Hardware > ogólnie

Mosty , klucze , progi , trussrody etc.

Moderator: poco

OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-01-12, 20:10

Macck pisze:A co proponujesz żeby mnie nie zrujnował?
Hm, skoro tworzysz pierwszą gitarę, to ja nie widzę przeciwwskazań co do tego mostka za 35 złotych. No raczej się nie rozpadnie, a - w odpowiedzi na Twoje pytanie, czy "będzie trzymał menzurę" - spoko, w tym mostku skalę reguluje się tą śrubą ze sprężyną. Cudów nie ma, nic się nie będzie działo, chyba że cały mostek odpadnie od deski, jeśli będzie źle przykręcony. :)
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-12, 20:42

Tak , robię 1'wszą ale to ma mieć ręce i nogi i grać, bo bym nie kupował tego drewna , ani cudów ani nie planował pickópów za 500-600 zł.

A ostatecznie
http://guitarproject.pl/p/45/1615/moste ... itary.html

Mosiężny?
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-01-12, 21:07

Według ceny powinien być lepszy, no i ponoć robiony w Japonii a nie 'made in China'. Nie sądze, żeby ktoś z nas używał akurat tego, więc nikt Ci nie powie na 100% co osiągniesz gdy go kupisz, ale powinien być ok.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 19:17

ponoć robiony w Japonii a nie 'made in China
Jest napisane że firma japońska, ale pewnie robiony w chinach ;-)

A jakich mostów wy używacie?

I mam mało pomysłów na siodełko i te dwa rowki w podstrunnicy na siodełko właśnie.

No i czy pręt ma odpowiednią długość 460mm do tej gitary? Są dwa typy tru l i tru k widzę że różnią się nakrętką.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-13, 20:19

Na razie siodełkiem się nie zajmuj. Truss ,ten jednostronnego działania 460 mm będzie dobry, bo od siodełka do ostatniego progu masz 485 mm przy tej menzurze. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 20:53

OK,

Taki mostek mi się widzi
http://www.mayshop.pl/product-pol-1724- ... cznej.html
Jak myślicie , warto?

Pręt .. zatem http://guitarproject.pl/p/119/1529/pret ... nicze.html , musi być zaczepiony idealnie pod siodełkiem czy to nie jest krytyczny parametr? No bo musi wystawać z drugiej strony ;D No i trzeba 9,5mm podstrunnicy(gryfu) na końcu doliczyć żeby we wnęce pasowało.

Gdzie można dostać taką nakrętkę czy coś w tym stylu na pręt jak jest w music mananie? Wygląda to jak płaska metalowa gałka potencjometru albo raczej jak kawałek walca. Szukam i nie mogę znaleźć ..
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-13, 21:04

Macck. Matematyka, dobra rzecz, a czytania postów na forum jeszcze lepsza. Weź się za przygotowanie teoretyczne jakiego dostarcza to forum, uruchom szare komórki i nie będziesz miał problemu z wykonaniem swojej gitary. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 21:09

Nie rozumiem co do mnie mówisz. To odnośnie pręta? Ja wszystko chętnie przeczytam tylko muszę wiedzieć co mam czytać . Naprawdę, umiem czytać od przedszkola i nie sprawia mi to trudności.

Muszę szukać na skróty bo międzyczasie naprawiam komputer, radio , czytam posty , wykonuje przedłużacze toru podczerwieni , uczę się.. etc.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-13, 21:18

Za dużo jak na jednego faceta. Napoleonem nie jesteś, to pewne, a zatem podziel sobie czas tak, aby ogarnąć wszystko po kolei. Detalicznie -gryf, szukaj o gryfie; podstrunnica, szukaj o podstrunnicy; trussrod, szukaj o trussrodach itd. Gitary nie zbudujesz w ciągu kilku dni, a zatem czas pracuje na Twoją korzyść. Przemyśl to. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-13, 21:24

