Ekranowanie, pętla masy, brumienie

Pickupy , preampy , lutowanie , schematy

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Ekranowanie, pętla masy, brumienie

Post autor: Piniu » 2013-02-21, 22:25

Ma ktoś jakiś sprawdzony schemat do telecastera?
Łączę wg poniższego ale kurde brumi...

[ Komentarz dodany przez: kombinat: 2013-02-22, 12:41 ]
Temat wydzielony z fotorelacji Pinia.
Załączniki
tele-elektr.png
Ostatnio zmieniony 2013-02-22, 12:42 przez Piniu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Post autor: Makowy » 2013-02-21, 23:36

Trochę brumieć musi, w końcu na singlach, a nie brumbackerach ;-)
Jeśli działa jak powinno, tylko brumi (znaczy, poty robią to, co mają robić), najprawdopodobniej coś z masą. Schemat jako taki wydaje się właściwy, mnie się jedynie nie podoba masa z gniazda na pocie tonów, a reszta na volume. Przelutowałbym ją, żeby zrobić jeden węzeł masy.
Masz tam ekranizację założoną?
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2013-02-22, 07:45

A skąd potencjometr od tonów bierze masę, hę? Oba poty (obudowy) muszą być połączone masą i brumienie zniknie, przynajmniej w jakimś stopniu.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-02-22, 07:58

Też myślę, że masa powinna być lutowana tylko we wspólnym punkcie na gnieździe. Tak jak się to robi w czułych lampowcach. Jeszcze bym proponował zamienić miejscami początki i końce kondensatorów - ma to wpływ na zakłócenia, co może jest trochę przerostem formy nad treścią, ale zaekranował bym kondziołki i też masę do jednego punktu.
To jest ciągły eksperyment, bo i jakość elementów będzie miała znaczenie, a tej nie przewidzisz nawet u markowych producentów. Dlatego zawsze kupuję kilka i przelutowuję do uzyskania najlepszego efektu.
Esperal ma racje, to też może być przyczyna. ;-) . Masz czas na eksperymenty. Nic na siłę, wszystko z młota. :mrgreen:
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
rzech
Posty: 176
Rejestracja: 2012-11-16, 16:41
Lokalizacja: Rzeszow
Kontakt:

Post autor: rzech » 2013-02-22, 08:24

Mnie wydaje sie ze jest to schemat przygotowany pod ekranowana komore
Wtedy to poty biora mase wlasnie z ekranu

Obrazek

a w ogole masz tu strone o ekranowaniu

http://www.gragitara.strefa.pl/index-ekran.htm

robilem wg tego przepisu w swoim washburnie i brumy ucichly tak w 75% ale zastosowalem aluminium i mase mostka przez "uklad przeciwporazeniowy" gdzie niegdzie zwany jako "Merlin Defender" na mase jacka
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 08:25

Makowy pisze:Trochę brumieć musi, w końcu na singlach, a nie brumbackerach
Jakby brumiło trochę to bym nic nie pisał :) Brumi za dużo i przeszkadza.
Makowy pisze:Masz tam ekranizację założoną?
Oczywiście. Wszystko ekranowane i połączone z masą.

Dodam jeszcze,ze jak dotknę mostka to jeszcze więcej brumi, ale jak dotknę obudowy jacka to jest cisza.
Esperal pisze:A skąd potencjometr od tonów bierze masę, hę? Oba poty (obudowy) muszą być połączone masą i brumienie zniknie, przynajmniej w jakimś stopniu.
Hmm... też sie nad tym wczoraj zastanawiałem, ale na schemacie oryginalnym tak jest to się nie wcinałem. pomyślałem,ze moze poprzez blaszkę do której są zamocowane.
Generalnie co schemat to trochę inny. W jednym jest jeden kondensator, w drugim 2 i połaczenie obudwu obudów potów jak np tu: http://edsguitarlounge.com/wordpress/wp ... d_tele.jpg

Spróbuje połączyć jeszcze obudowy potów tym bardziej,że znalazlem właśnie ten sam schemat co powyżej na którym to jest : http://www.pinrepair.com/vgi/53-67telewire.jpg

Wychodzi na to,że ktos kto rysował ten pierwszy zapomniał o tej linii.
rzech
Posty: 176
Rejestracja: 2012-11-16, 16:41
Lokalizacja: Rzeszow
Kontakt:

Post autor: rzech » 2013-02-22, 08:32

Ale głupotkę napisałem
Przecież tele ma metalową płytkę wiec masa ekranująca jest po niej.
Sprawdź czy wszędzie w takim połączeniu jakie masz jest masa
rzech
Posty: 176
Rejestracja: 2012-11-16, 16:41
Lokalizacja: Rzeszow
Kontakt:

Post autor: rzech » 2013-02-22, 08:36

Piniu pisze:
Wychodzi na to,że ktos kto rysował ten pierwszy zapomniał o tej linii.
ale przykladow jest wiecej

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 08:38

No ten trzeci obrazek to jest dokłądnie jak teraz mam. U mnie dodatkowe dwa kabelki do masy idą z ekranów komór.

