Strona 1 z 3

Dwu kolorowy arlekin

: 2019-07-10, 20:56
autor: jacek owsianowski
Na poczętku roku, na koncercie Acid Drinkers, zainspirowała mnie gitara malowana w dwóch kolorach.Czarny i biały spotykały się w osi.Akustyk którego zaczęłem, połowa będzie z amazaque ,a druga jawor.Zaczęłem od szyjki i górnej płyty,która jest ze łwierku ,i zamiast fazy z boczkiem,, które jest ostatnio modna pod prawe ramie ,nadałem łuk. Może zięcia dokładnie pokażę o co mi chodzi.Pozdrawiam Jacol.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-07-11, 00:47
autor: poco
Ok. Wyprofilowałeł "pod ręcznik" metodę stolarskę, ale jednoczełnie , w moim mniemaniu, " uszkodziłeł" płytę górnę, oraz poważnie stężyłeł ję tym wygięciem. Sędzę, że ograniczyłeł jej możliwołci drgajęce.
Dodatkowo chyba pozostanę odkryte te nacięcia od strony wnętrza Przy takiej ich ilołci trudno je będzie zamknęę - jak policzyłeł ilołę i szerokołę. Jak je wzmocnisz, połęczysz, czy żeberko poprzecznie, czy w inny sposób ?
Pytam i zgłaszam swoje wętpliwołci z tego tytułu, że w przywołanych przez Ciebie konstrukcjach właśnie takie, a nie inne rozwięzanie ma swoje uzasadnienie, a Twoja koncepcja jest bardzo nowatorska. Oby to nie był strzał w kolano.
Będę kibicował tej odważnej i ciekawej konstrukcji pudła.
Pozdrawiam, Ryszard

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-07-11, 22:08
autor: jacek owsianowski
Witam,Masz racje Ryszard od strony basowej płyta będzie bardziej usztywniona .Myłlę że można to zniwelowaę grubołcię belek.Płytę od strony wewnętrznej podkleiłem fornirem ,pokazałem to na trzecim zięciu od kołca.Pozdrawiam Jacol.

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-07-11, 22:26
autor: poco
Teraz na spokojnie dostrzegłem to podklejenie fornirem, ale nie zmienia to fakty, że duża częłę płyty zostanie wyłęczona z drgał.
Zresztę możesz to obejrzeę stosujęc metodę wzbudzenia drgał płyty umocowanej nad głołnikiem podłęczonym do generatora + trociny lub inny sypki materiał. Ale to znasz.
Czy belkowaniem coś poprawisz, to się okaże przy strojeniu płyty.
Pozdrawiam, Ryszard

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-18, 20:56
autor: jacek owsianowski
Witam,prace postępuję ,górna płyta ożebrowana,boczki pogięte od strony wiolinowej jaworowy a drugi amazaque tak samo dno.Wszystkie etapy dokumentuje ale nie potrafię wkleię zdjęę na forum,może poproszę siostrzełca to mi pomorze.pozdrawiam Jacol.

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-19, 21:09
autor: popik10

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-19, 21:35
autor: jacek owsianowski
Dzięki popik10 za informacje ,ale i tak musi ktoł to zrobię .Pozdrawiam Jacol

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-20, 20:17
autor: jacek owsianowski
witam przesyłam obiecane zdjecia

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-20, 20:56
autor: popik10
Zastanawia mnie to belkowanie. Czy aby całołę nie będzie za sztywna. Nie masz żadnych podziałów jak w gitarze klasycznej czy akustycznej.
Do tego most wydaje się dołę masywny. ładny ale optycznie ciężki. Jak z jego wagę?

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-20, 21:37
autor: jacek owsianowski
Witam ,belki poprzeczne są w miarę cienkie 8 x9 mm rozmieszczone co 4,5cm,dwie belki można je nazwaę basowa i wiolinowa będę wklejane jednoczełnie podczas klejenia boczków z górnę płytę.Belki są lekko łukowate które lekko wypchnę górnę płytę,jak będę za mocne to je osłabię/pozdrawiam Jacol.

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-20, 21:43
autor: popik10
Nie za szerokie te belki?

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-20, 21:51
autor: jacek owsianowski
Nie wiem jestem amatorem ,a to jest wymyłlone prze zemnie pocienię zawsze można.

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-21, 05:03
autor: popik10
Jak i ja. Ale patrzęc na akustyczne konstrukcje, mamy do czynienia z belkami raczej węższymi a wyższymi.
Piotr Ch chyba miał by tu najwięcej do powiedzenia

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-21, 07:49
autor: Jan
Piotrek ma rację 8x9 to nie są włałciwe proporcje belek podstawa powinna byę węższa np 4x8 lub 4x9. Profil kwadratowy nie ma takiej sztywnołci jak prostokętny. Możesz też kształtowaę belki pocieniajęc je w różnych miejscach na stronie Martina masz opis różnych kształtów belek.
Projekt bardzo ciekawy.

Re: Dwu kolorowy arlekin

: 2019-08-21, 22:22
autor: jacek owsianowski
Janek masz racje profil prostokętny jest sztywniejszy,stosuje 8mm bo muszę połęczyę belki poprzeczne na kołeczki o łrednicy 3mm.Belki przed mostkiem są dociskane ,przeważnie przy otworze rezonansowym się zapada,ale za mostkiem jest odwrotnie dlatego ten zabieg.Pozdrawiam Jacol.