Rysiu
Klapsa daj i kniec :-D
Sorki modów za offtopic
Pozdrawiam
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 21:31

Czas na zbudowanie gitary założyłem od 4-6 miesięcy , ale lubię mieć ułożoną wiedzę w temacie i możliwość szybkiego wskoczenia i podpatrzenia czegoś co już znam i wiem gdzie jest, przeglądam aktualnie forum w dziale wykonanie i jakoś o trussrodach ...
http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?t=136 no cóż znajduje taki temat który prawdę mówiąc kompletnie nic mi nie daje. Owszem znalazłem np
http://media.photobucket.com/image/trus ... rint-1.jpg

no ale niestety to jest strat ze standardowo zamontowanym prętem , a w music manie jest puszczony odwrotne i wątpię czy znajdę jak ktoś rozdziera gryf music mana na 3 części żeby zobaczyć jak jest pręt zamontowany i jeszcze to udostępnić. Więc pytając ludzi z doświadczeniem chciałbym się zorientować gdzie najlepiej zakotwiczyć taki pręt od strony siodełka tak aby "wylazł". Wiem , mogę go przyłożyć do gryfu tylko znowu ile tej nakrętki musi wystawać , poza tym ona ma gwint, nie wkręca się czegoś na ten gwint?

Sami widzicie, o wiedzę jest trudno, macie doświadczenie zdobyte czy to pracą czy książkami - tu pytanie nakręca pytanie, a specyfikacja i konieczność stworzenia planów od podstaw niczego nie ułatwia. Próbowałem szukać fenderków z nakrętką "u dołu" ale nic z tego nie wyszło ;/

Krótki przykład. Jestem z hobby elektronikiem, i dochodzi często do takich sytuacji że np znajomy prosi o czujnik pojawienia się wody i ja w ciągu kilkunastu sekund mam obraz w głowie czego się zaczepić i nie muszę używać źródeł, podczas gdy ktoś bez doświadczenia zacznie od szukania "Czujnik poziomu wody", straci na tym pół dnia, z czego nic nie wyniknie bo trafi na skomplikowane urządzenia do pomiaru ilości wody a tu problem jest trywialny.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-13, 21:35

Zaraz mnie rozerwie, a jestem człowiekiem cierpliwym. Jaki rodzaj trussa masz, wiesz? Jak działa taki truss, wiesz? Jak się dowiesz, to reszta jest pochodną. Czytaj po kolei i ze zrozumieniem. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 21:47

Wiem że ma kotwicę i nakrętkę
Wiem że się wygina się go skręca (gdy jest obustronnie zaczepiony) równoważąc tym samym siłę napięcia strun, zapobiega to odkształcaniu gryfu i tworzeniu się "banana"

Wyczytałem że rowek na pręt ma być głęboki i szeroki na 1/4"
Wiem że jest typu double-single action i że będzie miał 460mm długości. (Co wiem z pana postu http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?t=69 ... 970a7980dd oraz sugerując się zdjęciami http://www.gmcbasses.co.uk/GMCBasses/BASS6Diary.htm
i porównując je do wyglądu pręta który zamierzam kupić http://guitarproject.pl/p/119/1529/pret ... nicze.html tylko wydaje mi się że ten jest "obudowany" bądź też izolowany)

Nie wiem gdzie go zaczepić w wypadku gdy head...stfu główka tworzy z gryfem jedną płaszczyznę i nie da się poprowadzić go klasycznie tylko trzeba wyfrezować otwór w dół gryfu. Proszę pana, gdyby to było takie oczywiste dla mnie nie było by żadnego z tych pytań, robię tyle ile jestem w stanie wymyślić jak szukać , czego szukać.