Tak jeszcze sobie myśle,że może mieć tez wpływ na to fakt,że nie mam zbyt dobrej masy na wzmaku (pisałem o gniazdkach gdzieś tam). Gitara z humbami jest cicha, ale tu może być inna para kaloszy.
rzech
Posty: 176
Rejestracja: 2012-11-16, 16:41
Lokalizacja: Rzeszow
Kontakt:

Post autor: rzech » 2013-02-22, 08:43

a jeszcze 1 czy na wszystkich pozycjach brumi?
chodzi mi czy na środkowej tez?
sprawdź masę płytki tzn. czy przewodzi i jest połączenie przez nią miedzy volume i tone. Jeżeli nie ma to doprowadź do tego żeby była lub połącz crosem ale już nie będzie 1953
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 08:46

Też brumi. Na wszystkich. Sprawdzę wszystko oczywiście. Szkoda,ze w pracy muszę siedzieć, bo bym już sobie porobił.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 08:54

Przepraszam, że nie czytałem wszystkich wpisów i może dubluję pytania,

przychodzą mi do głowy dwie sprawy:

-ekranowanie przewodu masa/sygnał. są takie fajne cieniutkie przewody mikrofonowe cordiala (jeśli dobrze pamiętam), cieniutki, a ekran ładny z folii alu i jakiejś nitki miedzi - okablowałem nim preamp phono - tam też walka z przydźwiękiem się kłania. Jeśli nie taki to przynajmniej mocno skręcić się powinno przewód (dwie żyły)

-połączenie np srebrzanką wszystkich dużych stalowych elementów na desce (to oczywiste) gniazdo, most puszki prków

-zawsze trochę brumi na pojedynczym singlu. Ja do tele wsadziłem bezszumowego singla Lace Sensor jeśli dobrze pamiętam i brumi mniej, a dźwięk szklisty i okrągły nadal.

Wyeliminuj też przewód (sprawdź na pewnym z innym singlem) i oczywiście wzmacniacz...czy inne single nie brumią na tym wzmaki i tym kablu.
pozdrowienia
Piotr
rzech
Posty: 176
Rejestracja: 2012-11-16, 16:41
Lokalizacja: Rzeszow
Kontakt:

Post autor: rzech » 2013-02-22, 08:55

A ty bedziesz to miał na singlach?

Nie wiem nigdy nie miałem tele ale czy 1 singiel nie powinien być w przeciwfazie?Nawet w takim washburnie na 2 pozycji neck+midle zawsze miałem ciszę.

Stawiam jednak na brak masy bądź ternfe podzespoły
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-02-22, 09:18

PiotrCh pisze:Wyeliminuj też przewód (sprawdź na pewnym z innym singlem) i oczywiście wzmacniacz...czy inne single nie brumią na tym wzmaki i tym kablu.
Przewód mam profi więc na pewno to nie to. Co do innego singla, to mam muze i jakieś tam no-name i jest to samo. W sumie wpadłem teraz na pomysł,zeby przejść sie do sąsiada. On ma Yamcię Pacifikę - zobaczymy jak będzie po podłaczeniu jej do mojego wzmaka.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-02-22, 09:32

Dwa single bezwzględnie muszą mieć mniejszy poziom zakłóceń niż każdy z osobna grający samotnie, to każdy przećwiczył, kto miał w rękach gitarę z dwoma/trzema singlami. Ale to nie panaceum. Dźwięk z pojedynczego singla przy gryfie lub przy moście jest niezastąpiony. Nie kombinowałbym odwracania polaryzacji przetworników, tzn. można spróbować, ale myślę, że to nie to, chyba, że właśnie jest odwrotnie niż trzeba;) Sumowanie dźwięku będzie wtedy, gdy przetworniki są w fazie elektrycznie i tak powinno być lepiej. Natomiast znoszenie się zakłóceń może być związane z polem magnetycznym - biegunowością magnesów - ale to już trzeba szukać szczegółowych informacji na temat pracy pickapów... standardowo powinno być wystarczająco dobrze, może na innym wzmaki i kablu być znośnie, a może trzeba szukać przyczyny w prowadzeniu masy i ekranowaniu przewodów.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