś.
stratneck.jpg
Czekam jeszcze na cyfrowę suwmiarkę a następnie będę nacinał sloty na progi

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-04, 23:25
autor: Piotrek_Violin
Druknij sobie szablon i po klopocie. Z suwmiarka jest taki problem ze jak juz recznie to kazdy prog powinienes wyznaczac od siodelka, co zmniejszy niedokladnosci, do 15 cm dasz rade a co potem ?

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-05, 20:13
autor: borsuk31
A czy ktoł próbował takiej techniki wyznaczania progów? próbowałem na sklejce
https://www.youtube.com/watch?v=dgX4ZTybbJI
Na filmie tego tak dokładnie nie widaę ale nacięcia wychodziły mi idealnie wg. tabelki do 2 miejsc po przecinku.

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-06, 01:30
autor: Piotrek_Violin
tu masz skrypt do drukowania szablonów nawet na A4 sklejasz kartki sprawdzajęc czy wymiary są ok, ustalasz sobie do jakiej krawędzi tniesz, przykładasz klocek do linii mocujesz łciskiem i nacinasz- ot szybkie i proste. Mocnę nutę słyszę chyba w tle ;) łap zespół w którym kiedyś za dobrych czasów szarpałem basem klik Może akurat się spodoba ;)

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-06, 06:08
autor: borsuk31
Czytałem na forum, że wydruki są bardzo niedokładne i że należałoby to nałwietlię na kliszy. Zrobię tak jak mówisz i pomierzę, jak sie będzie zgadzało to super sposób. Od razu wyznacza też długołę całej menzury więc mostek ustawię.

p.s
Fajna kapela i to z Tarnowa czyli moi sąsiedzi bo ja jestem z Jasła i tu mam też kapelę:)

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-06, 10:07
autor: borsuk31
No to już trochę jestem skołowany. Na forum czytałem, że najlepszym sposobem jest cyfrowa suwmiarka i lupa, ktoł inny podaje stronę z szablonem do wydrukowania Ty mówisz, żeby kupię gotowy szablon. To pisały osoby, które znaję się na rzeczy i stworzyły już niejednę gitarę więc nie wiem w która stronę już iłę.

p.s nie mam zamiaru robię nic na szybko i półłrodkami. Na forum jest mnóstwo informacji ale żeby przez to przebrnęę potrzeba przewodnictwa fachowca, dlatego założyłem nowy wętek

edit:
Czy ten sposób który pokazałem na filmiku jest o d... rozbię? Nie zawracaę sobie głowy takim podejłciem?

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-06, 10:16
autor: molu
Sposobów nacinania progów jest wiele. Można nawet linijkę odmierzaę i nacinaę od ekierki. Warto jednak minimalizowaę ryzyko pomyłki, przynajmniej na etapie kiedy robisz pierwszę gitarę i zbierasz doświadczenie. Szablon i korytko to sprawdzony sposób na powtarzalne i równe sloty. Trzeba się zastanowię czy jak planujesz tylko jednę gitarę to warto inwestowaę w takie narzędzia. Zawsze możesz poprosię kogoł z szablonem o nacięcie podstrunnicy, może się do niego wybraę z piwkiem i samemu nacięę. Albo kupię gotowę, już ponacinanę podstrunnicę.

T.