Problem jest taki , LEŻĄ TERMINY LUTNICZE po które MOŻNA BY sięgnąć szukając czegoś , nie ma się do czego odwołać i niestety tutaj elektronika wygląda duuużo lepiej pod względem jakiegoś FAQ czy poradników z zagadnieniami teoretyczno-praktycznymi jak na przykład na dzikie.net, czy też pracować powszechnie dostępną literaturą, schematami itp. No co, wstukam w te google truss rod sposób montażu , wyskoczy mi xyz wyników z czego 99% dotyczy klasycznego przypadku stratocastera albo les paula.
Jak zaczynałem z elektroniką było podobnie ale wszystko dało się szybko znaleźć. Tu tak nie ma, w dziale "Wykonanie i techniki" na temat pręta w tematach o pręcie nie ma nic co by mi mogło pomóc :
Mój błąd?
Zły dział?
Niepoprawne nazwy tematów może?


Skoro tak usilnie nie chce mi pan pomóc (rozumiem powody) to proszę chociaż o podanie jak nazywa się sposób montażu pręta na odwrót :-?

No i tak ja nie chcę i nie mam ochoty nikomu działać na nerwy ale też nie chcę bawić się w kotka i myszkę bo praktycznie od początku czy w tym czy w innym temacie pytam praktycznie o to samo, o nieszczęsny pręt. Inne problemy typu drewno jak widać rozwiązane . Dało się? Dało. Doczytałem, wyciągnąłem wnioski i postawiłem sobie założenie które zamierzam sprawdzić. Ale tu nie mam pola manewru przy debilnym kawałku metalu. Wskazówki , to wszystko... albo terminologia.
Ostatnio zmieniony 2012-01-13, 22:19 przez Macck, łącznie zmieniany 1 raz.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-13, 22:16

Nazywa się tak samo tylko montaż jest na odwrót :-D
Kotwicę mocujesz między 0 a 1 progiem gdzieś po środku.
Pręt z reguły ma średnicę 6 mm i gwintowany jest tylko na końcu. Od strony nakrętki ma podkładkę. Nakretka dla wygody może mieć nawiercane otwory żeby łatwiej było tegulować napięcie pręta, bo od pikupa który jest obok nie włożysz ani imbusa ani śrubokręta.
:mrgreen:
A w ogóle to zabawne to jest :lol:
Pozdrawiam
od strony nakrętki
Obrazek
od strony główki -
liche foto

Ty to jakiś ten... - pedant jesteś chyba nie??? ;-)
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-13, 22:25

Nie , to nie jest zabawne.

TAK! W końcu, Dokładnie o takie zdjęcie mi chodziło! Dziękuję! Widzę teraz że z pręt wypadnie z przyłożenia końcówki która będzie lekko wystawać.
czyli kotwicę sobie wyznaczę raczej bez problemu, w środku gryfu, jeden pręt centymetrów dalej od stopki gryfu.

To zdjęcie chyba dużo mówi, tu jest taki jakby walec z otworami :
Tak to jest rozwiązane w music manie

Obrazek

Obrazek

fotka z prętem :

Obrazek


Właściwie o takie coś jak na poz.2 mi chodzi. Tylko że do tej pory nie znalazłem prętów jak te na zdjęciu
http://www.ebay.com/itm/CHROME-PARKER-T ... 43ac0a27ac

Ebay mnie nie ratuje ...



Nie, nie pecośtam, po prostu lubię jakieś konkrety choćby najprostsze "poszukaj sobie o tym pręcie u użytkownika xxx bo robił coś takiego" - choćby jakiś przebłysk. Rozumiem że temat jest bardzo bardzo rozlegly, ale możecie mi wierzyć że szukam zanim napiszę ale na pałę też frezarką nie pójdę.
Mat-fizy tak mają ... wszystko fajnie ale nie obrażając nikogo takich długich dyskusji z których kwintesencję można by umieść w 2 zdjęciach i 4 zdaniach można się dostatecznie dużo w TV nasłuchać, czy to o krzyżu czy o smoleńsku czy co tam jeszcze ciągnie się od dłuższego czasu.

Kit-kat.
ODPOWIEDZ