Jeżeli koledzy są poważnie zainteresowani własnoręcznę budowę wioli, to polecam wizytę u ęšłródeł, czyli Akademia Muzyczna w Poznaniu, wydział Instrumentów smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa. Tam też maję bibliotekę, gdzie zapewne podstawowe dane znaleźć można.
Dodatkowo polecam lekturę cen materiałów wyjłciowych i koniecznych narzędzi do wykonania takowej. O dołwiadczeniu nie wspomnę.
A tak na marginesie wizyty kol. terkotyla i draqa, to jeżeli jest to Wasz akces do udziału w forum, to wypadało by się przedstawię ogółowi, aby ogół wiedział z kim zacz ma przyjemnołę, a dokonujemy tego w stosownym miejscu.
Kultura bycia, kindersztuba jest Wam tuszę nieobca.
Wszyscy tutaj udzielajęcy się połwięcaję swój prywatny czas, a jego ilołę i jakołę zależy od tego komu i w jakim zakresie maję pomóc w rozwięzywaniu problemów lutniczych.
ęšłĽyczę owocnego uczestnictwa i udanych konstrukcji.
Pozdrawiam, Ryszard
PS
http://lutnictwo.peterwebs.pl/viewtopic.php?t=806
Lookajęc w google natknęłem się na takę informację
słynny Antonio Stradivari, stworzył obowięzujęcy do dzisiaj standard instrumentu; ustalił między innymi jej długołę na 29,5 cala (75 cm), o dwa cale mniej niż długołę wiolonczeli Amatiego (80 cm).
Znajęc podstawowy wymiar można ze zdjęcia łcięgnęę pozostałe wymiary, a z rysunku Popika wycięgnęę pozostałe detale konstrukcji, łęcznie z topografię płyty górnej i dolnej w kierunku podłużnym i poprzecznym. Sę też tam podane grubołci płyty w różnych miejscach, do pomiarów czego potrzeba będzie kupię/wykonaę sobie cytomierz wiolonczelowy.
Polecam także lekturę tej strony, może coś wyjałni
https://www.google.pl/search?q=budowa+w ... 67&bih=543
Jeszcze coś znalazłem, ale należy wzięę poprawkę na tłumaczenie z j.ang., bo niektóre słowa pasuja jak bat do ....., po prostu należy per analogia usystematyzowaę słownictwo do j. polskiego. Ważne, że są podane wymiary całego sprzęcicha w wersji 4/4
http://translate.google.pl/translate?hl ... tAb-_4HgBw