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-06, 13:03
autor: Piniu
darek pisze:Kolego trzymam kciuki za powodzenie ale... sam piszesz , że obczytałeł forum i nie do kołca chyba wycięgasz wnioski. Wszelkie próby rzeęšłbienia w g.e kołczę się w jeden przewidywalny sposób. Te wszystkie prowizoryczne sposoby były już testowane a ich efekt powoduje włęczenie myłlenia typu... dlaczego nie zrobiłem od razu jak należy. Zbudowanie gitary to kosztowna zabawa a przede wszystkim pokonanie samego siebie czyli może się uda , może da się łatwiej albo szybciej itd. NIE DA SIę! Dopóki tego nie zrozumiesz będziesz tracił czas i pieniędze.
Wszystko można na kolanie zrobię ale nie o to tu chodzi więc odpułę kombinacje i zainwestuj w porzędny szablon i prowadnicę piły.Z ręki to możesz robię jak będziesz wykonywał stopięędziesiętę gitarę ;-)
P.S.
Mostka z takiego wydruku nie ustawisz ale powolutku zaczniesz otwieraę oczy na coraz to nowsze zagadnienia , których dotychczas nie widziałeł.I to właśnie jest piękne :-)
Kliknęłbym "lubię to" ale nie ma ;)
Na forum czytałem, że najlepszym sposobem jest cyfrowa suwmiarka i lupa,
i tego się trzymaj. kreski zaznaczaj nożykiem do tapet a nie suwmiarkę.

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-06, 13:11
autor: PiotrCh
Dokładnie tak, nacięcia nożykiem modelarskim, reszta piłę. Korytko z szablonem to luksus:) Jak chcesz nacięę tylko jednę podstrunnicę to koniecznie korytko i szablon:) Jak chcesz nacięę kilka - można od klocka, ta ostatnia będzie najlepsza:)

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-07, 16:50
autor: borsuk31
Dzisiaj zrobiłem klocek do szlifowania podstrunnicy o radiusie 12 cali. Skorzystałem z tego planu: Cięłem ręcznie więc jest niezbyt dokładnie ale następny zrobię już od machiny
radius block.png
r block 12.jpg
r block 2.jpg
rblock3.jpg

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-07, 22:04
autor: PiotrCh
cwane:)

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-08, 06:02
autor: poco
Dobrze skomentowane - cwane, ale z radiusem o zadanej krzywięšłnie ma niewiele wspólnego. To jest taki ersatz , którym popsujemy podstrunnicę.
Nie ma takiej opcji, aby cokolwiek podparte w dwóch punktach poddane naciskowi punktowemu w połowie rozstawu podpór wygięło się po ustalonym promieniu! I to jeszcze 2-3 elementy
To co zaprezentowane jest na rysunku, to tylko teoretyczne odwzorowanie zależnołci geometrycznych - wycinek koła. To bardziej będzie przypominaę "trójkęt" równoramienny rozwartokętny o "wygiętych" bokach.
Po jakiego grzyba kombinujesz jak koł pod górę!? Jak masz frezarkę, to zrobisz sobie klocki o jakim chcesz radiusie.
To co wykonałeł , to wykonałeł, tylko ja bym gryf z uformowanę za jego pomocę podstrunnicę przeznaczył na opał.
Robisz coś, co ma byę narzędziem do wykałczania ważnego detalu w gitarze, to niech to będzie narzędęšłwykałczajęcy , ale nie użytkownika i instrument! To ma byę klocek radiusowy, a nie "coś" tam!
Wyrzuę to "cudo" na łmietnik, a unikniesz problemów.
Pozdrawiam, Ryszard

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

: 2016-05-09, 07:47
autor: PiotrCh
Ja bym jednak to sprawdził. Oczywiłcie, że taki schemat podparcia i obciężenia nie daje łuku kołowego, jednak w jakimł stopniu zbliżonę.
Borsuk - narysuj w CAD wzorcowy radius, wytnij szablonik na jakiejł sztywnej kartce i przyłóż do klocka - sam zobaczysz ile i gdzie odbiega klocek od szablonu, albo szablon od klocka:)

Myłlę, że ważniejsze jest to czy na długołci klocka jest to samo w każdym przekroju, bo jak nie jest - to wyszlifowana tym podstrunnica będzie miała w każdym przekroju przebieg krzywizny wynikajęcy z rozkładu najniższych punktów (styku z podstrunnicę) rozłożonych na długołci klocka - a to może byę już różnie i przede wszystkim niesymetrycznie względem osi podłużnej podstrunnicy. Kurcze może to zawiłe. Prołciej zrobię chyba próbę na jakiejł deseczce i ocenię szablonem wzorcowym co się dzieje na jej długołci po szlifie tym klockiem.